Bořek Šípek | Celebwiki.cz

Bořek Šípek

Datum narození: 14. 6. 1949
Datum úmrtí: 13. 2. 2016
Místo narození: Praha
Profese: architekt
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Skvělý, ve světě velmi ceněný výtvarník a designér Bořek Šípek, který byl ověnčen zahraničními tituly z architektury a filosofie, v polovině února 2016 podlehl zákeřné rakovině.

Do Německa Bořek Šípek emigroval v devatenácti. Zprvu se živil jako truhlář. Postupem času se vypracoval na světoznámého umělce. První úspěch slavil se svým skleněným domem v Hamburgu, který postavil pro svou sestru. Získal za něj Německou cenu architektury za rok 1984. Následovalo nizozemské muzeum moderního umění, pražské butiky nebo tokijský obchodní dům Ginza.

BOŘEK ŠÍPEK DOBOJOVAL

Zabývá se designem nábytku, skla, porcelánu či váz. Velké úspěchy slavil v Itálii. V Praze založil umělecké studio, v Novém Boru vlastní sklárnu. Hradním architektem byl mezi lety 1990 až 2003. Jmenoval ho prezident Václav Havel. V roce 1998 byl Šípkovi ve Vídni udělen titul profesora designu. Sedm let zastával Bořek Šípek post děkana liberecké fakulty architektury. Provozuje krom toho vlastní restauraci.

Za své umění získal mnohá ocenění. Mezi ně patří i francouzský řád Rytíře umění a literatury nebo nizozemská Cena za užité umění a architekturu prince Bernharda.

S bývalou manželkou, nizozemskou choreografkou Bambi Udenovou, vychoval syny Milana a Dalibora. S Leonou  Machálkovou ho seznámil zpěvák a skladatel Karel Černoch. Bořek Šípek a Leona Machálková spolu mají syna Artura. Rozešli se v roce 2009. Šípka okouzlila podnikatelka Zuzana Mausová. Ani s ní ale vztah nakonec nevyšel.

S vážným onkologickým onemocněním se Bořek Šípek hrdinně pral několik měsíců. Svůj boj se zákeřnou rakovinou prohrál 13. 2. 2016.

 

Články o celebritě

Syn Machálkové a Šípka: Je z něj pořádný chlap! Syn Machálkové a Šípka: Je z něj pořádný chlap! Leona Machálková (52) se svým synem Arturem Šípkem (16) zahájila výstavu zesnulého umělce Bořka Šípk... číst článek
Do Prahy přiletěla jediná manželka Bořka Šípka (†66)! Proč se vrátila do Čech? Do Prahy přiletěla jediná manželka Bořka Šípka (†66)! Proč se vrátila do Čech? Do Prahy přiletěla jediná žena, kterou si kdy zesnulý architekt Bořek Šípek (†66) vzal za manželku. ... číst článek
Machálková vrací úder synovi Šípka (†66): Vykopal válečnou sekeru! Machálková vrací úder synovi Šípka (†66): Vykopal válečnou sekeru! Zatím se shodnou nanejvýš na tom, že Bořek Šípek (†66) byl výjimečný chlap, který jim chybí. Jinak j... číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Libuše Vojtková
Libuše Vojtková
zobrazit profil Jaroslav Filip
Jaroslav Filip
zobrazit profil Lucie Gelemová
Lucie Gelemová
zobrazit profil Michaela Hořejší
Michaela Hořejší
zobrazit profil Helena Štáchová
Helena Štáchová
zobrazit profil Daniel Dangl
Daniel Dangl
zobrazit profil Marta Drastíková
Marta Drastíková
zobrazit profil Petr Čadek
Petr Čadek