Karel Svoboda

Datum narození: 19. 12. 1938
Datum úmrtí: 28. 1. 2007
Místo narození: Praha
Profese: hudební skladatel, producent
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Skladatel Karel Svoboda vytvořil nesmrtelné hity jako Lady Karneval, Stín katedrál nebo Čau lásko. Jeho Včelka Mája obletěla svět. Začátkem roku 2007 spáchal sebevraždu.

Během studia stomatologie na Karlově univerzitě Karel Svoboda vystupoval s Dixielandem mediků. Školu nakonec nedokončil a začal se plně věnovat hudbě. V roce 1963 založil kapelu Mefisto, která získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Později začal skládat hudbu pro Zlaté děti 60. let – Václava Neckáře, Martu Kubišovou a Helenu Vondráčkovou. V repertoáru Karla Gotta přistálo víc jak osm desítek jeho písní.

KAREL SVOBODA PŘED SMRTÍ VOLAL SOS

Hudebník Karel Svoboda spolupracoval mj. také s Hanou Zagorovou nebo Danielem HůlkouKromě Draculy napsal muzikály Monte Cristo a Golem. Jeho tóny zdobí také pohádku Jak se budí princezny, komedii Což takhle dát si špenát nebo seriál Rodinná pouta. Píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? z pohádky Tři oříšky pro Popelku byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií historie českého filmu. Včelka Mája vyšla na deskách v Japonsku, Jižní Americe i v Austrálii.

Za své dílo získal Karel Svoboda několik cen. Jednou z nich je i lesklá diamantová deska za více než deset milionů prodaných zvukových kopií.

O KARLU SVOBODOVI ČTĚTE ZDE>>

Jeho první žena Hana Svobodová zemřela v roce 1993 na rakovinu. Měl s ní dceru Janu a syna Petra. O dva roky později se za něj provdala Vendula Svobodová. Jejich dcera Klára zemřela ve čtyřech letech na leukémii, syn Jakub se narodil v roce 2005. O dva roky později spáchal Karel Svoboda sebevraždu.

 

Články o celebritě

Vojtek v šoku! Frontman Kabátů chlípným lovcem žen? Vojtek v šoku! Frontman Kabátů chlípným lovcem žen? Když se na Instagramu objevil profil lídra Kabátů Pepy Vojtka (55), mnohým fanouškům kapely to uděla... číst článek
Pikantní snímek manžela (33) Venduly Pizingerové (49): Tohle fotil malý Josífek (5 měs.)! Pikantní snímek manžela (33) Venduly Pizingerové (49): Tohle fotil malý Josífek (5 měs.)! Zakladatelka nadace Kapka naděje Vendula Pizingerová (49) sdílela na sociální síti legrační fotku, k... číst článek
Víkendová romantika Venduly Pizingerové (49) s manželem (33): Zadělali na další dítě?! Víkendová romantika Venduly Pizingerové (49) s manželem (33): Zadělali na další dítě?! Zakladatelka nadace Kapka naděje Vendula Pizingerová (49) se stala matkou malého Josífka (5 měsíců) ... číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Jiří Vondráček
Jiří Vondráček
zobrazit profil Petr Wajsar
Petr Wajsar
zobrazit profil Pavel Callta
Pavel Callta
zobrazit profil Alexandr Kopka
Alexandr Kopka
zobrazit profil Jiří Burian
Jiří Burian
zobrazit profil Tomáš Vořechovský
Tomáš Vořechovský