Waldemar Matuška | Celebwiki.cz

Waldemar Matuška

Datum narození: 2. 7. 1932
Datum úmrtí: 30. 5. 2009
Přezdívka: Walda
Místo narození: Košice
Profese: zpěvák, herec
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Waldemar Matuška byl, je a zůstane jedním z nejpopulárnějších československých zpěváků 60. a 70. let 20. století. Podmanivý baryton a nápadité písně se zapsaly do mnoha srdcí, zpívají se stále, nikdo to ale tak jako Waldemar Matuška neumí.

Waldemar Matuška byl sice košickým rodákem, od dětství se však pohyboval v Praze, vyučil se sklářem v Poděbradech. Hrál na kytaru a kontrabas, mezi jeho oblíbené nástroje patřilo banjo. Celý život nosil vousy, jako by se s nimi narodil.

V roce 1960 se stal zpěvákem divadla Semafor, zpíval písně Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého. Slavná jsou jeho dueta s Evou Pilarovou, třeba Ach, ta láska nebeská. Duety zpíval i s Hanou Hegerovou a Karlem Gottem, později i s Martou Kubišovou a nelze vynechat ani Helenu Vondráčkovou.

Waldemar Matuška, jemuž se přezdívalo Walda, získal dvakrát Zlatého slavíka, a to v konkurenci školeného hlasu Karla Gotta. I Waldemar Matuška vládl barytonem značného rozsahu, zněl tak mužně. Stačí připomenout Slavíky z Madridu. Po rodičích zdědil obrovský hudební talent.

V 60. a 70. letech se Waldemar Matuška pravidelně objevoval ve filmech, nemohl chybět v Limonádovém Joeovi z roku 1964 a v Kdyby tisíc klarinetů z roku 1965. Cení se jeho role ze Všech dobrých rodáků z roku 1968.

Ač se stal v Praze zasloužilým umělcem, v 80. letech Waldemar Matuška emigroval. Zůstal v USA, v Saint Petersburgu na Floridě a domů se plně nevrátil ani po roce 1989, ač do Prahy často jezdil. Po emigraci se do revoluce písně Waldemara Matušky nesměly vysílat, jeho hlas dokonce zmizel ze seriálu Chalupáři.

SOUKROMÍ WALDEMARA MATUŠKY SE PROPÍRÁ STÁLE

Waldemar Matuška měl vřelý vztah k ženám, oženil se celkem třikrát. Za jeho celoživotní partnerku se považuje zpěvačka Olga Blechová, ač byla až jeho třetí ženou. Vzal si ji v roce 1976 a o deset let později spolu odešli do exilu. S Olgou Blechovou měl Waldemar Matuška syna Waldemara Matušku. Prvního syna Miroslava dala Waldemaru Matuškovi jeho první žena Jiřina Šťástková. Bouřlivý vztah Waldemara Matušky s herečkou Jitkou Zelenohorskou, známou z Ostře sledovaných vlaků, trval pět let.

Po něm už následovalo třetí manželství s Olgou Blechovou. Vztah vydržel dlouhých 33 let.

Waldemar Matuška zemřel na konci května 2009 po statečném boji s nemocemi na zápal plic a selhání srdce. Ač skonal na Floridě, pohřben je na Vyšehradě. Zanechal po sobě nespočet nestárnoucích hitů. A byl by už pradědečkem.

 

Články o celebritě

Miluška Bittnerová rok po porodu dcery: 20 kilo je pryč! Jen naditý dekolt zůstal Miluška Bittnerová rok po porodu dcery: 20 kilo je pryč! Jen naditý dekolt zůstal Rok poté, co se stala maminkou holčičky Betynky, se naplno vrátila do pracovního kolotoče. Herečka M... číst článek
S mladicí už neudrží krok? Radikální rozhodnutí Matuše S mladicí už neudrží krok? Radikální rozhodnutí Matuše Ustát krok s o třicet let mladší partnerkou je od jistého věku čím dál těžší. Své o tom ví i zpěvák ... číst článek
Drsná nehoda „prince“ Jana Čenského: Zlomená ruka, noha, tři žebra i posunutá klíční kost! Drsná nehoda „prince“ Jana Čenského: Zlomená ruka, noha, tři žebra i posunutá klíční kost! Herec Jan Čenský (59) je známý především díky rolím princů, ovšem ve skutečnosti má blíž spíše k akč... číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Martin Schreiner
Martin Schreiner
zobrazit profil Ilona Csáková
Ilona Csáková
zobrazit profil Michaela Nosková
Michaela Nosková
zobrazit profil Alžběta Bartošová
Alžběta Bartošová
zobrazit profil Whitney Houston
Whitney Houston
zobrazit profil Petr Novák
Petr Novák
zobrazit profil Tomáš Savka
Tomáš Savka