Jiří Suchý

Jiří Suchý

Datum narození: 1. 10. 1931
Místo narození: Plzeň
Profese: divadelník, spisovatel
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník a divadelní režisér. To všechno jsou profese zakladatele divadla Semafor a spoluzakladatele Divadla Na zábradlí Jiřího Suchého.

Jiří Suchý se veřejnosti představil nejprve jako partner divadelníků Miroslava Horníčka a Ivana Vyskočila. Legendou se ale stal poté, co vytvořil v pražském divadle Semafor autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti v prosinci 1969 se jeho hlavní divadelní partnerkou stala Jitka Molavcová.

Jiří Suchý není znám jen z prken, která znamenají svět. Objevil se i v mnoha filmech - poprvé dokonce již ve svých 13 letech, byť se jednalo jen o kompars (vystupoval z tramvaje ve filmu Sobota). Podílel se na několika desítkách filmů, známé jsou snímky Člověk z půdy, což je první film, k němuž napsal scénář, nebo Kdyby tisíc klarinetů, kde byl nejen autorem námětu, scénáře a písňových textů, ale také představitelem jedné z rolí.

Na svém kontě má Jiří Suchý také desítky písní a zhruba pět desítek knih (tak třeba Sto povídek aneb nesplněný plán, Vyvěste fangle, či Život není jenom legrace, i když většinou ano).

Původně pracoval v poválečném Československu jako grafik v ateliérech Propagační tvorba. Od 50. let se ale věnuje divadlu. Působil v Redutě, spoluzakládal Divadlo Na zábradlí a nakonec v roce 1959 založil Jiří Suchý spolu s Jiřím Šlitrem divadlo Semafor. V něm působí dosud. V roce 2006 si vzal o 45 let mladší šatnářku v Semaforu Markétu Suchou, s níž se po šesti letech manželství rozvedl.

O JIŘÍM SUCHÉM ČTĚTE ZDE>>

Jiří Suchý byl za své rozsáhlé dílo mnohokrát oceněn. Je např. držitelem Medaile Za zásluhy, Ceny Thálie, Cena Jaroslava Seiferta a v roce 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

 

Články o celebritě

Simona Babčáková po vyřazení ze StarDance: Přišla o balík peněz! Na trénincích dřela zadarmo Simona Babčáková po vyřazení ze StarDance: Přišla o balík peněz! Na trénincích dřela zadarmo Vyhazov Simony Babčákové (48) ze StarDance připraví herečku o spousty peněz! Sama si přitom celý pod... číst článek
Smutný Felix Slováček: Nikdo nechce jeho hity! Smutný Felix Slováček: Nikdo nechce jeho hity! Po 10 letech pauzy natáčí opět sólové album. Felix Slováček (78) už ale neví, jak ho dostane k poslu... číst článek
Dáda si rýpla do Gelemové: Už to u ní zažila s Felixem! Dáda si rýpla do Gelemové: Už to u ní zažila s Felixem! Pár měsíců po rozchodu s hudebníkem Felixem Slováčkem (78) byla malířka Lucie Gelemová (38) spatřena... číst článek

Další Spisovatelé

zobrazit profil Pavel Kohout
Pavel Kohout
zobrazit profil Petra Braunová
Petra Braunová
zobrazit profil Milan Kundera
Milan Kundera
zobrazit profil Ferdinand Peroutka
Ferdinand Peroutka
zobrazit profil Anna Vodrážková
Anna Vodrážková
zobrazit profil René Decastelo
René Decastelo
zobrazit profil Umberto Eco
Umberto Eco
zobrazit profil Eva Kantůrková
Eva Kantůrková