Karel Svoboda

Datum narození: 19. 12. 1938
Datum úmrtí: 28. 1. 2007
Místo narození: Praha
Profese: hudební skladatel, producent
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Skladatel Karel Svoboda vytvořil nesmrtelné hity jako Lady Karneval, Stín katedrál nebo Čau lásko. Jeho Včelka Mája obletěla svět. Začátkem roku 2007 spáchal sebevraždu.

Během studia stomatologie na Karlově univerzitě Karel Svoboda vystupoval s Dixielandem mediků. Školu nakonec nedokončil a začal se plně věnovat hudbě. V roce 1963 založil kapelu Mefisto, která získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Později začal skládat hudbu pro Zlaté děti 60. let – Václava Neckáře, Martu Kubišovou a Helenu Vondráčkovou. V repertoáru Karla Gotta přistálo víc jak osm desítek jeho písní.

KAREL SVOBODA PŘED SMRTÍ VOLAL SOS

Hudebník Karel Svoboda spolupracoval mj. také s Hanou Zagorovou nebo Danielem HůlkouKromě Draculy napsal muzikály Monte Cristo a Golem. Jeho tóny zdobí také pohádku Jak se budí princezny, komedii Což takhle dát si špenát nebo seriál Rodinná pouta. Píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? z pohádky Tři oříšky pro Popelku byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií historie českého filmu. Včelka Mája vyšla na deskách v Japonsku, Jižní Americe i v Austrálii.

Za své dílo získal Karel Svoboda několik cen. Jednou z nich je i lesklá diamantová deska za více než deset milionů prodaných zvukových kopií.

O KARLU SVOBODOVI ČTĚTE ZDE>>

Jeho první žena Hana Svobodová zemřela v roce 1993 na rakovinu. Měl s ní dceru Janu a syna Petra. O dva roky později se za něj provdala Vendula Svobodová. Jejich dcera Klára zemřela ve čtyřech letech na leukémii, syn Jakub se narodil v roce 2005. O dva roky později spáchal Karel Svoboda sebevraždu.

 

Články o celebritě

Scénář dojemného pohřbu Libuše Šafránkové (†68): Sbohem, naše Popelko! Scénář dojemného pohřbu Libuše Šafránkové (†68): Sbohem, naše Popelko! Rodina a fanoušci se dnes naposledy rozloučí s legendární herečkou Libuší Šafránkovou (†68). Během p... číst článek
Autor Malého televizního kabaretu: Napráskal slavné kolegy! Autor Malého televizního kabaretu: Napráskal slavné kolegy! Pro televizi vymyslel Malý televizní kabaret, Stodolu Michala Tučného seriál Nováci 2. Oldřich Dudek... číst článek
Vendula Pizingerová slaví 9 let vztahu s manželem (33): Na prvním rande závazek a útěk do exotiky! Vendula Pizingerová slaví 9 let vztahu s manželem (33): Na prvním rande závazek a útěk do exotiky! Za několik dní oslaví deváté výročí od seznámení. U této příležitosti ředitelka Kapky naděje Vendula... číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Ota Baláž
Ota Baláž
zobrazit profil Bohumil Kulínský
Bohumil Kulínský
zobrazit profil Karel Mrkvička
Karel Mrkvička
zobrazit profil František Táborský
František Táborský
zobrazit profil Felix Slováček
Felix Slováček
zobrazit profil Jonatán Pastirčák
Jonatán Pastirčák
zobrazit profil David Stypka
David Stypka
zobrazit profil Beata Hlavenková
Beata Hlavenková