Petr Hapka | Celebwiki.cz

Petr Hapka

Datum narození: 13.5.1944
Datum úmrtí: 25.11.2014
Místo narození: Praha
Profese: herec, zpěvák a hudební skladatel
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Petr Hapka je jedním z nejznámějších současných českých skladatelů. Proslavilo ho především profesní partnerství s Michalem Horáčkem, skládání filmové hudby a nevázaný bohémský život.

Absolvent konzervatoře ve hře na violu a zpěv, známý skladatel Petr Hapka na počátku své kariéry vystupoval se skupinou Tornádo a hrál na piano v několika divadlech.

V roce 1964 složil Malou píseň pro Karla Gotta, čímž se dostal do širšího diváckého povědomí. Začal spolupracovat s textařem Petrem Radou a několik jeho písní zazpívala Hana Hegerová. To už začala Hapkova hvězda stoupat vzhůru.

Petra Radu časem nahradil Michal Horáček a započala skvělá spolupráce. V roce 1987 společně napsali album pro Hanu Hegerovou Potměšilý host. Po té následovala alba Penzión svět, Citová investice a Mohlo by tu být i líp, Strážce plamene a výběr největších hitů Benefice černých koní. Vždy soubor písní autorské dvojce Hapka-Horáček s řadou interpretů, např. Richard Müller, Jana Kirschner, Daniel Landa, Michael Kocáb, Lucie Bílá, samozřejmě Hana Hegerová a další. Do úspěchů této dvojce patří hity jako Levandulová, Dívám se, dívám, S cizí ženou v cizím pokoji, Štěstí je krásná věc, Individualita či Bude mi lehká zem.

Petr Hapka se ovšem nevěnoval jenom zhudebňování textů, ale také filmové hudbě. Spolupracoval například na řadě filmů Juraje Herze. Celkem napsal hudbu k necelé stovce filmů.

Mezi ty známé patří například Holky z porcelánu, Upír z Feratu, Léto s kovbojem, Bylo nás pět nebo Copak je to za vojáka

Petr Hapka byl znám také svým bohémským stylem života. Měl rád ženy a motorky. Provázely ho například aféry řízení v opilosti. Byl několikrát ženatý a měl celkem sedm dětí. Ještě dva roky před smrtí měl za partnerku o padesát let mladší studentku. Byl ovšem znám také svým zájmem o říši zvířat a studiem hmyzu a motýlů. Zemřel po dlouhé nemoci koncem listopadu v rodinném kruhu doma na Okoři u Prahy.

 

Články o celebritě

Hapková objímala tátovu bustu Hapková objímala tátovu bustu Po křtu dcery Lei je už zase z Říma doma v plné práci. Dcera Petra Hapky (†70), zpěvačka Petra Hapková… číst článek
Vnučku Petra Hapky (†70) pokřtili v Římě. Po kmotrovi získala krásné jméno Vnučku Petra Hapky (†70) pokřtili v Římě. Po kmotrovi získala krásné jméno Tohle jako rodilá Italka nemohla vynechat. Zpěvačka Petra Hapková (36) odjela s manželem Dušanem… číst článek
Hapkův (†70) dům na Okoři nikdo nechce! Co všechny zájemce odradilo?! Hapkův (†70) dům na Okoři nikdo nechce! Co všechny zájemce odradilo?! To je snad zakleté. Chlouba skladatele Petra Hapky (†70) na návsi v Okoři pořád nemůže najít nového… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Martina Bárta
Martina Bárta
zobrazit profil Richard Hes
Richard Hes
zobrazit profil David Stypka
David Stypka
zobrazit profil Lešek Wronka
Lešek Wronka
zobrazit profil Vanessa  Mae
Vanessa Mae
zobrazit profil Richard Kovalčík
Richard Kovalčík
zobrazit profil Otakar Petřina
Otakar Petřina