Vlasta Burian | Celebwiki.cz

Vlasta Burian

Datum narození: 9.4.1891
Datum úmrtí: 31.1.1962
Místo narození: Liberec
Profese: herec, režisér a podnikatel
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Král komiků Vlasta Burian byl jedním z nejpopulárnějších herců první republiky. Po válce byl neprávem nařčen z kolaborace. I přesto jeho sláva trvá dodnes.

Vlasta Burian vlastním jménem Josef Vlastimil Burian nebyl jen populární herec – filmový a divadelní -, ale také režisér, zpěvák, divadelní ředitel, sportovec, podnikatel, spisovatel, mim a imitátor. Talentovaný Vlasta Burian se narodil libereckému krejčímu a ochotníkovi Antonínu Burianovi a jeho o pět let starší manželce Marii Burianové, která měla z předchozího manželství dceru Žofii Pickovou. V jeho deseti letech se rodina přestěhovala na pražský Žižkov. Jako dítě zpíval na kúru, měl rád operu, ale také sport. Vynikal zejména ve fotbale - byl brankářem. Hrál za Union Žižkov, později za Viktorii Žižkov a pak za Spartu. Věnoval se také cyklistice a závodně hrál tenis.

VLASTA BURIAN – UNIKÁTNÍ FOTO KRÁLE KOMIKŮ

Své bavičské nadání zpočátku uplatňoval převážně na večírcích svých přátel. Otec mu nejprve v kariéře baviče bránil, ale když viděl syna na jednom představení v hospodě, usoudil, že je výborný komik a nadále jej od umělecké činnosti neodrazoval.

Hereckou kariéru Vlasta Burian nastartoval vystupováním v kabaretech. Po válce dostal role v několika seriózních divadlech (např. Národní divadlo, Vinohradské divadlo). Když se stal slavnějším, založil si Divadlo Vlasty Buriana (1925). Jeho podnikem prošlo mnoho skvělých herců, jako jsou třeba Jaroslav MarvanČeněk Šlégl či Jindřich Plachta)

Vlasta Burian natočil na čtyři desítky filmů. Převážně šlo o komedie (C. a k. polní maršálek, To neznáte Hadimršku, Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Ducháček to zařídí, U pokladny stál…, Anton Špelec, ostrostřelec, Tři vejce do skla, Katakomby, Hrdinný kapitán Korkorán, Přednosta stanice, Ulice zpívá). Zajímavé je, že za každou velkou roli dostával honorář přesahující sto tisíc korun, zatímco velké filmové dámské hvězdy (Lída Baarová, Adina Mandlová, Nataša Gollová či Věra Ferbasová) si za roli vydělaly pouze deset tisíc.

Za druhé světové války si jeho vysoupení oblíbili nacisté. Po válce byl nařčen z kolaborace a jeho hvězda uhasla. Kvůli tomu stanul i před soudem. "Omilostněn" byl až v roce 1954, kdy směl vystoupit po boku Jana Wericha v pohádce Byl jednou jeden král.

Z poměru s tanečnicí Anči Pírkovou se roku 1912 Burianovi narodila dcera Emilka Burianová-Kristlová. O sedm let později se oženil s Ninou Červenkovou. Konec umělcova života byl krušný. Dostal se do finančních problémů, a aby se uživil, musel vystupovat s těžkým zápalem plic. Krátce nato zemřel na plicní embolii. Nina jej přežila o pouhých devět týdnů, podle pamětníků zemřela na manželově hrobě.

BOHÉMA: VLASTU BURIANA HRAJE VLADIMÍR JAVORSKÝ 

 

Články o celebritě

Maminka Jiřího Štěpničky: Které kolegyně ji chtěly poslat na smrt? Maminka Jiřího Štěpničky: Které kolegyně ji chtěly poslat na smrt? Film Past o nejtěžších chvílích života herečky Jiřiny Štěpničkové (†73) jistě dojal mnoho diváků.… číst článek
Karel Gott (†80) stále nemá hrob: Urnu už ale přemístili! Karel Gott (†80) stále nemá hrob: Urnu už ale přemístili! Mohl by odpočívat na Slavíně po boku velikánů českého národa. Na národním pohřebišti v Praze na Vyšehradě… číst článek
Jiřina Štěpničková: Kolegyně ji chtěly dostat na šibenici! Pokus o emigraci jí nevyšel Jiřina Štěpničková: Kolegyně ji chtěly dostat na šibenici! Pokus o emigraci jí nevyšel Osud téhle vynikající herečky byl skutečně velmi tragický. Talentovaná dáma, jejíž kariéra mohla… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Kit Harington
Kit Harington
zobrazit profil Ivanka Devátá
Ivanka Devátá
zobrazit profil Tomáš Valík
Tomáš Valík
zobrazit profil Tereza Brodská
Tereza Brodská
zobrazit profil Jáchym Novotný
Jáchym Novotný
zobrazit profil Vanda Konečná
Vanda Konečná
zobrazit profil Jitka Sedláčková
Jitka Sedláčková
zobrazit profil Dagmar Patrasová
Dagmar Patrasová