Gabriela Beňačková

Gabriela Beňačková

Datum narození: 25. 3. 1947
Místo narození: Bratislava
Profese: operní pěvkyně, sopranistka
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Sopranistka Gabriela Beňačková, světově proslulá slovenská pěvkyně s českým občanstvím, roku 2019 získala Cenu Thálie za celoživotní mistrovsví v opeře.

Od dětství se Gabriela Beňačková věnovala hře na klavír, baletu a zpěvu. Zpívala v dětském sboru Československého rozhlasu v Bratislavě. Od roku 1962 studovala zpěv na bratislavské konzervatoři u Magdy Móryové.

V roce 1969 se Gabriela Beňačková stala laureátkou Janáčkovy pěvecké soutěže v Luhačovicích a absolutní vítězkou Dvořákovy soutěže v Karlových Varech. Díky těmto úspěchům dostala stálé angažmá v Národním divadle v Praze. Od roku 1970 zpívala mnohé role českého, ruského a italského repertoáru.

Od roku 1974 byla současně sólistkou Vídeňské státní opery a Metropolitní opery v New Yorku. Úspěchů dosáhla též v londýnské Covent Garden a na dalších operních scénách v Salzburgu nebo v Kolíně nad Rýnem. Gabriela Beňačková propůjčila svůj hlas filmové postavě Emy Destinnové, kterou hrála Božidara Turzonovová v životopisném filmu Božská Ema, toto vystoupení se stalo nezapomenutelným.

Gabriela Beňačková ukončila aktivní kariéru oficiálně koncertním turné v roce 2008, které vyvrcholilo recitálem v Rudolfinu s Českou filharmonií pod taktovkou Vladimíra Válka. Poté začala zpívat pouze příležitostně a věnovat se spíše pedagogice.

V roce 2019 Gabriela Beňačková získala Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru opera.

Manželem Gabriely Beňačkové byl její umělecký kolega z Národního divadla, herec Josef Čáp, se kterým má dceru. Josef Čáp zemřel v roce 2001. Po rozdělení státu pěvkyně přijala české státní občanství.

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Petr Vrána
Petr Vrána
zobrazit profil Václav Mertin
Václav Mertin
zobrazit profil Tomáš Richter
Tomáš Richter
zobrazit profil Petr Štěpánek
Petr Štěpánek
zobrazit profil Ladislav Doležal
Ladislav Doležal
zobrazit profil Kristen Stewart
Kristen Stewart
zobrazit profil Lucie Kožíšková
Lucie Kožíšková
zobrazit profil Elisabett Canalis
Elisabett Canalis