Michal Koudelka

Michal Koudelka

Profese: zpravodajský důstojník, 5. ředitel BIS, inženýr stavař

Související celebrity

Životopis

Elitní zpravodajec Michal Koudelka, který získal ostruhy amerických zpravodajců (CIA), byl v srpnu 2016 jmenován ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS).

Po gymnáziu a Fakultě stavební Českého vysokého učení technického v Praze Michal Koudelka (narozen 1965) dva roky působil v Projektové a inženýrské organizaci kultury. Po vojně roku 1992 nastoupil do Federální bezpečnostní informační služby.

MICHAL KOUDELKA - BIS VERSUS MILOŠ ZEMAN

Po rozpadu Československa byl Michal Koudelka příslušníkem Bezpečnostní informační služby (BIS), a to v odboru boje proti terorismu, poté na odboru kontrašpionáže. Ten vedl od začátku roku 2006 do srpna 2016, kdy byl jmenován ředitelem BIS. Mandát mu končí v létě 2021.

Má prověrku na stupeň přísně tajné. Michal Koudelka absolvoval dva zpravodajské výcviky u britské tajné služby MI6 a jeden zpravodajský výcvik u kanadské kontrarozvědky CSIS.

Dobré vztahy Michala Koudelky s tajnými službami v Turecku značně pomohly k propuštění Markéty Všelichové a Miroslava Farkase. Ti byli v roce 2017 odsouzeni k více než šesti letům vězení za spolupráci s kurdskými milicemi v Rojavě, které na severu Sýrie válčily s Islámským státem.

Byl opakovaně českou vládou navržen na povýšení do generálské hodnosti. K čemuž kvůli kritikám řízení BIS prezidentem Milošem Zemanem nedošlo. Práci Michala Koudelky ocenila CIA. V březnu 2019 obdržel Tenetovu cenu za zahraniční spolupráci.

Coby šéf BIS Michal Koudelka pravidelně varuje před hrozbami ze strany Ruska a Číny a před prosovětskou interpretací moderních dějin na českých školách. Na bezpečnostní konferenci ve Sněmovně v říjnu 2019 prohlásil, že díky porážce Islámského státu a také z důvodu nižšího počtu nově příchozích uprchlíků se bezpečnostní situace v Evropě zlepšila a ubylo teroristických útoků.

O MICHALU KOUDELKOVI ČTĚTE ZDE>>

Plukovník Michal Koudelka hovoří anglicky a rusky.

Michal Koudelka je ženatý a má dvě děti.

 

Články o celebritě

Pavel má termín schůzky se Zemanem: Kdo ustoupil? Prozradil i další plány a čeká ho dovolená Pavel má termín schůzky se Zemanem: Kdo ustoupil? Prozradil i další plány a čeká ho dovolená Zvolený prezident Petr Pavel předstoupi před novináře na bilanční schůzku ohledně jeho postupného ná... číst článek
Hnutí ANO chystá pro Petra Pavla dopis, prozradila Schillerová. Co mu chce sdělit? Hnutí ANO chystá pro Petra Pavla dopis, prozradila Schillerová. Co mu chce sdělit? Opoziční hnutí ANO chystá dopis zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi. Chce v něm mimo jiné shrnout n... číst článek
CELÝ ZÁZNAM Fiala o volbách: Pavel začne úřadovat „na Hradě“ už před inaugurací. A Babiš překročil tabu CELÝ ZÁZNAM Fiala o volbách: Pavel začne úřadovat „na Hradě“ už před inaugurací. A Babiš překročil tabu Premiér Petr Fiala (ODS) poskytne zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi do inaugurace k úřadování Hrz... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Jaroslav Dvořák
Jaroslav Dvořák
zobrazit profil Helena Horská
Helena Horská
zobrazit profil Michal  Barinka
Michal Barinka
zobrazit profil Alain Delon
Alain Delon
zobrazit profil Pavel Kubina
Pavel Kubina
zobrazit profil Milan Cieslar
Milan Cieslar
zobrazit profil Karolína Žákovská
Karolína Žákovská
zobrazit profil Bohumil Klepl
Bohumil Klepl