František Černý

Datum narození: 29. 10. 1957
Místo narození: Svitavy
Profese: skladatel, kytarista, zpěvák, herec
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Hudebník František Černý, skladatel, kytarista, zpěvák a herec, proslul zejména jako frontman skupiny Čechomor, kterou spoluzakládal.

Vyučil se hodinářem. Hudbě se František Černý začal aktivně věnovat v patnácti letech. S folkovými skupinami Kanafas a Povijan se stal několikanásobným vítězem PORTY. Dále působil mj. v rockových kapelách Kapitol a Verze 5, v loutkohereckém souboru ve Svitavách a jako dramaturg v Divadle U Hasičů.

FRANTIŠEK ČERNÝ SI K ŠEDESÁTINÁM NADĚLIL ALBUM

V roce 1988 František Černý společně s houslistou a zpěvákem Jiřím Břenkem, harmonikářem Jiřím Michálkem a houslistou Antonínem Svobodou založil 1. Českomoravskou hudební společnost, která se posléze přejmenovala na Čechomor.

Z alb skupiny jmenujme např. Proměny, Rok Ďábla O.S.T, Live, Proměny tour 2003, Sváteční Čechomor, Svatba na bitevním poli O.S.T., Písně z hradů a zámků, Místečko nebo Čechomor v Národním.

Kapela Čechomor pod vedením Františka Černého opakovaně bodovala na cenách Anděl, získala Českého lva, Křišťálový globus na MFF v Karlových Varech a další ocenění.

Muzikant František Černý se objevil také na divadelních prknech a ve filmech. Zahrál si taxikáře v komedii Petra Zelenky Knoflíkáři, policistu v dramatu Viktora Tauše Kanárek či sám sebe v hudebním snímku Petra Zelenky Rok ďábla, za nějž Čechomor a Jaromír Nohavica získali Českého lva.

O FRANTIŠKU ČERNÉM ČTĚTE ZDE>>

S manželkou má František Černý dvě dcery a syna. Na MFF v Karlových Varech 2018 se objevil po boku výrazně mladší fotografky Michaely Heřmánkové.

 

Články o celebritě

Zemřel dlouholetý člen skupiny Čechomor! Zemřel dlouholetý člen skupiny Čechomor! Po těžké nemoci v úterý zemřel hudebník, dlouholetý člen skupiny Čechomor, Radek Pobořil. Kapela to ... číst článek
Jožka Černý: Hlavně děcka se hodně bála, nebylo úniku Jožka Černý: Hlavně děcka se hodně bála, nebylo úniku Myslel, že je snad konec světa. Král moravských lidovek Jožka Černý (79) žije v Břeclavi, která neby... číst článek
Frontman Čechomoru Černý (62): Několikanásobný dědeček dva roky tutlal dceru!  Frontman Čechomoru Černý (62): Několikanásobný dědeček dva roky tutlal dceru! Muzikant František Černý se před dvěma roky s přítelkyní ruku v ruce objevil na premiéře snímku Úsmě... číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Aleš Sigmund
Aleš Sigmund
zobrazit profil Mick Jagger
Mick Jagger
zobrazit profil Jan Žižka
Jan Žižka
zobrazit profil Till Lindemann
Till Lindemann
zobrazit profil Šimon Ornest
Šimon Ornest
zobrazit profil Janek Ledecký
Janek Ledecký