Bořek Šípek

Datum narození: 14. 6. 1949
Datum úmrtí: 13. 2. 2016
Místo narození: Praha
Profese: architekt
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Skvělý, ve světě velmi ceněný výtvarník a designér Bořek Šípek, který byl ověnčen zahraničními tituly z architektury a filosofie, v polovině února 2016 podlehl zákeřné rakovině.

Do Německa Bořek Šípek emigroval v devatenácti. Zprvu se živil jako truhlář. Postupem času se vypracoval na světoznámého umělce. První úspěch slavil se svým skleněným domem v Hamburgu, který postavil pro svou sestru. Získal za něj Německou cenu architektury za rok 1984. Následovalo nizozemské muzeum moderního umění, pražské butiky nebo tokijský obchodní dům Ginza.

BOŘEK ŠÍPEK DOBOJOVAL

Zabývá se designem nábytku, skla, porcelánu či váz. Velké úspěchy slavil v Itálii. V Praze založil umělecké studio, v Novém Boru vlastní sklárnu. Hradním architektem byl mezi lety 1990 až 2003. Jmenoval ho prezident Václav Havel. V roce 1998 byl Šípkovi ve Vídni udělen titul profesora designu. Sedm let zastával Bořek Šípek post děkana liberecké fakulty architektury. Provozuje krom toho vlastní restauraci.

Za své umění získal mnohá ocenění. Mezi ně patří i francouzský řád Rytíře umění a literatury nebo nizozemská Cena za užité umění a architekturu prince Bernharda.

S bývalou manželkou, nizozemskou choreografkou Bambi Udenovou, vychoval syny Milana a Dalibora. S Leonou  Machálkovou ho seznámil zpěvák a skladatel Karel Černoch. Bořek Šípek a Leona Machálková spolu mají syna Artura. Rozešli se v roce 2009. Šípka okouzlila podnikatelka Zuzana Mausová. Ani s ní ale vztah nakonec nevyšel.

S vážným onkologickým onemocněním se Bořek Šípek hrdinně pral několik měsíců. Svůj boj se zákeřnou rakovinou prohrál 13. 2. 2016.

 

Články o celebritě

Syn Bořka Šípka (†66): Strach kvůli sexuální orientaci! Chtěl si vzít život Syn Bořka Šípka (†66): Strach kvůli sexuální orientaci! Chtěl si vzít život Výtvarník Bořek Šípek (†66) odešel z tohoto světa v únoru 2016 po prohraném boji s rakovinou. Jeho s... číst článek
Po smrti české podnikatelky: Milionové poklady v bytě Ivany Trumpové! Po smrti české podnikatelky: Milionové poklady v bytě Ivany Trumpové! Našinci nejspíš vyrazí dech už samotná suma. Potomci Ivany Trumpové (†73) nabízejí k prodeji opulent... číst článek
Dojemné vyznání Leony Machálkové synovi k dvacetinám: Ať tě provází síla... Dojemné vyznání Leony Machálkové synovi k dvacetinám: Ať tě provází síla... Všechny mámy to znají. Chovají miminko, a než se nadějí, mají doma chlapa! „Milý Arture, včera jsi b... číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Vojtěch Štěpánek
Vojtěch Štěpánek
zobrazit profil Antonie Zacpalová
Antonie Zacpalová
zobrazit profil Robert Peňažka
Robert Peňažka
zobrazit profil Martin Prágr
Martin Prágr
zobrazit profil František Ringo Čech
František Ringo Čech
zobrazit profil Jiří Káš
Jiří Káš
zobrazit profil Michal Caban
Michal Caban
zobrazit profil Tomáš Třeštík
Tomáš Třeštík