Vlasta Burian | Celebwiki.cz

Vlasta Burian

Datum narození: 9. 4. 1891
Datum úmrtí: 31. 1. 1962
Místo narození: Liberec
Profese: herec, režisér a podnikatel
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Král komiků Vlasta Burian byl jedním z nejpopulárnějších herců první republiky. Po válce byl neprávem nařčen z kolaborace. I přesto jeho sláva trvá dodnes.

Vlasta Burian vlastním jménem Josef Vlastimil Burian nebyl jen populární herec – filmový a divadelní -, ale také režisér, zpěvák, divadelní ředitel, sportovec, podnikatel, spisovatel, mim a imitátor. Talentovaný Vlasta Burian se narodil libereckému krejčímu a ochotníkovi Antonínu Burianovi a jeho o pět let starší manželce Marii Burianové, která měla z předchozího manželství dceru Žofii Pickovou. V jeho deseti letech se rodina přestěhovala na pražský Žižkov. Jako dítě zpíval na kúru, měl rád operu, ale také sport. Vynikal zejména ve fotbale - byl brankářem. Hrál za Union Žižkov, později za Viktorii Žižkov a pak za Spartu. Věnoval se také cyklistice a závodně hrál tenis.

VLASTA BURIAN – UNIKÁTNÍ FOTO KRÁLE KOMIKŮ

Své bavičské nadání zpočátku uplatňoval převážně na večírcích svých přátel. Otec mu nejprve v kariéře baviče bránil, ale když viděl syna na jednom představení v hospodě, usoudil, že je výborný komik a nadále jej od umělecké činnosti neodrazoval.

Hereckou kariéru Vlasta Burian nastartoval vystupováním v kabaretech. Po válce dostal role v několika seriózních divadlech (např. Národní divadlo, Vinohradské divadlo). Když se stal slavnějším, založil si Divadlo Vlasty Buriana (1925). Jeho podnikem prošlo mnoho skvělých herců, jako jsou třeba Jaroslav MarvanČeněk Šlégl či Jindřich Plachta)

Vlasta Burian natočil na čtyři desítky filmů. Převážně šlo o komedie (C. a k. polní maršálek, To neznáte Hadimršku, Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Ducháček to zařídí, U pokladny stál…, Anton Špelec, ostrostřelec, Tři vejce do skla, Katakomby, Hrdinný kapitán Korkorán, Přednosta stanice, Ulice zpívá). Zajímavé je, že za každou velkou roli dostával honorář přesahující sto tisíc korun, zatímco velké filmové dámské hvězdy (Lída Baarová, Adina Mandlová, Nataša Gollová či Věra Ferbasová) si za roli vydělaly pouze deset tisíc.

Za druhé světové války si jeho vysoupení oblíbili nacisté. Po válce byl nařčen z kolaborace a jeho hvězda uhasla. Kvůli tomu stanul i před soudem. "Omilostněn" byl až v roce 1954, kdy směl vystoupit po boku Jana Wericha v pohádce Byl jednou jeden král.

Z poměru s tanečnicí Anči Pírkovou se roku 1912 Burianovi narodila dcera Emilka Burianová-Kristlová. O sedm let později se oženil s Ninou Červenkovou. Konec umělcova života byl krušný. Dostal se do finančních problémů, a aby se uživil, musel vystupovat s těžkým zápalem plic. Krátce nato zemřel na plicní embolii. Nina jej přežila o pouhých devět týdnů, podle pamětníků zemřela na manželově hrobě.

BOHÉMA: VLASTU BURIANA HRAJE VLADIMÍR JAVORSKÝ 

 

Články o celebritě

Všechna tajemství rodiny Karla Gotta ve speciálu dcery Dominiky: Šokující odhalení o dědovi! Všechna tajemství rodiny Karla Gotta ve speciálu dcery Dominiky: Šokující odhalení o dědovi! Už v pondělí vychází speciál Blesku plný vzpomínek nejstarší dcery zpěváka Karla Gotta (†80) Dominik... číst článek
Vdova po Sovákovi (†79) prozradila: Poprvé se mi vůbec nelíbil! Co to změnilo? Vdova po Sovákovi (†79) prozradila: Poprvé se mi vůbec nelíbil! Co to změnilo? „Sovča žil vždycky tak, jak žít chtěl. Každému říkal, co si myslí, a pokaždé mu to prošlo. On totiž ... číst článek
20 let od smrti Marie Glázrové (†88): Po facce Burianovi zatrpkla! Dárky si dávala sama 20 let od smrti Marie Glázrové (†88): Po facce Burianovi zatrpkla! Dárky si dávala sama Před 20 lety zemřela Marie Glázrová (†88), slavná herečka, která se řadě lidí vybaví z pohádky Byl j... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Ondřej Veselý
Ondřej Veselý
zobrazit profil Tereza Voříšková
Tereza Voříšková
zobrazit profil Petra Hřebíčková
Petra Hřebíčková
zobrazit profil Jana Prachařová
Jana Prachařová
zobrazit profil Jamie Dornan
Jamie Dornan
zobrazit profil Libuše Švormová
Libuše Švormová
zobrazit profil Kamil Prachař
Kamil Prachař
zobrazit profil Rostislav Novák starší
Rostislav Novák starší