Waldemar Matuška | Celebwiki.cz

Waldemar Matuška

Datum narození: 2.7.1932
Datum úmrtí: 30.5.2009
Přezdívka: Walda
Místo narození: Košice
Profese: zpěvák, herec
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Waldemar Matuška byl, je a zůstane jedním z nejpopulárnějších československých zpěváků 60. a 70. let 20. století. Podmanivý baryton a nápadité písně se zapsaly do mnoha srdcí, zpívají se stále, nikdo to ale tak jako Waldemar Matuška neumí.

Waldemar Matuška byl sice košickým rodákem, od dětství se však pohyboval v Praze, vyučil se sklářem v Poděbradech. Hrál na kytaru a kontrabas, mezi jeho oblíbené nástroje patřilo banjo. Celý život nosil vousy, jako by se s nimi narodil.

V roce 1960 se stal zpěvákem divadla Semafor, zpíval písně Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého. Slavná jsou jeho dueta s Evou Pilarovou, třeba Ach, ta láska nebeská. Duety zpíval i s Hanou Hegerovou a Karlem Gottem, později i s Martou Kubišovou a nelze vynechat ani Helenu Vondráčkovou.

Waldemar Matuška, jemuž se přezdívalo Walda, získal dvakrát Zlatého slavíka, a to v konkurenci školeného hlasu Karla Gotta. I Waldemar Matuška vládl barytonem značného rozsahu, zněl tak mužně. Stačí připomenout Slavíky z Madridu. Po rodičích zdědil obrovský hudební talent.

V 60. a 70. letech se Waldemar Matuška pravidelně objevoval ve filmech, nemohl chybět v Limonádovém Joeovi z roku 1964 a v Kdyby tisíc klarinetů z roku 1965. Cení se jeho role ze Všech dobrých rodáků z roku 1968.

Ač se stal v Praze zasloužilým umělcem, v 80. letech Waldemar Matuška emigroval. Zůstal v USA, v Saint Petersburgu na Floridě a domů se plně nevrátil ani po roce 1989, ač do Prahy často jezdil. Po emigraci se do revoluce písně Waldemara Matušky nesměly vysílat, jeho hlas dokonce zmizel ze seriálu Chalupáři.

SOUKROMÍ WALDEMARA MATUŠKY SE PROPÍRÁ STÁLE

Waldemar Matuška měl vřelý vztah k ženám, oženil se celkem třikrát. Za jeho celoživotní partnerku se považuje zpěvačka Olga Blechová, ač byla až jeho třetí ženou. Vzal si ji v roce 1976 a o deset let později spolu odešli do exilu. S Olgou Blechovou měl Waldemar Matuška syna Waldemara Matušku. Prvního syna Miroslava dala Waldemaru Matuškovi jeho první žena Jiřina Šťástková. Bouřlivý vztah Waldemara Matušky s herečkou Jitkou Zelenohorskou, známou z Ostře sledovaných vlaků, trval pět let.

Po něm už následovalo třetí manželství s Olgou Blechovou. Vztah vydržel dlouhých 33 let.

Waldemar Matuška zemřel na konci května 2009 po statečném boji s nemocemi na zápal plic a selhání srdce. Ač skonal na Floridě, pohřben je na Vyšehradě. Zanechal po sobě nespočet nestárnoucích hitů. A byl by už pradědečkem.

 

Články o celebritě

Zemřela Eva Pilarová (†80): Královně swingu selhaly ledviny, umírala v náručí manžela Zemřela Eva Pilarová (†80): Královně swingu selhaly ledviny, umírala v náručí manžela V sobotu nad ránem zemřela v Domově svatého Karla Boromejského v pražských Řepích legendární zpěvačka… číst článek
Zemřela Eva Pilarová: Před smrtí řekla pravdu o skandálu s Gottem a Matuškou Zemřela Eva Pilarová: Před smrtí řekla pravdu o skandálu s Gottem a Matuškou Kolem zesnulé legendy české pop music Evy Pilarové (†80) se točila řada historek. Ta nejslavnější… číst článek
Režisér Zelenka: Dárek k 90. narozeninám Bohdalové Režisér Zelenka: Dárek k 90. narozeninám Bohdalové Pomalu se zotavuje po operaci kyčle. Režisér Zdeněk Zelenka (65) pilně rehabilituje a těší se, že… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Montserrat  Caballé
Montserrat Caballé
zobrazit profil Naďa Urbánková
Naďa Urbánková
zobrazit profil Tereza Vágnerová
Tereza Vágnerová
zobrazit profil Magdalena Kožená
Magdalena Kožená
zobrazit profil Lukáš Adamec
Lukáš Adamec
zobrazit profil Dara Rolins
Dara Rolins
zobrazit profil Milan Drobný
Milan Drobný
zobrazit profil Lisa Marie Presley
Lisa Marie Presley