Jana Synková herečka | Celebwiki.cz

Jana Synková

Datum narození: 18.4.1944
Místo narození: Praha
Profese: herečka, autorka textů písní, esejí a portrétů
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Herečka Jana Synková byla nominována na Českého lva za ztvárnění rolí tety ve filmovém přepisu humoristického románu Saturnin a babičky v tragikomedii Chata na prodej.

Od dětství se věnovala recitaci a navštěvovala dramatický kroužek. Po studiu herectví na DAMU Jana Synková získala angažmá v Divadle F. X. Šaldy v Liberci (1967 až 1969). Poté se stala členkou souboru pražského Studia Ypsilon.

JANA SYNKOVÁ - JAKO MALÁ PŘIŠLA O SVÉ BLÍZKÉ

„Když točím nebo někde hostuju, je to příjemný zpestření. Ale vždycky se už zase těším zpátky. Ypsilonka je můj druhej domov,“ uvedla Jana Synková ve svého profilu na webu divadla.

Před kamerou Jana Synková debutovala v krátkometrážním dramatu režiséra Elmara Klosse Motýl (1965). Na filmovém plátně se herečka poprvé objevila v podobenství Farářův konec (1968), které režisér Evald Schorm natočil podle předlohy Josefa Škvoreckého.

Výraznou roli Jana Synková dostala v televizní komedii Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka Dveře (1976), kde svůj typický herecký projev předvedla po boku Petra Nárožného. Za roli tety Kateřiny v komedii Saturnin byla nominována na Českého lva.

Milovníci bláznivých komedií si Janu Synkovou vybaví jako psycholožku Kudlákovou v sérii Byl jednou jeden polda či drbnu Horáčkovou v Babovřeskách Zdeňka Trošky, seriáloví nadšenci zejména coby ředitelku gymnázia Kocourkovou v Životě na zámku.

Na Českého lva byla Jana Synková podruhé nominována za ztvárnění babičky v tragikomedii Tomáše Pavlíčka Chata na prodej (2018), a to v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

Kromě hraní se Jana Synková začalavěnovat psaní. Je autorkou hry pro děti Začarovaný vůl, napsala portréty, eseje a písňové texty, mj. k inscenaci Sebevrah.

Manželem Jany Synkové se roku 1974 stal herec, režisér, kulturní publicista, textař, výtvarník, ilustrátor, scenárista, dramatik, moderátor, divadelní manažer a pedagog Jan Schmid, dlouholetá klíčová tvůrčí osobnost Ypsilonky.

Jana Synková přivedla na svět dceru a syna, kteří ji učinili několinásobnou babičkou.

 

Další Herci

zobrazit profil Martin Dejdar
Martin Dejdar
zobrazit profil Pavel Skřípal
Pavel Skřípal
zobrazit profil František Němec
František Němec
zobrazit profil Jiří Vala
Jiří Vala
zobrazit profil Jitka Čvančarová
Jitka Čvančarová
zobrazit profil Harrison  Ford
Harrison Ford
zobrazit profil Veronika Kánská
Veronika Kánská
zobrazit profil Jaroslav Čejka
Jaroslav Čejka