Josef Masopust

Datum narození: 9.2.1931
Místo narození: Střimice
Výška: 177 cm
Profese: bývalý fotbalista, trenér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Josef Masopust je bývalý český fotbalový záložník a trenér. Je držitelem Zlatého míče a ČMFS ho vyhlásil nejlepším českým fotbalistou posledních 50 let.

Josef Masopust se narodil 9. února 1931 v dnes již zaniklé obci Střimice u Mostu. Jeho fotbalová kariéra je neodmyslitelně spjata s pražskou Duklou, ale začínal ve 14 letech v mostecké mládeži. První zkušenosti v seniorském A Týmu nabral v Teplicích, kde hrál mezi roky 1950-52. Právě v roce 1952 přestoupil do pražské Dukly, kde se stal absolutní hvězdou a vydržel tam do roku 1968. Kariéru ukončil v roce 1970 v dresu belgického Crossing Club Schaerbeek.

Josef Masopust byl nepostradatelným článkem československé reprezentace. Z pozice středního záložníka tvořil hru a díky své technice byl nenahraditelným. V reprezentaci odehrál 63 zápasů a nastřílel 10 gólů. Vrcholem Masopustovy kariéry bylo finále mistrovství světa 1962, ve kterém vstřelil Brazilcům jediný a vedoucí gól Československa, které nakonec ale prohrálo 1:3.

Josef Masopust se krátce po skončení kariéry začal věnovat trénování. Začal v klubu Crossing, poté vedl brněnskou Zbrojovku, s kterou získal v roce 1978 titul, reprezentaci Československa, juniorku Indonésie nebo Děčín. 

Josef Masopust v roce 1962 obdržel významnou cenu Zlatý míč pro nejlepšího evropského fotbalistu, což kromě něho dokázal jen Pavel Nedvěd, Českomoravský fotbalový svaz ho vyhlásil Nejlepším českým fotbalistou posledních 50 let. V roce 2000 vyhrál anketu Česká fotbalová osobnost století, krátce poté jej odborníci zvolili Českým fotbalistou století a v roce 2014 byl uveden do Síně slávy deníku Sport. Pelé ho roku 2004 zařadil mezi 125 nejlepších žijících fotbalistů. Figuruje na seznamu UEFA Jubilee 52 Golden Players.

 

Články o celebritě

Zlatý míč pro Ronalda! Hvězda Realu pátým triumfem dohnala Messiho Zlatý míč pro Ronalda! Hvězda Realu pátým triumfem dohnala Messiho Pátý triumf! Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu roku 2017 získal Cristiano Ronaldo. Portugalská… číst článek
Hrdinové: Táta přijímal do Bohemky Panenku, vzpomíná Holeček Hrdinové: Táta přijímal do Bohemky Panenku, vzpomíná Holeček V dobách minulých měli hokejisté k fotbalistům hodně blízko. A samozřejmě naopak. Nejinak tomu je… číst článek
Začalo finále Poháru Josefa Masopusta. Jedeme na dluh, přiznává Procházka Začalo finále Poháru Josefa Masopusta. Jedeme na dluh, přiznává Procházka Složitá situace FAČR, která nemá předsedu a potýká se s profinancováním projektů, se odráží na Poháru… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Miroslav Dopita
Miroslav Dopita
zobrazit profil Cristiano Ronaldo
Cristiano Ronaldo
zobrazit profil Simona Baumrtová
Simona Baumrtová
zobrazit profil Tomáš  Vincour
Tomáš Vincour
zobrazit profil Marek Šindler
Marek Šindler
zobrazit profil Martin Škoula
Martin Škoula
zobrazit profil Věra Čáslavská
Věra Čáslavská
zobrazit profil Lance Armstrong
Lance Armstrong