Jiří Suchý

Datum narození: 1. 10. 1931
Místo narození: Plzeň
Profese: divadelník, spisovatel
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník a divadelní režisér. To všechno jsou profese zakladatele divadla Semafor a spoluzakladatele Divadla Na zábradlí Jiřího Suchého.

Jiří Suchý se veřejnosti představil nejprve jako partner divadelníků Miroslava Horníčka a Ivana Vyskočila. Legendou se ale stal poté, co vytvořil v pražském divadle Semafor autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti v prosinci 1969 se jeho hlavní divadelní partnerkou stala Jitka Molavcová.

Jiří Suchý není znám jen z prken, která znamenají svět. Objevil se i v mnoha filmech - poprvé dokonce již ve svých 13 letech, byť se jednalo jen o kompars (vystupoval z tramvaje ve filmu Sobota). Podílel se na několika desítkách filmů, známé jsou snímky Člověk z půdy, což je první film, k němuž napsal scénář, nebo Kdyby tisíc klarinetů, kde byl nejen autorem námětu, scénáře a písňových textů, ale také představitelem jedné z rolí.

Na svém kontě má Jiří Suchý také desítky písní a zhruba pět desítek knih (tak třeba Sto povídek aneb nesplněný plán, Vyvěste fangle, či Život není jenom legrace, i když většinou ano).

Původně pracoval v poválečném Československu jako grafik v ateliérech Propagační tvorba. Od 50. let se ale věnuje divadlu. Působil v Redutě, spoluzakládal Divadlo Na zábradlí a nakonec v roce 1959 založil Jiří Suchý spolu s Jiřím Šlitrem divadlo Semafor. V něm působí dosud. V roce 2006 si vzal o 45 let mladší šatnářku v Semaforu Markétu Suchou, s níž se po šesti letech manželství rozvedl.

O JIŘÍM SUCHÉM ČTĚTE ZDE>>

Jiří Suchý byl za své rozsáhlé dílo mnohokrát oceněn. Je např. držitelem Medaile Za zásluhy, Ceny Thálie, Cena Jaroslava Seiferta a v roce 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. V roce 2022 byl uveden do síně slávy Českého slavíka.

 

Články o celebritě

Pohřeb Naďi Urbánkové (†83): Proběhl přesně podle jejího přání Pohřeb Naďi Urbánkové (†83): Proběhl přesně podle jejího přání Proběhlo to do puntíku tak, jak si přála. Poslední rozloučení s Naďou Urbánkovou (†83) se konalo v ž... číst článek
Naďa Urbánková (†83): Poznávací znamení brýle! Bez nich jsem byla jako nahá, říkala Naďa Urbánková (†83): Poznávací znamení brýle! Bez nich jsem byla jako nahá, říkala Byl to chytrý tah. Naďu Urbánkovou proslavily brýlové obroučky. „Nesundávej si ty brýle,“ poradil zp... číst článek
Zpěvačka Naďa Urbánková (†83): Tajemství jejího jména! Zpěvačka Naďa Urbánková (†83): Tajemství jejího jména! Ve věku 83 let zemřela v pátek 3. února Naďa Urbánková. Byla držitelkou pěti Zlatých slavíků, zpěvač... číst článek

Další Spisovatelé

zobrazit profil Michal Viewegh
Michal Viewegh
zobrazit profil Petr Šabach
Petr Šabach
zobrazit profil Umberto Eco
Umberto Eco
zobrazit profil Alena Morštajnová
Alena Morštajnová
zobrazit profil Zdeněk  Jirotka
Zdeněk Jirotka
zobrazit profil Jelena Mašínová
Jelena Mašínová
zobrazit profil J. K.  Rowling
J. K. Rowling