Waldemar Matuška | Celebwiki.cz

Waldemar Matuška

Datum narození: 2.7.1932
Datum úmrtí: 30.5.2009
Přezdívka: Walda
Místo narození: Košice
Profese: zpěvák, herec
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Waldemar Matuška byl, je a zůstane jedním z nejpopulárnějších československých zpěváků 60. a 70. let 20. století. Podmanivý baryton a nápadité písně se zapsaly do mnoha srdcí, zpívají se stále, nikdo to ale tak jako Waldemar Matuška neumí.

Waldemar Matuška byl sice košickým rodákem, od dětství se však pohyboval v Praze, vyučil se sklářem v Poděbradech. Hrál na kytaru a kontrabas, mezi jeho oblíbené nástroje patřilo banjo. Celý život nosil vousy, jako by se s nimi narodil.

V roce 1960 se stal zpěvákem divadla Semafor, zpíval písně Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého. Slavná jsou jeho dueta s Evou Pilarovou, třeba Ach, ta láska nebeská. Duety zpíval i s Hanou Hegerovou a Karlem Gottem, později i s Martou Kubišovou a nelze vynechat ani Helenu Vondráčkovou.

Waldemar Matuška, jemuž se přezdívalo Walda, získal dvakrát Zlatého slavíka, a to v konkurenci školeného hlasu Karla Gotta. I Waldemar Matuška vládl barytonem značného rozsahu, zněl tak mužně. Stačí připomenout Slavíky z Madridu. Po rodičích zdědil obrovský hudební talent.

V 60. a 70. letech se Waldemar Matuška pravidelně objevoval ve filmech, nemohl chybět v Limonádovém Joeovi z roku 1964 a v Kdyby tisíc klarinetů z roku 1965. Cení se jeho role ze Všech dobrých rodáků z roku 1968.

Ač se stal v Praze zasloužilým umělcem, v 80. letech Waldemar Matuška emigroval. Zůstal v USA, v Saint Petersburgu na Floridě a domů se plně nevrátil ani po roce 1989, ač do Prahy často jezdil. Po emigraci se do revoluce písně Waldemara Matušky nesměly vysílat, jeho hlas dokonce zmizel ze seriálu Chalupáři.

SOUKROMÍ WALDEMARA MATUŠKY SE PROPÍRÁ STÁLE

Waldemar Matuška měl vřelý vztah k ženám, oženil se celkem třikrát. Za jeho celoživotní partnerku se považuje zpěvačka Olga Blechová, ač byla až jeho třetí ženou. Vzal si ji v roce 1976 a o deset let později spolu odešli do exilu. S Olgou Blechovou měl Waldemar Matuška syna Waldemara Matušku. Prvního syna Miroslava dala Waldemaru Matuškovi jeho první žena Jiřina Šťástková. Bouřlivý vztah Waldemara Matušky s herečkou Jitkou Zelenohorskou, známou z Ostře sledovaných vlaků, trval pět let.

Po něm už následovalo třetí manželství s Olgou Blechovou. Vztah vydržel dlouhých 33 let.

Waldemar Matuška zemřel na konci května 2009 po statečném boji s nemocemi na zápal plic a selhání srdce. Ač skonal na Floridě, pohřben je na Vyšehradě. Zanechal po sobě nespočet nestárnoucích hitů. A byl by už pradědečkem.

 

Články o celebritě

Milan Drobný slaví 75. narozeniny: Pro Gotta (†80) byl největším životním zklamáním! Milan Drobný slaví 75. narozeniny: Pro Gotta (†80) byl největším životním zklamáním! Zpěvák Milan Drobný oslavil v neděli 8. prosince krásné „půlkulatiny“: Pětasedmdesáté narozeniny.… číst článek
Vítěz SuperStar Martin Chodúr: Láska se nedá spočítat na kalkulačce! Vítěz SuperStar Martin Chodúr: Láska se nedá spočítat na kalkulačce! Je dítětem revoluce 1989. Narodil se před 30 lety, den před tím, co se 25. 11. sešlo na Letné téměř… číst článek
Tajemství 40 let starého hitu Zagorky a Drupiho: Byl tam zákaz! Tajemství 40 let starého hitu Zagorky a Drupiho: Byl tam zákaz! Teprve po 40 letech to prasklo. Píseň Setkání, kterou v roce 1979 italsko-česky nazpívali Drupi (72)… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Matěj Ruppert
Matěj Ruppert
zobrazit profil Tomáš Ortel
Tomáš Ortel
zobrazit profil Susan Boyle
Susan Boyle
zobrazit profil Šárka Rezková
Šárka Rezková
zobrazit profil Kanye West
Kanye West
zobrazit profil Jiří Schelinger
Jiří Schelinger
zobrazit profil Šárka Hrbáčková
Šárka Hrbáčková
zobrazit profil Naďa Válová
Naďa Válová