Soňa Červená | Celebwiki.cz

Soňa Červená

Datum narození: 9. 9. 1925
Místo narození: Praha
Profese: operní pěvkyně, mezzosopranistka a altistka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Soňa Červená, česká herečka a operní pěvkyně, je dcerou spisovatele a kabaretiéra Jiřího Červeného a Žofie Veselíkové a pravnučkou vynálezce žesťových hudebních nástrojů Václava Františka Červeného.

První divadelní zkušenosti získala v muzikálu Divotvorný hrnec. V letech 1952 až 1958 působila ve Státním divadle v Brně. Po emigraci působila Soňa Červená v Berlíně. Zde zpívala role v operách Claudia Monteverdiho, Georga Friedricha Händela a Christopha Willibalda Glucka. Za tyto role obdržela v roce 1961 čestný titul „komorní pěvkyně“. Největší úspěch jí přinesla Carmen v inscenaci dirigenta Herberta Kegela. Roli Carmen pak zpívala na nejpřednějších světových scénách 156 krát.

SOŇA ČERVENÁ POTRATILA V LETADLE

V této době se ji ke spolupráci marně a bezvýsledně snažila získat východoněmecká Stasi i česká StB, která na ni vedla osobní svazek č. 10324 již od roku 1951. Soňa Červená emigrovala posledním otevřeným přechodem z východního Berlína 4. ledna 1962.

Po emigraci působila Soňa Červená v operách v Západním Berlíně, Kolíně nad Rýnem, Hamburku, Dortmundu, Mnichově, Wiesbadenu, Frankfurt nad Mohanemu, Norimberku, Stuttgartu, Vídni a San Franciscu. Druhý titul "komorní pěvkyně" jí byl udělen ve Frankfurtu nad Mohanem.

Po několika desítkách let strávených v emigraci se Soňa Červená vrátila zpět do České republiky. Mimořádný ohlas měla opera Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila Zítra se bude..., kde hrála postavu Milady Horákové.

Soňa Červená je držitelkou několika významných cenění. V roce 2002 jí byla Nadací Život umělce udělena cena Senior Prix za uměleckou činnost. Roku 2004 obdržela cenu Thálie jako zvláštní cenu kolegia. V roce 2011 jí byla udělena ministrem kultury medaile Artis Bohemiae Amicis. Dne 28. října 2013 ji prezident Miloš Zeman vyznamenal Medailí Za zásluhy.

Soňa Červená je dcera zakladatele Červené sedmy Jiřího Červeného. Když byla malá, chodívali k nim na návštěvu Artur a Xena Longenovi, František Gellner, Bohuslav Martinů, Eduard Kohout, Vlasta Burian a další významné osobnosti české kultury.

O SONĚ ČERVENÉ ČTĚTE ZDE>>

Soňa Červená byla nařčena ze spolupráce s StB, soud ji očištil. I přes dlouhou dobu strávenou v emigraci mluví výborně česky. „Vzali mi přátele, rodinu, majetek, ale český jazyk mi vzít nemohli,“ řekla herečka a operní pěvkyně.

 

Články o celebritě

Další Zpěváci

zobrazit profil Julián Záhorovský
Julián Záhorovský
zobrazit profil Thom Artway (Tomáš Maček)
Thom Artway (Tomáš Maček)
zobrazit profil Martina Šnytová
Martina Šnytová
zobrazit profil Peter Cmorik
Peter Cmorik
zobrazit profil Markéta Konvičková
Markéta Konvičková
zobrazit profil Annamária d’Almeida
Annamária d’Almeida
zobrazit profil Jessica Simpson
Jessica Simpson
zobrazit profil Tereza Kerndlová
Tereza Kerndlová