Hana Hegerová | Celebwiki.cz

Hana Hegerová

Datum narození: 20.10.1931
Místo narození: Bratislava
Profese: Zpěvačka, herečka
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

První dáma českého šansonu, Piaf z Prahy nebo také Šansoniérka se slovanskou duší. Tak bývá přezdívána jedna z nejvýraznějších československých zpěvaček 20. století Hana Hegerová.

Hana Hegerová se narodila v Bratislavě jako Carmen Farkašová do rodiny bankovního ředitele. Po studiu na gymnáziu v Komárně pracovala jako úřednice ve Škodových závodech a učila na učňovské škole. V letech 1951-1953 ale absolvovala divadlení kurz při státní konzervatoři a krátce nato se stala členkou hereckého souboru Divadla Petra Jilemnického v Žilině.

Začínala s uměleckým jménem Hana Čelková (po mamince), které si po svatbě s divadelním dramaturgem Daliborem Hegerem změnila na nám všem dnes známé Hana Hegerová. Zprvu začínala jako herečka a prošla scénami Divadla Rokoko, Divadla Semafor nebo Divadla Na Zábradlí. Manželství s Daliborem Hegerem dlouho nevydrželo a veřejným tajemstvím je, že velkou láskou Hany Hegerové byl režisér Ján Roháč.

Hana Hegerová stála u zrodu mnoha pozoruhodných českých filmů jako Frona od Jiřího Krejčíka nebo Naděje Karla Kachyni, kde se před kamerou objevila po boku Rudolfa Hrušínského.

Proslavila se ale především zpěvem, se kterým začala souběžně s hereckou kariérou ve své rodné Bratislavě během divadelních prázdnin. Kromě let 1977-1981, kdy měla zákaz cestovat, měla tak se svým výjimečným talentem možnost vystupovat v pařížské Olympii (kde se mimo jiné setkala s legendárními Beatles!), na světové výstavě v Montrealu a často koncertovala v německy mluvících zemích.

I přes svou nesmírnou popularitu již Hana Hegerová v posledních letech nekoncertuje, i když zájem o ni stále neutuchá. Začaly se bohužel objevovat zprávy, které hovoří o zhoršení jejího zdravotního stavu. Nemohla se ani osobně zúčastnit ceremoninálu na Pražském hradě, kde ji prezident České republiky Miloš Zeman udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Vyznamenání přebíral její vnuk a hned se dopustil poprasku, neboť podle mnohých kritiků nedodržel správně formální dresscode.

 

Články o celebritě

Finále StarDance rozdělilo diváky! Co překazilo triumf favorita Rumla? Finále StarDance rozdělilo diváky! Co překazilo triumf favorita Rumla? Vítězkou jubilejního 10. ročníku populární taneční soutěže České televize StarDance... když hvězdy… číst článek
Vágner po prohře ve StarDance: Drsný útok na porotu! Vágner po prohře ve StarDance: Drsný útok na porotu! V letošní StarDance skončil na bronzovém místě! Přitom podle informací Aha! ještě v polovině sobotního… číst článek
Divoký mejdan po finále StarDance: Líbačka Kubařové na baru, laskal se každý s každým! Divoký mejdan po finále StarDance: Líbačka Kubařové na baru, laskal se každý s každým! Půl roku intenzivní dřiny, která z nich udělala rodinu. „Nejsme komety, které by se míjely,“ vyjádřila… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Avril Lavigne
Avril Lavigne
zobrazit profil Marian Vojtko
Marian Vojtko
zobrazit profil Rytmus (Patrik Vrbovský)
Rytmus (Patrik Vrbovský)
zobrazit profil Matěj Ruppert
Matěj Ruppert
zobrazit profil Mikolas Josef
Mikolas Josef
zobrazit profil Marek Ztracený
Marek Ztracený
zobrazit profil Lenka Dusilová
Lenka Dusilová
zobrazit profil Radim Schwab
Radim Schwab