Karel Svoboda | Celebwiki.cz

Karel Svoboda

Datum narození: 19.12.1938
Datum úmrtí: 28.1.2007
Místo narození: Praha
Profese: hudební skladatel, producent
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Skladatel Karel Svoboda vytvořil nesmrtelné hity jako Lady Karneval, Stín katedrál nebo Čau lásko. Jeho Včelka Mája obletěla svět. Začátkem roku 2007 spáchal sebevraždu.

Během studia stomatologie na Karlově univerzitě Karel Svoboda vystupoval s Dixielandem mediků. Školu nakonec nedokončil a začal se plně věnovat hudbě. V roce 1963 založil kapelu Mefisto, která získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Později začal skládat hudbu pro Zlaté děti 60. let – Václava Neckáře, Martu Kubišovou a Helenu Vondráčkovou. V repertoáru Karla Gotta přistálo víc jak osm desítek jeho písní.

KAREL SVOBODA PŘED SMRTÍ VOLAL SOS

Hudebník Karel Svoboda spolupracoval mj. také s Hanou Zagorovou nebo Danielem HůlkouKromě Draculy napsal muzikály Monte Cristo a Golem. Jeho tóny zdobí také pohádku Jak se budí princezny, komedii Což takhle dát si špenát nebo seriál Rodinná pouta. Píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? z pohádky Tři oříšky pro Popelku byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií historie českého filmu. Včelka Mája vyšla na deskách v Japonsku, Jižní Americe i v Austrálii.

Za své dílo získal Karel Svoboda několik cen. Jednou z nich je i lesklá diamantová deska za více než deset milionů prodaných zvukových kopií.

O KARLU SVOBODOVI ČTĚTE ZDE>>

Jeho první žena Hana Svobodová zemřela v roce 1993 na rakovinu. Měl s ní dceru Janu a syna Petra. O dva roky později se za něj provdala Vendula Svobodová. Jejich dcera Klára zemřela ve čtyřech letech na leukémii, syn Jakub se narodil v roce 2005. O dva roky později spáchal Karel Svoboda sebevraždu.

 

Články o celebritě

Byl za tím Svoboda! Chůva Golda řekla, proč Bartošová (†48) utekla od Štaidla Byl za tím Svoboda! Chůva Golda řekla, proč Bartošová (†48) utekla od Štaidla Muži byli prokletím Ivety Bartošové (†48). Alespoň to si myslí chůva Zlata Dvořáková (65) alias Golda,… číst článek
Golda o sebevraždě Bartošové (†48): Byl to zkrat! Psala vzkazy na láhve od vína Golda o sebevraždě Bartošové (†48): Byl to zkrat! Psala vzkazy na láhve od vína Snažila se jí vždy pomáhat a dokonce jí zachránila i život. Ovšem od smutného osudu Ivetu Bartošovou… číst článek
Chvályhodný trend mezi celebritami: Rozhodly se páchat dobro! Chvályhodný trend mezi celebritami: Rozhodly se páchat dobro! Byl to pravděpodobně případ Ivanky, mladé ženy, která se narodila s ojedinělou nemocí, co na vážnou… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Jakub Jan Ryba
Jakub Jan Ryba
zobrazit profil Petr Kužvart
Petr Kužvart
zobrazit profil Aleš Sigmund
Aleš Sigmund
zobrazit profil Sebastian Navrátil
Sebastian Navrátil
zobrazit profil Vítek Fiala
Vítek Fiala
zobrazit profil Mardoša - Marek Huňát
Mardoša - Marek Huňát
zobrazit profil Dávid Hodek
Dávid Hodek
zobrazit profil Janek Ledecký
Janek Ledecký