Karel Svoboda | Celebwiki.cz

Karel Svoboda

Datum narození: 19.12.1938
Datum úmrtí: 28.1.2007
Místo narození: Praha
Profese: hudební skladatel, producent
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Skladatel Karel Svoboda vytvořil nesmrtelné hity jako Lady Karneval, Stín katedrál nebo Čau lásko. Jeho Včelka Mája obletěla svět. Začátkem roku 2007 spáchal sebevraždu.

Během studia stomatologie na Karlově univerzitě Karel Svoboda vystupoval s Dixielandem mediků. Školu nakonec nedokončil a začal se plně věnovat hudbě. V roce 1963 založil kapelu Mefisto, která získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Později začal skládat hudbu pro Zlaté děti 60. let – Václava Neckáře, Martu Kubišovou a Helenu Vondráčkovou. V repertoáru Karla Gotta přistálo víc jak osm desítek jeho písní.

KAREL SVOBODA PŘED SMRTÍ VOLAL SOS

Hudebník Karel Svoboda spolupracoval mj. také s Hanou Zagorovou nebo Danielem HůlkouKromě Draculy napsal muzikály Monte Cristo a Golem. Jeho tóny zdobí také pohádku Jak se budí princezny, komedii Což takhle dát si špenát nebo seriál Rodinná pouta. Píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? z pohádky Tři oříšky pro Popelku byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií historie českého filmu. Včelka Mája vyšla na deskách v Japonsku, Jižní Americe i v Austrálii.

Za své dílo získal Karel Svoboda několik cen. Jednou z nich je i lesklá diamantová deska za více než deset milionů prodaných zvukových kopií.

O KARLU SVOBODOVI ČTĚTE ZDE>>

Jeho první žena Hana Svobodová zemřela v roce 1993 na rakovinu. Měl s ní dceru Janu a syna Petra. O dva roky později se za něj provdala Vendula Svobodová. Jejich dcera Klára zemřela ve čtyřech letech na leukémii, syn Jakub se narodil v roce 2005. O dva roky později spáchal Karel Svoboda sebevraždu.

 

Články o celebritě

Je to tady! Ivana Gottová zveřejnila detaily posledního přání Karla! Bude to velké! Je to tady! Ivana Gottová zveřejnila detaily posledního přání Karla! Bude to velké! I přes vážné zdravotní problémy chtěl Karel Gott (†80) potěšit své fanoušky a ke svým osmdesátinám… číst článek
Plán vdovy Ivany Gottové po ukončení smutku: Mejdan pro 30 tisíc lidí! Plán vdovy Ivany Gottové po ukončení smutku: Mejdan pro 30 tisíc lidí! Poctu Karlu Gottovi (†80) pojala vdova Ivana (44) opravdu ve velkém. I když proběhne až 14 měsíců… číst článek
7 NEJ Českého plesu: Kdo měl nejdražší šperky či nejhlubší dekolt? 7 NEJ Českého plesu: Kdo měl nejdražší šperky či nejhlubší dekolt? Český ples byl prestižní akcí, na které se předvedla celá řada hvězd našeho šoubyznysu. Na této akci… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Jaroslav Svěcený
Jaroslav Svěcený
zobrazit profil Vítězslav Vávra
Vítězslav Vávra
zobrazit profil Andrea Pomeje
Andrea Pomeje
zobrazit profil Richard Hes
Richard Hes
zobrazit profil Pavlína Dubná
Pavlína Dubná
zobrazit profil Ondřej Soukup
Ondřej Soukup
zobrazit profil Jiří Stivín
Jiří Stivín
zobrazit profil Eva Turnová
Eva Turnová
Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! I 1 DÍTĚArrow

Zavřít