Bořek Šípek

Datum narození: 14. 6. 1949
Datum úmrtí: 13. 2. 2016
Místo narození: Praha
Profese: architekt
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Skvělý, ve světě velmi ceněný výtvarník a designér Bořek Šípek, který byl ověnčen zahraničními tituly z architektury a filosofie, v polovině února 2016 podlehl zákeřné rakovině.

Do Německa Bořek Šípek emigroval v devatenácti. Zprvu se živil jako truhlář. Postupem času se vypracoval na světoznámého umělce. První úspěch slavil se svým skleněným domem v Hamburgu, který postavil pro svou sestru. Získal za něj Německou cenu architektury za rok 1984. Následovalo nizozemské muzeum moderního umění, pražské butiky nebo tokijský obchodní dům Ginza.

BOŘEK ŠÍPEK DOBOJOVAL

Zabývá se designem nábytku, skla, porcelánu či váz. Velké úspěchy slavil v Itálii. V Praze založil umělecké studio, v Novém Boru vlastní sklárnu. Hradním architektem byl mezi lety 1990 až 2003. Jmenoval ho prezident Václav Havel. V roce 1998 byl Šípkovi ve Vídni udělen titul profesora designu. Sedm let zastával Bořek Šípek post děkana liberecké fakulty architektury. Provozuje krom toho vlastní restauraci.

Za své umění získal mnohá ocenění. Mezi ně patří i francouzský řád Rytíře umění a literatury nebo nizozemská Cena za užité umění a architekturu prince Bernharda.

S bývalou manželkou, nizozemskou choreografkou Bambi Udenovou, vychoval syny Milana a Dalibora. S Leonou  Machálkovou ho seznámil zpěvák a skladatel Karel Černoch. Bořek Šípek a Leona Machálková spolu mají syna Artura. Rozešli se v roce 2009. Šípka okouzlila podnikatelka Zuzana Mausová. Ani s ní ale vztah nakonec nevyšel.

S vážným onkologickým onemocněním se Bořek Šípek hrdinně pral několik měsíců. Svůj boj se zákeřnou rakovinou prohrál 13. 2. 2016.

 

Články o celebritě

Leona Machálková otevřeně o synovi Arturovi (18): Mamánek, nebo ideální partie pro mladé slečny?! Leona Machálková otevřeně o synovi Arturovi (18): Mamánek, nebo ideální partie pro mladé slečny?! Uteklo to jako voda, a byť na to nevypadá, Leona Machálková (53) je matkou plnoletého syna. Artur Ší... číst článek
5 let od smrti Bořka Šípka (†66): Umíral obklopen rodinou a právníky 5 let od smrti Bořka Šípka (†66): Umíral obklopen rodinou a právníky Uplynulo 5 let od smrti Bořka Šípka (†66), slavného designéra, který podlehl zákeřné rakovině sliniv... číst článek
Archivní klenot Leony Machálkové: Před čtvrt stoletím se převtělila do známé sexbomby! Archivní klenot Leony Machálkové: Před čtvrt stoletím se převtělila do známé sexbomby! Přestože by člověk na první dobrou řekl, že zpěvačka Leona Machálková (53), jeden z nejvýraznějších ... číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Nikola Márová
Nikola Márová
zobrazit profil Martin Prágr
Martin Prágr
zobrazit profil Marta Drastíková
Marta Drastíková
zobrazit profil Jiří Srnec
Jiří Srnec
zobrazit profil Vítězslav Štefl
Vítězslav Štefl
zobrazit profil Jan Řeháček
Jan Řeháček
zobrazit profil Jindřiška Kikinčuková
Jindřiška Kikinčuková