Libuše Havelková | Celebwiki.cz

Libuše Havelková

Datum narození: 11. 5. 1924
Datum úmrtí: 6. 4. 2017
Místo narození: České Budějovice
Profese: herečka
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Herečka Libuše Havelková, matka hudebníka, režiséra a scénáristy Ondřeje Havelky, byla též pedagožkou a dlouholetou členkou Činohry Národního divadla. Děti ji znaly z Kouzelné školky.

Kromě divadla Libuše Havelková pracovala jak pro televizi a film, tak pro rozhlas a dabing. Po studiích na konzervatoři absolvovala DAMU, kde stála u zrodu školní scény DISK. Po angažmá v Ostravě byla členkou Činohry Národního Divadla (1960 až 1991). Od 50. let 20. století vyučovala na DAMU; v 70. a 80. letech byla docentkou a proděkankou. Stala se držitelkou ocenění, jako jsou Národní cena ČSR (1976), zasloužilá členka ND (1978) a titul zasloužilá umělkyně (1981).

LIBUŠE HAVELKOVÁ – ROZHOVOR ČTĚTE ZDE

Ve filmu Robinsonka (1956), natočeném podle knihy Marie Majerové, v němž se třináctileté dívka snaží po smrti matky postarat jak o novorozeného bratříčka, tak o jejich otce, Libuše Havelková ztvárnila jednu z ústředních postav. Posléze se představila v dodnes sledovaných snímcích, jako jsou Král Šumavy, Starci na chmelu či oscarový film Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky s Václavem Neckářem v hlavní roli. Do povědomí široké divácké veřejnosti se dostala zejména rolí matky Hamrové v normalizačním seriálu o združstevňování vesnice Nejmladší z rodu Hamrů (1975). Od té doby se před kamerou objevovala jako starostlivá maminka či babička, a to v řadě inscenací a seriálů. Takovou postavu si zahrála třeba v rodinném seriálu Tajemství proutěného košíku (1977).

O LIBUŠI HAVELKOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Diváci si Libuši Havelkovou budou pamatovat také jako představitelku kouzelných babiček a tetiček z řady studiových televizních pohádek a také z pásma pro děti Kouzelná školka, které často moderovala. Svou poslední výraznější roli ztvárnila v komedii Jak ukrást Dagmaru (2001), naposledy se objevila v rodinném filmu Modrý tygr (2011), který je fantazií o tom, že by se takové zvíře objevilo ve městě.

Manželem Libuše Havelkové byl hudební skladatel Svatopluk Havelka. Jejich syn Ondřej Havelka se vydal ve šlépějích svých slavných rodičů. Stal se z něj známý herec, zpěvák, moderátor, režisér, scénárista a tanečník. Kromě něj měl pár ještě starší dceru Danielu.

Libuše Havelková zemžela po dlouhé těžké nemoci ve věku 92 let.

 

Články o celebritě

Havelka přesídlil na Kanáry: Vilu za miliony mu vykouzlila »babička Libuška« Havelková (†92)! Havelka přesídlil na Kanáry: Vilu za miliony mu vykouzlila »babička Libuška« Havelková (†92)! Po vzoru hitmakera Michala Davida (58), který si zakoupil vilu na Tenerife, si swingař Ondřej Havelk... číst článek
Babička z Kouzelné školky Libuška Havelková (†92): SYNOVI VYKOUZLILA VILU ZA MILIONY! Babička z Kouzelné školky Libuška Havelková (†92): SYNOVI VYKOUZLILA VILU ZA MILIONY! Stejně jako hitmaker Michal David (58), který si pořídil druhý domov na Tenerife, učinil i swingař O... číst článek
Dojemné vzkazy Menzelovi do nemocnice! Neckář a spol. gratulují režisérovi k narozeninám Dojemné vzkazy Menzelovi do nemocnice! Neckář a spol. gratulují režisérovi k narozeninám „Brzy se uzdrav, abys mohl oslavit osmdesátku!“ To kolegové a přátelé vzkazují prostřednictvím Blesk... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Gabriela Mikulková
Gabriela Mikulková
zobrazit profil Genadij Rumlena
Genadij Rumlena
zobrazit profil Arnold Schwarzenegger
Arnold Schwarzenegger
zobrazit profil Emília Vášáryová
Emília Vášáryová
zobrazit profil Ladilav Frej jr.
Ladilav Frej jr.
zobrazit profil Lída Němečková
Lída Němečková
zobrazit profil Amanda Bynes
Amanda Bynes