Petr Hapka | Celebwiki.cz

Petr Hapka

Datum narození: 13. 5. 1944
Datum úmrtí: 25. 11. 2014
Místo narození: Praha
Profese: herec, zpěvák a hudební skladatel
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Petr Hapka je jedním z nejznámějších současných českých skladatelů. Proslavilo ho především profesní partnerství s Michalem Horáčkem, skládání filmové hudby a nevázaný bohémský život.

Absolvent konzervatoře ve hře na violu a zpěv, známý skladatel Petr Hapka na počátku své kariéry vystupoval se skupinou Tornádo a hrál na piano v několika divadlech.

V roce 1964 složil Malou píseň pro Karla Gotta, čímž se dostal do širšího diváckého povědomí. Začal spolupracovat s textařem Petrem Radou a několik jeho písní zazpívala Hana Hegerová. To už začala Hapkova hvězda stoupat vzhůru.

Petra Radu časem nahradil Michal Horáček a započala skvělá spolupráce. V roce 1987 společně napsali album pro Hanu Hegerovou Potměšilý host. Po té následovala alba Penzión svět, Citová investice a Mohlo by tu být i líp, Strážce plamene a výběr největších hitů Benefice černých koní. Vždy soubor písní autorské dvojce Hapka-Horáček s řadou interpretů, např. Richard Müller, Jana Kirschner, Daniel Landa, Michael Kocáb, Lucie Bílá, samozřejmě Hana Hegerová a další. Do úspěchů této dvojce patří hity jako Levandulová, Dívám se, dívám, S cizí ženou v cizím pokoji, Štěstí je krásná věc, Individualita či Bude mi lehká zem.

Petr Hapka se ovšem nevěnoval jenom zhudebňování textů, ale také filmové hudbě. Spolupracoval například na řadě filmů Juraje Herze. Celkem napsal hudbu k necelé stovce filmů.

Mezi ty známé patří například Holky z porcelánu, Upír z Feratu, Léto s kovbojem, Bylo nás pět nebo Copak je to za vojáka

Petr Hapka byl znám také svým bohémským stylem života. Měl rád ženy a motorky. Provázely ho například aféry řízení v opilosti. Byl několikrát ženatý a měl celkem sedm dětí. Ještě dva roky před smrtí měl za partnerku o padesát let mladší studentku. Byl ovšem znám také svým zájmem o říši zvířat a studiem hmyzu a motýlů. Zemřel po dlouhé nemoci koncem listopadu v rodinném kruhu doma na Okoři u Prahy.

 

Články o celebritě

Slíbila mu to na smrtelné posteli! Důležitá žena Hapkova života se pustila do hledání Slíbila mu to na smrtelné posteli! Důležitá žena Hapkova života se pustila do hledání Byl jí za svědka na svatbě. A když manželství kartářce a televizní vědmě Ivaně Regině Kupcové Sádlov... číst článek
Televizní vědma Regina: Kvůli Hapkovi hledá chlapa Televizní vědma Regina: Kvůli Hapkovi hledá chlapa Byl jí za svědka na svatbě. A když manželství kartářce a televizní vědmě Ivaně Regině Kupcové Sádlov... číst článek
Hapkovy nevěry kryla televizní vědma! A předpověděla mu dítě Hapkovy nevěry kryla televizní vědma! A předpověděla mu dítě I když je hudební skladatel Petr Hapka (†70) již pět let po smrti, stále se objevují nové okolnosti ... číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Matyáš Ramba
Matyáš Ramba
zobrazit profil Ladislav Gerendáš
Ladislav Gerendáš
zobrazit profil Dáša Vokatá
Dáša Vokatá
zobrazit profil Pavel Vaculík
Pavel Vaculík
zobrazit profil Milan Pilar
Milan Pilar
zobrazit profil Vítězslav Vávra
Vítězslav Vávra