Jaroslav Marvan

Datum narození: 11. 12. 1901
Datum úmrtí: 21. 5. 1974
Místo narození: Praha
Profese: herec
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Jaroslav Marvan byl původně pošťákem. První kroky na pódiu udělal v ochotnickém divadle. Definitivně k divadlu jej nasměroval Josef Čapek.

Do Užhorodu na Podkarpatskou Rus, která byla tehdy součástí Československa, se Jaroslav Marvan dostal jako zaměstnanec ředitelství pošt. Zde začal s ochotnickým divadlem. Po návratu do Prahy byla jeho hlavním zaměstnáním práce výběrčího úvěrů, která mu však vůbec nesedla.

Josef Čapek mu zařídil hostování u Vlasty Buriana

Pomohl mu kamarád Josef Čapek, který Jaroslavu Marvanovi zařídil hostování v Divadle Vlasty Buriana, kde dostával třicet korun za představení. Postupně se stal pravou rukou tehdy již slavného Vlasty Buriana a pilířem jeho souboru.

JAROSLAV MARVAN VERSUS VLASTA BURIAN

Za protektorátu (v roce 1943) přešel do Vinohradského divadla. Po rozdělení souboru se stal členem souboru Městských divadel pražských, odkud v roce 1954 přešel do Národního divadla, na jehož prknech působil až do smrti.

Jaroslav Marvan se stal jedním z neobsazovanějších herců, hrál ve víc než dvou stovkách filmů. Prvním snímkem, kde se objevil, byla Falešná kočička aneb Když si žena umíní (1926), kde hlavní roli ztvárnil Vlasta Burian.

Marvan se objevil takřka ve všech filmech s Burianem

Jaroslav Marvan hrál v téměř všech jeho filmech. Uveďme například C. a k. polní maršálek, To neznáte Hadimršku, Anton Špelec ostrostřelec, Revizor či Baron Prášil. Poslední filmy natočil v roce 1973. Bylo to drama Bláznova noc s Petrem Kostkou v hlavní roli a muzikálová komedie Noc na Karlštejně. Ta byla obsazena naprosto hvězdně: Karel Höger, Jana Brejchová, Vlastimil Brodský, Miloš Kopecký, Waldemar Matuška, Slávka Budínová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík a další. Nezapomenutelný je též výkon Jaroslava Marvana v seriálu Hříšní lidé města pražského či v dramatické sérii podle knihy Aloise Jiráska F. L. Věk, jehož ztvárnil Radoslav Brzobohatý.

V době totality Jaroslav Marvan získal Státní cenu (1951), tituly zasloužilý umělec (1953) a národní umělec (1971).

Herec Jaroslav Marvan pocházel z pražského Žižkova. Od konce 20. let 20. století byl ženatý s Marií Marvanovou; s herečkou Národního divadla, tragicky zesnulou Alenou Jančaříkovou, měl v roce 1960 dceru Alenu Marvanovou. Jaroslav Marvan býval až puntičkářsky pečlivý, zodpovědný, konzervativní, a to i v oblékání, lpěl na přesnosti a nerad měnil návyky. Zemřel v roce 1973 na rakovinu.

BOHÉMA: JAROSLAVA MARVANA HRAJE DAVID NOVOTNÝ

 

Články o celebritě

Jako film Dovolená s Andělem: Pamětníci popsali odborářské rekreace v době socialismu Jako film Dovolená s Andělem: Pamětníci popsali odborářské rekreace v době socialismu V sobě socialismu bylo nejmasovější společenskou organizací Revoluční odborové hnutí známé pod zkrat... číst článek
Drastický skon lásky Marvana: Myslím, že to nebyla sebevražda, šokuje syn Drastický skon lásky Marvana: Myslím, že to nebyla sebevražda, šokuje syn Moderátor Petr Jančařík (70) přišel v devíti letech za tragických okolností o maminku, která tehdy b... číst článek
Jančařík o Marvanovi: Drsný ortel na adresu slavného otčíma Jančařík o Marvanovi: Drsný ortel na adresu slavného otčíma Herec a moderátor Petr Jančařík (70) se do povědomí diváků zapsal díky pořadu Magion, který vysílala... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Karel Roden
Karel Roden
zobrazit profil Viggo Mortensen
Viggo Mortensen
zobrazit profil Lenka Plačková
Lenka Plačková
zobrazit profil Ivan Dejmal
Ivan Dejmal
zobrazit profil Jan Teplý mladší
Jan Teplý mladší
zobrazit profil Emília Vášáryová
Emília Vášáryová
zobrazit profil Jan Vlasák
Jan Vlasák
zobrazit profil Robert Downey, Jr.
Robert Downey, Jr.