Bořek Šípek | Celebwiki.cz

Bořek Šípek

Datum narození: 14.6.1949
Datum úmrtí: 13.2.2016
Místo narození: Praha
Profese: architekt
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Skvělý, ve světě velmi ceněný výtvarník a designér Bořek Šípek, který byl ověnčen zahraničními tituly z architektury a filosofie, v polovině února 2016 podlehl zákeřné rakovině.

Do Německa Bořek Šípek emigroval v devatenácti. Zprvu se živil jako truhlář. Postupem času se vypracoval na světoznámého umělce. První úspěch slavil se svým skleněným domem v Hamburgu, který postavil pro svou sestru. Získal za něj Německou cenu architektury za rok 1984. Následovalo nizozemské muzeum moderního umění, pražské butiky nebo tokijský obchodní dům Ginza.

BOŘEK ŠÍPEK DOBOJOVAL

Zabývá se designem nábytku, skla, porcelánu či váz. Velké úspěchy slavil v Itálii. V Praze založil umělecké studio, v Novém Boru vlastní sklárnu. Hradním architektem byl mezi lety 1990 až 2003. Jmenoval ho prezident Václav Havel. V roce 1998 byl Šípkovi ve Vídni udělen titul profesora designu. Sedm let zastával Bořek Šípek post děkana liberecké fakulty architektury. Provozuje krom toho vlastní restauraci.

Za své umění získal mnohá ocenění. Mezi ně patří i francouzský řád Rytíře umění a literatury nebo nizozemská Cena za užité umění a architekturu prince Bernharda.

S bývalou manželkou, nizozemskou choreografkou Bambi Udenovou, vychoval syny Milana a Dalibora. S Leonou  Machálkovou ho seznámil zpěvák a skladatel Karel Černoch. Bořek Šípek a Leona Machálková spolu mají syna Artura. Rozešli se v roce 2009. Šípka okouzlila podnikatelka Zuzana Mausová. Ani s ní ale vztah nakonec nevyšel.

S vážným onkologickým onemocněním se Bořek Šípek hrdinně pral několik měsíců. Svůj boj se zákeřnou rakovinou prohrál 13. 2. 2016.

 

Články o celebritě

Machálková šokuje: Dvorská po ní chtěla sex! Machálková šokuje: Dvorská po ní chtěla sex! Vztah s Bořkem Šípkem (†66) Machálkové nelítostně vyčítala herečka Milena Dvorská (†71). Ta si před… číst článek
Syn zesnulého architekta Bořka Šípka (†66): Ukázal svého přítele Syn zesnulého architekta Bořka Šípka (†66): Ukázal svého přítele Vyrobil skleněnou cenu pro vítězku letošního ročníku Czech&Slovak Photo Girl! Na vyhlášení pak… číst článek
Konec smíru mezi dědici Bořka Šípka (†66): Milenka z kola ven! Konec smíru mezi dědici Bořka Šípka (†66): Milenka z kola ven! Po smrti Bořka Šípka (†66) se rodina zbavuje jeho posledního díla. Do dražby jde jeho unikátní dílo… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Ivan Kotmel
Ivan Kotmel
zobrazit profil Marcela Karleszová
Marcela Karleszová
zobrazit profil Adolf Born
Adolf Born
zobrazit profil Štěpánka Pučálková
Štěpánka Pučálková
zobrazit profil Jaroslav Němeček
Jaroslav Němeček
zobrazit profil Adam Holý
Adam Holý
zobrazit profil Kája Saudek
Kája Saudek
zobrazit profil Richard Pogoda
Richard Pogoda