Naděžda Kniplová

Naděžda Kniplová

Datum narození: 18. 4. 1932
Datum úmrtí: 14. 1. 2020
Místo narození: Ostrava
Profese: operní pěvkyně, sopranistka
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Operní pěvkyně Naděžda Kniplová byla sólistkou Národního divadla v Praze nebo Státní opery Praha. Sopranistka v roce 2011 odmítla převzít Cenu Thálie.

Absolvovala pražskou státní konzervatoř. První operní angažmá Naděžda Kniplová získala v roce 1957 v Ústí nad Labem. Právě tam ztvárnila svou životní roli - Kostelničku v Její pastorkyni.

Později Naděžda Kniplová zpívala také v Brně a v roce 1964 se stala členkou Národního divadla v Praze a Státní opery Praha, kde působila téměř třicet let. Diváci její soprán mohli obdivovat v operách Wagnerových, Beethovenových, Straussových, Pucciniho i Janáčkových. Působila i jako pedagožka na AMU.

Úspěch Naděžda Kniplová sklízela také v zahraničí. Hostovala např. ve Vídni, Amsterodamu, Římě, San Francisku, Stockholmu, Barceloně, Modeně i v Metropolitní opeře v New Yorku.

Naděžda Kniplová za totality obdržela Státní cenu Klemanta Gottwalda (1967), dále pak roku 1970 titul zasloužilá umělkyně a třináct let poté titul národní umělkyně.

Pěvkyně Naděžda Kniplová získala i Cenu Thálie za celoživotní mistrovství, ale při předávání v roce 2011 ji odmítla a na vysvětlení tehdy sepsala dopis, v němž mj. uvedla, že ocenění měla dostat již dřív a nyní by to byl pouze milodar.

O NADĚŽDĚ KNIPLOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Sopranistka Naděžda Kniplová zemřela 14. ledna 2020. Bylo jí 87 let.

 

Další Umělci

zobrazit profil Ivan Kotmel
Ivan Kotmel
zobrazit profil Anet Antošová
Anet Antošová
zobrazit profil Michal Necpál
Michal Necpál
zobrazit profil Ida Saudková
Ida Saudková
zobrazit profil Jaroslav Róna
Jaroslav Róna
zobrazit profil Richard Pogoda
Richard Pogoda
zobrazit profil Marek Epstein
Marek Epstein
zobrazit profil Iva Havránková
Iva Havránková