Související celebrity

Životopis

Karel Gott, král českého popu a národní poklad. Jako se Amerika pyšní Elvisem, Británie Beatles, tak chloubou Česka byl, je a bude právě Božský Kája.

Elektromontérem se Karel Gott vyučil po nezdařených přijímacích zkouškách na uměleckou školu. Po práci se věnoval hudbě a zpěvu. Pilovat je odešel na konzervatoř. První vystoupení měl koncem 50. let 20. století, ale jeho energický až afektovaný přednes zprvu publikum vůbec nechápalo. První úspěchy přišely po vítězství v soutěži amatérských zpěváků roku 1958.

JAK VIDÍ KARLA GOTTA REFLEX

Karel Gott začínal v Semaforu

V Divadle Semafor, kde Karel Gott začal působit roku 1962, mu Jiří Suchý s Jiřím Šlitrem přichystali hit Oči sněhem zaváté, s nímž hned v následujícím roce získal svého prvního Zlatého slavíka. Do roku 1991 (poté byla anketa přejmenována) jich nasbíral ještě 21. Porazit jej dokázali Waldemar Matuška, Miroslav Žbirka, Peter Nagy, Dalibor Janda a Pavol Habera.

V angažmá v Semaforu byl Karel Gott do roku 1965, kdy si s bratry Jiřím a Ladislavem Štaidlovými založil vlastní scénu Apollo, která přežila pouhé dvě sezony. Mezitím ale získal Zlatou bratislavskou lyru za píseň Mám rozprávkový dom. Posluchači ho nejenže začali chápat, ale přímo zbožňovat. A jeho jméno proniklo i do zahraničí. Koncertoval po Evropě, Americe i Asii.

Přímo uhranul publikum v Německu, jež si získal mj. rozverným songem Včelka Mája. Mezi další hity Karla Gotta patří např. Když muž se ženou snídá, Být stále mlád, Mistrál nebo rázný Trezor. Ke zlidovění zamířily písně Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš, Jdi za štěstím, Lady Carneval, C’est la vie či Zvonky štěstí, které proslavily zpěvačku Daru Rolins. Značná část skladeb Božského Káji vzešla ze spolupráce se skladatelem Karlem Svobodou.

Gott zazářil v Carnegie Hall

Někdy se Karlu Gottovi vyčítají dobré vztahy s komunisty. V roce 1977 podepsal Antichartu, kterou v Divadle hudby předčítal. Po pádu režimu se vydal na velkolepá turné, kterými chtěl zakončit kariéru. Nezakončil. Mistrových diváků přibývalo i po Sametové revoluci, a to třeba i v daleké Číně nebo v newyorské Carnegie Hall, kde zpíval také s Helenou Vondráčkovou.

Kromě zpěvu se Karel Gott věnoval malování (vystavoval v Česku i v zahraničí) a okrajově také herectví. Objevil se v muzikálech Kdyby tisíc klarinetů, Trhák nebo Hvězda padá vzhůru. V pohádce Zdeňka Trošky Z pekla štěstí zkusil dvojroli Lucifera a Boha. Většinou však hrál jen sám sebe.

Krále Českých slavíků klofla až Ivana

Mistr Karel Gott se mohl pochlubit i vlastním muzeem a restaurací. S producentem Františkem Janečkem založil agenturu GOJA. Kromě dalších desítek Českých slavíků dostal i řadu zrcátek televizní ankety TýTý. V roce 1985 obdržel titul Národní umělec. Získal i Medaili za zásluhy I. stupně nebo moskevský Řád Jurije Gagarina. Mnohá ocenění přišla ze zahraničí. 

I po sedmdesátce zůstal Karel Gott neodolatelný. V roce 2008 mu podlehla moderátorka Ivana Macháčková. Vzala si ho v Las Vegas. Narodily se jim dcery Charlotte Ella a Nella Sofie. Z předchozích vztahů s Antonií Zacpalovou a Ivetou KolářovouBožský Kája dcery Dominiku a Lucii.

Mistovými partnerkami byly i herečka Evelyna Steimarová či spisovatelka a bývalá modelka Martina Zbořilová, později manželka oscarového režiséra Miloše Formana

Mistra Karla Gotta zabila rakovina

Koncem října 2015 lékaři Karlu Gottovi diagnostikovali rakovinu mizních uzlin, takzvaný Non-Hodgkinův lymfom. Zhoubné nádorové onemocnění zjistili při operaci náhlé příhody břišní, které se šestasedmdesátiletý zpěvák podrobil v pražském IKEMu. V té době získal 40. slavíka. Zároveň se Karel Gott stal i absolutním Slavíkem ročníku.

Soud rozhodl o dědiství po Gottovi

Slavíky Mistr Karel Gott sbíral i v dalších letech, ale neopustily ho však ani zdravotní problémy. V září 2019 přišla další zdrcující zpráva. Božský Kája trpí leukemií.

Karel Gott zemřel 1. října 2019

O KARLU GOTTOVI ČTĚTE ZDE>>

Dva a půl roku trvalo, než soud rozhodl o dědictví po Karlu Gottovi.

 

Články o celebritě

Kdo je vysoký fešák s Ivanou Gottovu? Ortoped z Opavy! Kdo je vysoký fešák s Ivanou Gottovu? Ortoped z Opavy! Vysoký sympaťák, který byl několikrát spatřen po boku Ivany Gottové (47), vždy budil pozornost a kol... číst článek
Rok od mejdanu roku! Heidi na stole, křepčící Babiš po IKEMU a Gottová s přítelem Rok od mejdanu roku! Heidi na stole, křepčící Babiš po IKEMU a Gottová s přítelem To byl mejdan! Přesně před rokem, na narozeninové párty známého muzikanta Karla Vágnera, který slavi... číst článek
Premiéra minisérie Volha: Rozdivočená Krejčíková, Lábus s pivkem, Stivínová s cigaretkou! A znuděná Křenková... Premiéra minisérie Volha: Rozdivočená Krejčíková, Lábus s pivkem, Stivínová s cigaretkou! A znuděná Křenková... Pětidílná minisérie Volha měla svou velkolepou premiéru 20. března 2023 v pražském kině Lucerna.. Šl... číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Marek Ztracený
Marek Ztracený
zobrazit profil Sascha Schmitz
Sascha Schmitz
zobrazit profil Michal Penk
Michal Penk
zobrazit profil Ondřej Hejma
Ondřej Hejma
zobrazit profil Ondřej Ruml
Ondřej Ruml
zobrazit profil Matěj Ruppert
Matěj Ruppert