Jiří Suchý | Celebwiki.cz

Jiří Suchý

Datum narození: 1.10.1931
Místo narození: Plzeň
Profese: divadelník, spisovatel
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník a divadelní režisér. To všechno jsou profese zakladatele divadla Semafor a spoluzakladatele Divadla Na zábradlí Jiřího Suchého.

Jiří Suchý se veřejnosti představil nejprve jako partner divadelníků Miroslava Horníčka a Ivana Vyskočila. Legendou se ale stal poté, co vytvořil v pražském divadle Semafor autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti v prosinci 1969 se jeho hlavní divadelní partnerkou stala Jitka Molavcová.

Jiří Suchý není znám jen z prken, která znamenají svět. Objevil se i v mnoha filmech - poprvé dokonce již ve svých 13 letech, byť se jednalo jen o kompars (vystupoval z tramvaje ve filmu Sobota). Podílel se na několika desítkách filmů, známé jsou snímky Člověk z půdy, což je první film, k němuž napsal scénář, nebo Kdyby tisíc klarinetů, kde byl nejen autorem námětu, scénáře a písňových textů, ale také představitelem jedné z rolí.

Na svém kontě má Jiří Suchý také desítky písní a zhruba pět desítek knih (tak třeba Sto povídek aneb nesplněný plán, Vyvěste fangle, či Život není jenom legrace, i když většinou ano).

Původně pracoval v poválečném Československu jako grafik v ateliérech Propagační tvorba. Od 50. let se ale věnuje divadlu. Působil v Redutě, spoluzakládal Divadlo Na zábradlí a nakonec v roce 1959 založil Jiří Suchý spolu s Jiřím Šlitrem divadlo Semafor. V něm působí dosud. V roce 2006 si vzal o 45 let mladší šatnářku v Semaforu Markétu Suchou, s níž se po šesti letech manželství rozvedl.

Jiří Suchý byl za své rozsáhlé dílo mnohokrát oceněn. Je např. držitelem Medaile Za zásluhy, Ceny Thálie, Cena Jaroslava Seiferta a v roce 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

 

Články o celebritě

Karel Gott (†80) sdílel osud s kamarádem! Oba zabila akutní leukemie Karel Gott (†80) sdílel osud s kamarádem! Oba zabila akutní leukemie Neuvěřitelná shoda! Dva celoživotní kamarádi, jež pojil zpěv a láska k životu, bojovali s rakovinou… číst článek
Krajčo: Drsná pravda o duetu Gotta s dcerou Krajčo: Drsná pravda o duetu Gotta s dcerou Poslední píseň Karla Gotta (†80) Srdce nehasnou složil frontman kapely Kryštof zpěvák Richard Krajčo… číst článek
Kocáb o Gottovi (†80) za normalizace: Udělal věci, které ho pak trápily... Kocáb o Gottovi (†80) za normalizace: Udělal věci, které ho pak trápily... Téma Karel Gott a politika, jeho činy a postoje před rokem 1989 a po něm, může být pro mnohé kontroverzní… číst článek

Další Spisovatelé

zobrazit profil Petr Hořejš
Petr Hořejš
zobrazit profil René Decastelo
René Decastelo
zobrazit profil Blanka Solařová-Calibaba
Blanka Solařová-Calibaba
zobrazit profil Ondřej Neff
Ondřej Neff
zobrazit profil Jan Otčenášek
Jan Otčenášek
zobrazit profil Arnošt Goldflam
Arnošt Goldflam
zobrazit profil Jaroslav Hašek
Jaroslav Hašek
zobrazit profil Jan Jícha
Jan Jícha