Karel Svoboda | Celebwiki.cz

Karel Svoboda

Datum narození: 19.12.1938
Datum úmrtí: 28.1.2007
Místo narození: Praha
Profese: hudební skladatel, producent
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Skladatel Karel Svoboda vytvořil nesmrtelné hity jako Lady Karneval, Stín katedrál nebo Čau lásko. Jeho Včelka Mája obletěla svět. Začátkem roku 2007 spáchal sebevraždu.

Během studia stomatologie na Karlově univerzitě Karel Svoboda vystupoval s Dixielandem mediků. Školu nakonec nedokončil a začal se plně věnovat hudbě. V roce 1963 založil kapelu Mefisto, která získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Později začal skládat hudbu pro Zlaté děti 60. let – Václava Neckáře, Martu Kubišovou a Helenu Vondráčkovou. V repertoáru Karla Gotta přistálo víc jak osm desítek jeho písní.

KAREL SVOBODA PŘED SMRTÍ VOLAL SOS

Hudebník Karel Svoboda spolupracoval mj. také s Hanou Zagorovou nebo Danielem HůlkouKromě Draculy napsal muzikály Monte Cristo a Golem. Jeho tóny zdobí také pohádku Jak se budí princezny, komedii Což takhle dát si špenát nebo seriál Rodinná pouta. Píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? z pohádky Tři oříšky pro Popelku byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií historie českého filmu. Včelka Mája vyšla na deskách v Japonsku, Jižní Americe i v Austrálii.

Za své dílo získal Karel Svoboda několik cen. Jednou z nich je i lesklá diamantová deska za více než deset milionů prodaných zvukových kopií.

O KARLU SVOBODOVI ČTĚTE ZDE>>

Jeho první žena Hana Svobodová zemřela v roce 1993 na rakovinu. Měl s ní dceru Janu a syna Petra. O dva roky později se za něj provdala Vendula Svobodová. Jejich dcera Klára zemřela ve čtyřech letech na leukémii, syn Jakub se narodil v roce 2005. O dva roky později spáchal Karel Svoboda sebevraždu.

 

Články o celebritě

Důležité české pohřby: Jaký byl hlídaný a jaký nařízený? Důležité české pohřby: Jaký byl hlídaný a jaký nařízený? Pohřby mají v křesťanské kultuře tradici, je zkrátka slušné se rozloučit. A Češi poslední sbohem… číst článek
Zádušní mše za Karla Gotta (†80): Hospodyni pozvali, ale účetní nikoli! Zádušní mše za Karla Gotta (†80): Hospodyni pozvali, ale účetní nikoli! Existovaly dvě dámy, jež léta dotvářely rodinu Karla Gotta (†80). Ze dne na den ale byly odejity… číst článek
KAREL GOTT (†80): Poslední dary pro fanoušky KAREL GOTT (†80): Poslední dary pro fanoušky Uplynul už víc než týden, přesto tomu mnozí stále nemohou uvěřit. 1. října krátce před půlnocí navždy… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Karel Svoboda
Karel Svoboda
zobrazit profil Pavlína Dubná
Pavlína Dubná
zobrazit profil Petr Skoumal
Petr Skoumal
zobrazit profil Ivan Timko
Ivan Timko
zobrazit profil Varhan Orchestrovič Bauer
Varhan Orchestrovič Bauer
zobrazit profil Lešek Wronka
Lešek Wronka
zobrazit profil Jiří Pracný
Jiří Pracný
zobrazit profil Rudy Linka
Rudy Linka