Jan Marek | Celebwiki.cz

Jan Marek

Datum narození: 31. 12. 1979
Datum úmrtí: 7. 9. 2011
Místo narození: Jindřichův Hradec
Váha: 81 kg
Výška: 179 cm
Profese: hokejový útočník

Související celebrity

Životopis

Útočník Jan Marek, odchovanec Jindřichova Hradce, byl českým profesionálním hokejistou v letech 1997 až 2011. Toho roku, konkrétně 7. září, zahynul při letecké katastrofě společně se svými kolegy z týmu Lokomotiv Jaroslavl.

S hokejem Jan Marek začínal v rodném městě v dresu HC Vajgar. Posléze odstartoval svou profesionální kariéru v extralize, kde si jej vyhlédl tým HC Oceláři Třinec. Prvního velkého úspěchu v extralize dosáhl v sezóně 2002/2003, kdy se stal nejlepším střelcem nejvyšší hokejové soutěže. Od následující sezóny hrál v dresu pražské Sparty, kde se stal (v roce 2006) nejproduktivnějším hráčem extraligy. Ve stejném roce získal i titul mistra ČR. Jmenujme i jeho další úspěchy: od roku 2002 pravidelně nastupoval za českou hokejovou reprezentaci, s níž získal zlatou medaili na MS 2010 a bronzovou na MS 2011. Na obou medailích se podílel důležitými brankami v klíčových zápasech. Na MS 2010 proměnil rozhodující samostatný nájezd ve čtvrtfinále proti Finsku i v semifinále proti Švédsku. Na MS 2011 pak vstřelil gól Rusku v závěrečném souboji o bronz, kterým pojistil českému týmu medaile.

JAN MAREK – CHTĚL ZPÁTKY NAHORU

Po skončení sezóny 2010/2011 Jan Marek velmi dlouho zvažoval, zda bude pokračovat v Kontinentální hokejové lize, anebo se vrátí do Sparty Praha. S manželkou Lucií totiž očekávali narození prvního potomka, a hokejista chtěl být své rodině nablízku. Nakonec se rozhodl ještě pokračovat v KHL v dresu týmu Lokomotiv Jaroslavl. Zemřel 7. 9. 2011 při letecké havárii u Jaroslavli, když s tímto týmem letěl do Minsku na zápas KHL.

V roce 2012 po něm byla v pražských Dolních Chabrech pojmenována ulice. V dubnu 2013 přejmenovali halu v jeho rodném městě na Zimní stadion Jana Marka. Zároveň byla také odhalena pamětní deska.

Jan Marek byl ženatý. S manželkou Lucií měl syna Jana.

 

Další Sportovci

zobrazit profil Ladislav Krejčí
Ladislav Krejčí
zobrazit profil Costa Nhamoinesu
Costa Nhamoinesu
zobrazit profil Petr Kumstát
Petr Kumstát
zobrazit profil Aleš Liemann
Aleš Liemann
zobrazit profil Radek Štěpánek
Radek Štěpánek
zobrazit profil Simon Nausch
Simon Nausch
zobrazit profil Dimitrij Jaškin
Dimitrij Jaškin
zobrazit profil Michal Neuvirth
Michal Neuvirth