Jaroslav Marvan | Celebwiki.cz

Jaroslav Marvan

Datum narození: 11. 12. 1901
Datum úmrtí: 21. 5. 1974
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Herec Jaroslav Marvan byl původně pošťák stejně jako jeho otec. S ochotnickým divadlem začal v Podkarpatské Rusi. K divadlu mu pomohl přítel a spolužák Josef Čapek.

Do Užhorodu na Podkarpatskou Rus, která byla tehdy součástí Československa, se Jaroslav Marvan dostal jako zaměstnanec ředitelství pošt. Zde začal s ochotnickým divadlem. Po návratu do Prahy byla jeho hlavním zaměstnáním práce výběrčího úvěrů, která mu však vůbec nesedla. Pomohl mu kamarád Josef Čapek, který Jaroslavu Marvanovi zařídil hostování v Divadle Vlasty Buriana, kde dostával třicet korun za představení. Postupně se stal pravou rukou tehdy již slavného Vlasty Buriana a pilířem jeho souboru.

JAROSLAV MARVAN VERSUS VLASTA BURIAN

Za protektorátu (v roce 1943) přešel do Vinohradského divadla. Po rozdělení souboru se stal členem souboru Městských divadel pražských, odkud v roce 1954 přešel do Národního divadla, na jehož prknech působil až do smrti.

Jaroslav Marvan se stal jedním z neobsazovanějších herců, hrál ve víc než dvou stovkách filmů. Prvním snímkem, kde se objevil, byla Falešná kočička aneb Když si žena umíní (1926), kde hlavní roli ztvárnil Vlasta Burian. Jaroslav Marvan hrál v téměř všech jeho filmech. Uveďme například C. a k. polní maršálek, To neznáte Hadimršku, Anton Špelec ostrostřelec, Revizor či Baron Prášil. Poslední filmy natočil v roce 1973. Bylo to drama Bláznova noc s Petrem Kostkou v hlavní roli a muzikálová komedie Noc na Karlštejně. Ta byla obsazena naprosto hvězdně: Karel Höger, Jana Brejchová, Vlastimil Brodský, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík a další. Nezapomenutelný je též výkon Jaroslava Marvana v seriálu Hříšní lidé města pražského či v dramatické sérii podle knihy Aloise Jiráska F. L. Věk, jehož ztvárnil Radoslav Brzobohatý.

V době totality Jaroslav Marvan získal Státní cenu (1951), tituly zasloužilý umělec (1953) a národní umělec (1971).

Herec Jaroslav Marvan pochází z pražského Žižkova. Od konce 20. let 20. století byl ženatý s Marií Marvanovou; s herečkou Národního divadla, tragicky zesnulou Alenou Jančaříkovou, měl v roce 1960 dceru Alenu Marvanovou. Jaroslav Marvan býval až puntičkářsky pečlivý, zodpovědný, konzervativní, a to i v oblékání, lpěl na přesnosti a nerad měnil návyky. Zemřel v roce 1973 na rakovinu.

BOHÉMA: JAROSLAVA MARVANA HRAJE DAVID NOVOTNÝ

 

Články o celebritě

Nejtragičtější příběh osvobození: Režiséra Přednosty stanice zlynčoval před 75 lety dav Nejtragičtější příběh osvobození: Režiséra Přednosty stanice zlynčoval před 75 lety dav Jen dva dny po skončení druhé světové války, 10. května 1945, zlynčoval rozzuřený dav na pražské dla... číst článek
Vdova po Sovákovi (†79) prozradila: Poprvé se mi vůbec nelíbil! Co to změnilo? Vdova po Sovákovi (†79) prozradila: Poprvé se mi vůbec nelíbil! Co to změnilo? „Sovča žil vždycky tak, jak žít chtěl. Každému říkal, co si myslí, a pokaždé mu to prošlo. On totiž ... číst článek
25 let od smrti Kemra (†72): Proč ho Sovák nechtěl v Chalupářích?! 25 let od smrti Kemra (†72): Proč ho Sovák nechtěl v Chalupářích?! Pětadvacet let uplynulo od smrti legendárního Josefa Kemra (†72), hvězdy seriálů Chalupáři, Dynastie... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Lilian Sarah Fischerová
Lilian Sarah Fischerová
zobrazit profil Ladislav Mrkvička
Ladislav Mrkvička
zobrazit profil Lenka Termerová
Lenka Termerová
zobrazit profil Jitka Sedláčková
Jitka Sedláčková
zobrazit profil Václav Jiráček
Václav Jiráček
zobrazit profil Zuzana Geislerová
Zuzana Geislerová
zobrazit profil Chuck Norris
Chuck Norris
zobrazit profil Libor Hruška
Libor Hruška