Libuše Domanínská

Libuše Domanínská

Datum narození: 4. 7. 1924
Datum úmrtí: 2. 2. 2021
Místo narození: Královo Pole
Profese: bývalá operní pěvkyně
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Operní pěvkyně Libuše Domanínská, emeritní sólistka opery pražského i brněnského Národního divadla, v roce 1997 obdržela Thálii za celoživotní dílo.

Vystudovala zpěv na konzervatoři v Brně a ještě jako její posluchačka Libuše Domanínská získala v roce 1945 angažmá v souboru tamního Státního divadla, kde zahájila svou hvězdnou kariéru. Nastudovala zde na čtyři desítky rolí.

Po bezmála desetileté práci v Brně Libuše Domanínská přešla do pražského Národního divadla. Specializovala se na tvorbu skladatele Leoše Janáčka, s níž zazářila po celé Evropě. Režiséři ji často obsazovali do českého repertoáru. Snad nejčastěji zpívala Jitku ve Smetanově Daliborovi.

Ztvárnila Krasavu v Libuši, Mařenku v Prodané nevěstě, Dvořákovu Rusalku zpívala v ND více než stokrát, v Jakobínovi byla nejprve Terinkou a později Julií. Své komediální schopnosti prokázala i v roli Káči v opeře Čert a Káča.

V Národním divadle, kde působila 35 let, nazpívala víc než 50 postav. Uplatnění Libuše Domanínská našla i ve světovém repertoáru. Nejčastěji zpívala Alžbětu v Donu Carlosovi, Aidu a Abigail v Nabuccovi, byla Micaelou v Carmen, Agátou v Čarostřelci nebo Čo-Čo-San v Madame Butterfly.

Roku 1990 odešla do důchodu. V roce 1997 Libuše Domanínská obdržela Cenu Thálie za celoživotní dílo.

O LIBUŠI DOMANÍNSKÉ ČTĚTE ZDE>>

Libuše Domanínská, vlastním jménem Libuše Klobásková, provdaná Libuše Vyčichlová, si své umělecké jméno zvolila podle obce Domanína na Moravě, rodiště svých rodičů.

Poslední roky strávila v pečovatelském domě v Hodoníně. Libuše Domanínská zemřela 2. února 2021. Bylo jí 96 let.

 

Další Umělci

zobrazit profil Lela Lenka Geislerová
Lela Lenka Geislerová
zobrazit profil Lenka Bílková
Lenka Bílková
zobrazit profil Petr Našic
Petr Našic
zobrazit profil Hana Fialová
Hana Fialová
zobrazit profil Josef Fousek
Josef Fousek
zobrazit profil Libuše Vojtková
Libuše Vojtková
zobrazit profil Jovanka Skrčeská
Jovanka Skrčeská
zobrazit profil Štěpánka Pučálková
Štěpánka Pučálková