Jiří Suchý | Celebwiki.cz

Jiří Suchý

Datum narození: 1. 10. 1931
Místo narození: Plzeň
Profese: divadelník, spisovatel
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Divadelník, hudebník, textař, básník, skladatel, spisovatel, filmař, grafik, výtvarník a divadelní režisér. To všechno jsou profese zakladatele divadla Semafor a spoluzakladatele Divadla Na zábradlí Jiřího Suchého.

Jiří Suchý se veřejnosti představil nejprve jako partner divadelníků Miroslava Horníčka a Ivana Vyskočila. Legendou se ale stal poté, co vytvořil v pražském divadle Semafor autorskou dvojici s Jiřím Šlitrem. Po Šlitrově smrti v prosinci 1969 se jeho hlavní divadelní partnerkou stala Jitka Molavcová.

Jiří Suchý není znám jen z prken, která znamenají svět. Objevil se i v mnoha filmech - poprvé dokonce již ve svých 13 letech, byť se jednalo jen o kompars (vystupoval z tramvaje ve filmu Sobota). Podílel se na několika desítkách filmů, známé jsou snímky Člověk z půdy, což je první film, k němuž napsal scénář, nebo Kdyby tisíc klarinetů, kde byl nejen autorem námětu, scénáře a písňových textů, ale také představitelem jedné z rolí.

Na svém kontě má Jiří Suchý také desítky písní a zhruba pět desítek knih (tak třeba Sto povídek aneb nesplněný plán, Vyvěste fangle, či Život není jenom legrace, i když většinou ano).

Původně pracoval v poválečném Československu jako grafik v ateliérech Propagační tvorba. Od 50. let se ale věnuje divadlu. Působil v Redutě, spoluzakládal Divadlo Na zábradlí a nakonec v roce 1959 založil Jiří Suchý spolu s Jiřím Šlitrem divadlo Semafor. V něm působí dosud. V roce 2006 si vzal o 45 let mladší šatnářku v Semaforu Markétu Suchou, s níž se po šesti letech manželství rozvedl.

Jiří Suchý byl za své rozsáhlé dílo mnohokrát oceněn. Je např. držitelem Medaile Za zásluhy, Ceny Thálie, Cena Jaroslava Seiferta a v roce 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.

 

Články o celebritě

Dojatá Anna K. zalovila v archivu: Dojemný snímek ovlivnil celý její život! Dojatá Anna K. zalovila v archivu: Dojemný snímek ovlivnil celý její život! Jako osmiletá už hrála v Divadle Semafor pod vedením Jiřího Suchého (88). Nedávný dokument na ČT o d... číst článek
Dvorní režisér Bohdalové Zelenka: Jiřině neutečete! Odtajnil i plány s domovem důchodců Dvorní režisér Bohdalové Zelenka: Jiřině neutečete! Odtajnil i plány s domovem důchodců Koronavirus mu sice brzdí velké plány, přesto scenárista a režisér Zdeněk Zelenka (65) pracuje až do... číst článek
Principál Semaforu Jiří Suchý podruhé ve špitále: Záhadná hospitalizace! Principál Semaforu Jiří Suchý podruhé ve špitále: Záhadná hospitalizace! Zdravil fanoušky ze svého bytu s tím, že se cítí lépe a vrátil se ze špitálu domů. Dva týdny nato Ji... číst článek

Další Spisovatelé

zobrazit profil Zdeněk  Jirotka
Zdeněk Jirotka
zobrazit profil Ondřej Neff
Ondřej Neff
zobrazit profil Simon Mawer
Simon Mawer
zobrazit profil Eva Kantůrková
Eva Kantůrková
zobrazit profil Miroslav Zikmund
Miroslav Zikmund
zobrazit profil J. K.  Rowling
J. K. Rowling
zobrazit profil Jan Vodňanský
Jan Vodňanský
zobrazit profil Petra Braunová
Petra Braunová