Petr Šabach

Datum narození: 23.8.1951
Místo narození: Praha
Profese: Spisovatel
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Petr Šabach je český spisovatel. Jeho zatím největším úspěchem je kniha Hovno hoří, která se dočkala filmového zpracování ve snímku Pelíšky.

Petr Šabach studoval Střední knihovnickou školu, po prvním ročníku přestoupil na gymnázium odkud ho vyhodili a on byl nucen vrátit se zpět. Následně studoval dálkově na Filozofické fakultě v Praze, obor kulturologie, kterou úspěšně absolvoval.

V následujících letech se Petr Šabach živil všelijak. Jako noční hlídač v Národní galerii, metodik kulturního domu v Domě u Kamenného zvonu, odborný referent Galerie hlavního města Prahy nebo jako technický redaktor v Pragokoncertu. Z těchto povolání také mnohokrát čerpal inspiraci do svých humoristických povídek.

Jako spisovatel debutoval s povídkovou knížkou Jak utopit Austrálii. Následovala veleúspěšná Šakalí léta, kde Petr Šabach krásně popsal život mladých a Hovno hoří, kde satirickým pohledem popisuje banality života v komunistickém Československu. Za zmínku stojí i kniha Putování mořského koně, kde Petr Šabach vtipně glosuje svou práci nočního hlídače, kterou musí skloubit s životem obyčejného muže starajícího se o rodinu. Podle jeho literárních předloh natočil režisér Jan Hřebejk úspěšné filmy Šakalí léta, Pelíšky a Pupendo. Velkým úspěchem Petra Šabacha je i kniha Občanský průkaz, podle které vznikl stejnojmenný film.

Jak sám říká, některé historky se opravdu staly, ale hodně jich je domyšlených, upravených nebo úplně vymyšlených. „Život nepíše povídky s pointama. Nikomu z nás se nestala příhoda, která by se dala hned vyprávět v silvestrovské televizi.“

Časopisecky publikoval Petr Šabach v Mladé frontě, Kmeni, Práci, Tvorbě. Od roku 2001 žije Petr Šabach jako spisovatel na volné noze. K tomu vede seminář tvůrčího psaní na Literární akademii J. Škvoreckého. Se ženou žije v pražských Dejvicích.

 

Další Spisovatelé

zobrazit profil Edgar Allan Poe
Edgar Allan Poe
zobrazit profil Irena Obermannová
Irena Obermannová
zobrazit profil J. K.  Rowling
J. K. Rowling
zobrazit profil Zdeněk  Jirotka
Zdeněk Jirotka
zobrazit profil Petr Šabach
Petr Šabach
zobrazit profil Kateřina Procházková
Kateřina Procházková
zobrazit profil Jan Jícha
Jan Jícha
zobrazit profil Arnošt Goldflam
Arnošt Goldflam