Růžena Žertová | Celebwiki.cz

Růžena Žertová

Datum narození: 4.11.1932
Datum úmrtí: 5.10.2019
Místo narození: Ostrava
Profese: architektka, designérka
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Architektka a designérka Růžena Žertová byla mimo jiné autorkou projektů obchodních domů Prior v Pardubicích a Košicích a obchodního domu Labe v Ústí nad Labem.

Po maturitě v roce 1951 Růžena Žertová započala studia architektury na ČVUT v Praze, po roce odešla na brněnskou techniku, kterou absolvovala roku 1957.

Téhož roku Růžena Žertová nastoupila do podniku Potravinoprojekt, tři roky nato přešla do brněnského Státního projektového ústavu obchodu. Během více než dvacetiletého působení v něm navrhla kromě jiného právě obchodní domy v Ústí nad Labem, Pardubicích a Košicích.

Na návrh a realizaci vlastního domu v Brně z přelomu 70. a 80. let 20. století Růžena Žertová navázala v polistopadové době projekty rodinných domů a obytných souborů i urbanistickými studiemi.

Růžena Žertová se také věnovala návrhům interiérů, oděvních doplňků, šperků a svítidel.

Přínos Růženy Žertové pro českou architekturu ocenilo roku 2018 ministerstvo kultury udělením ceny za dlouhodobé umělecké zásluhy.

„Při vědomí rozsahu a vrstevnatosti její práce z ní její tvůrčí dispozice činí jednu ze zásadních postav české architektury, designu a uměleckého řemesla druhé poloviny minulého století,“ uvedl historik Petr Klíma, který je spoluautorem publikace Růžena Žertová - architektka domů i věcí.

V noci na sobotu 5. října 2019 Růžena Žertová zemřela. Bylo jí 86 let.

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Václav Kopta
Václav Kopta
zobrazit profil Paul Pogba
Paul Pogba
zobrazit profil Tomáš Horáček
Tomáš Horáček
zobrazit profil Petr Kracík
Petr Kracík
zobrazit profil Eva Hrušínská
Eva Hrušínská
zobrazit profil Dita Charanzová
Dita Charanzová
zobrazit profil Dalibor Korejs
Dalibor Korejs
zobrazit profil Keanu Reeves
Keanu Reeves