Petr Hapka

Datum narození: 13. 5. 1944
Datum úmrtí: 25. 11. 2014
Místo narození: Praha
Profese: hudební skladatel, zpěvák, herec
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Petr Hapka se stal jedním z nejznámějších českých skladatelů. Proslavilo ho především profesní partnerství s Michalem Horáčkem, ale i nevázaný bohémský život.

Absolvent konzervatoře ve hře na violu a zpěv, známý skladatel Petr Hapka na počátku své kariéry vystupoval se skupinou Tornádo a hrál na piano v několika divadlech.

Hapka se prosadil písní pro Gotta

V roce 1964 složil Malou píseň pro Karla Gotta, čímž se dostal do širšího diváckého povědomí. Začal spolupracovat s textařem Petrem Radou a několik jeho písní nazpívala Hana Hegerová. To už začala jeho hvězda stoupat vzhůru.

Petra Radu časem nahradil Michal Horáček a započala skvělá spolupráce. V roce 1987 společně napsali album pro Hanu Hegerovou Potměšilý host. Poté následovala alba Penzión svět, Citová investice a Mohlo by tu být i líp, Strážce plamene a výběr největších hitů Benefice černých koní.

Soubor písní autorské dvojce Hapka-Horáček s řadou interpretů, např. Richard Müller, Jana Kirschner, Daniel Landa, Michael Kocáb, Lucie Bílá, samozřejmě Hana Hegerová a další, měl velký ohlas. Do úspěchů této dvojce patří hity jako Levandulová, Dívám se, dívám, S cizí ženou v cizím pokoji, Štěstí je krásná věc, Individualita či Bude mi lehká zem.

Petr Hapka skládal i filmovou hudbu

Nevěnoval se jenom zhudebňování textů, ale také filmové hudbě. Petr Hapka spolupracoval např. na řadě snímků Juraje Herze. Celkem napsal hudbu k necelé stovce filmů.

Mezi ty známé patří mj. Holky z porcelánu, Upír z Feratu, Léto s kovbojem, Bylo nás pět nebo Copak je to za vojáka

Hapka miloval ženy a motorky

Byl znám také svým bohémským stylem života. Měl rád ženy a motorky. Provázely ho např. aféry řízení v opilosti. Petr Hapka byl několikrát ženatý a měl celkem sedm dětí.

Ještě dva roky před smrtí měl Petr Hapka za partnerku o padesát let mladší studentku. Byl ovšem znám také svým zájmem o říši zvířat a studiem hmyzu a motýlů.

Petr Hapka zemřel po dlouhé nemoci 25. listopadu 2014 v rodinném kruhu doma na Okoři u Prahy.

 

Články o celebritě

Pilarová, Zagorová, Menzel a spol.: Příběhy unikátních fotek slavných Pilarová, Zagorová, Menzel a spol.: Příběhy unikátních fotek slavných Ještě vám schází vánoční dárky? Chybu stoprocentně neuděláte se zbrusu novou životopisnou knihou o E... číst článek
7 nej momentů z pohřbu Marie Poledňákové (†81): Zdrcená Eliška Balzerová, přiznání Harapese a tajemné květy na rakvi 7 nej momentů z pohřbu Marie Poledňákové (†81): Zdrcená Eliška Balzerová, přiznání Harapese a tajemné květy na rakvi V úterý 15. listopadu se rodina, kolegové a veřejnost naposledy rozloučili s režisérkou Marií Poledň... číst článek
Tajemství Marie Poledňákové (†81): Měla italského milence! Tajemství Marie Poledňákové (†81): Měla italského milence! Okouzlil ji hned napoprvé hrou na klavír. Marie Poledňáková (†81) si nejprve zamilovala hudbu, pak i... číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Josef Melen
Josef Melen
zobrazit profil Avicii (Tim Bergling)
Avicii (Tim Bergling)
zobrazit profil Josef Vařeka
Josef Vařeka
zobrazit profil Marián Čurko
Marián Čurko
zobrazit profil Terezie Kovalová
Terezie Kovalová
zobrazit profil David Škach
David Škach
zobrazit profil Otakar Petřina
Otakar Petřina
zobrazit profil Tomáš Krulich
Tomáš Krulich