Ondřej Havelka | Celebwiki.cz

Ondřej Havelka

Datum narození: 10.10.1954
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, zpěvák, tanečník, scénárista
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Všestranný umělec Ondřej Havelka, režisér, herec, zpěvák, scénárista, tanečník, stepař a frontman svého orchestru, založil úspěšnou kapelu Melody Makers.

Za studentských let se Ondřej Havelka vůbec nechtěl věnovat zrovana herectví. Přestože upřednostňoval hudbu, zejména bigbít, blues a skladby Jaroslava Ježka, Voskovce + Wericha, vystudoval DAMU. Oblíbil si tehdejší Studio Ypsilon, v němž často hráli swingové melodie a americké šlágry 20. a 30. let 20. století, a zde již ve čtvrtém ročníku dostal stipendium. Jeho nejznámější role byly v hrách Voni jsou hodnej chlapec, kde ztvárnil postavu Haška, či ve hře Život a smrt Karla Hynka Máchy, v níž od režiséra Jana Schmida dostal opět tu hlavní.

Od roku 1975 Ondřej Havelka zpíval v Originálním pražském synkopickém orchestru, v němž začal interpretovat hudbu 20. až 40. let minulého století. To jej přimělo k rozhodnutí přihlásit se do oboru operní režie na JAMU, kde se věnoval i hudebnímu divadlu a muzikálu.

Ve filmu si Ondřej Havelka poprvé zahrál v komedii Řeknem si to příští léto (1977), a to hned postavu ústřední, po boku s Markétou Fišerovou, Petrem Haničincem, Karolinou Slunéčkovou, Františkem Filipovským, Svatoplukem Skopalem a Pavlem Zedníčkem. Mezi jeho další známé postavy patří učitel ve filmu Krakonoš a lyžníci, Arnošt v komedii Václava Vorlíčka Já nejsem já (1985) či Jiří Oulický ve filmu i v televizním seriálu Saturnin (1994), které byly natočeny podle humoristického románu Zdeňka Jirotky.

Roku 1995 Ondřej Havelka založil skupinu Melody Makers (MM), s níž se pustil do interpretace hudební éry blues a swingu 20. až 40. let 20. století. Kapela vydala řadu deset (Mě to tady nebaví, Pocta George Gershwinovi, Jen pro ten dnešní den, Vzpomínky na hvězdný prach, Rhapsody in blue room a Rozvrkočení). Největší filmové hity swingu dvacátého století skupina uvedla v klipové úpravě v dokumentárním filmu Děkuji, bylo to krásné (1998).

UMĚLCOVY FINANČNÍ PROBLÉMY KVŮLI MM?

Ani poté, co se z Ondřeje Havelky stal uznávaný hudebník a tanečník, nepřestal se pouštět i do dalších oblastí umělecké činnosti. Např. napsal scénář a režíroval dokument Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský (1999) – v obsazení: Vlastimil Brodský, Ondřej Havelka, Emília Vášáryová, zahrál si v seriálech Stříbrná paruka a Trapasy nebo ve válečném dramatu Tenkrát v ráji natočeném podle stejnojmenného románu spisovatele a scénáristy Josefa Urbana. Mezinárodního uznání dosáhla jeho režijní práce na zfilmování opery Orfeo ed Euridice od Christopha Willibalda Glucka v Zámeckém divadle v Českém Krumlově a v interiérech tamějšího zámku.

Ondřej Havelka je synem hudebního skladatele Svatopluka Havelky a herečky Libuše Havelkové. Oženil se s dcerou herce Karla Líra Kateřinou, s níž má syna Vojtěcha. Ze vztahu s manažerkou Alicí Kovácsovou se mu narodili dcera Rozálii a syn Attila. Nevlastní sourozenci Rozálie a Vojtěch si spolu zahráli v otcově muzikálu Zločin v posázavském pacifiku.

DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI O ONDŘEJI HAVELKOVI ČTĚTE ZDE

 

Články o celebritě

Havelka přesídlil na Kanáry: Vilu za miliony mu vykouzlila »babička Libuška« Havelková (†92)! Havelka přesídlil na Kanáry: Vilu za miliony mu vykouzlila »babička Libuška« Havelková (†92)! Po vzoru hitmakera Michala Davida (58), který si zakoupil vilu na Tenerife, si swingař Ondřej Havelka… číst článek
Babička z Kouzelné školky Libuška Havelková (†92): SYNOVI VYKOUZLILA VILU ZA MILIONY! Babička z Kouzelné školky Libuška Havelková (†92): SYNOVI VYKOUZLILA VILU ZA MILIONY! Stejně jako hitmaker Michal David (58), který si pořídil druhý domov na Tenerife, učinil i swingař… číst článek
Dluhová past sklapla a Bílé s Krampolem zůstaly prázdné ruce! Kdy přijdou peníze? Dluhová past sklapla a Bílé s Krampolem zůstaly prázdné ruce! Kdy přijdou peníze? Loni v říjnu Češi a Slováci oslavili 100. výročí vzniku Československa a na tuto počest vznikl pořad… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Blanka Matragi
Blanka Matragi
zobrazit profil Marek Zelinka
Marek Zelinka
zobrazit profil Matěj Forman
Matěj Forman
zobrazit profil Vojtěch Mašek
Vojtěch Mašek
zobrazit profil Monika Asterová
Monika Asterová
zobrazit profil Jonáš Ledecký
Jonáš Ledecký
zobrazit profil Ivan Kotmel
Ivan Kotmel
zobrazit profil Eliška Grabcová
Eliška Grabcová