Josef Masopust

Datum narození: 9.2.1931
Místo narození: Střimice
Výška: 177 cm
Profese: bývalý fotbalista, trenér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Josef Masopust je bývalý český fotbalový záložník a trenér. Je držitelem Zlatého míče a ČMFS ho vyhlásil nejlepším českým fotbalistou posledních 50 let.

Josef Masopust se narodil 9. února 1931 v dnes již zaniklé obci Střimice u Mostu. Jeho fotbalová kariéra je neodmyslitelně spjata s pražskou Duklou, ale začínal ve 14 letech v mostecké mládeži. První zkušenosti v seniorském A Týmu nabral v Teplicích, kde hrál mezi roky 1950-52. Právě v roce 1952 přestoupil do pražské Dukly, kde se stal absolutní hvězdou a vydržel tam do roku 1968. Kariéru ukončil v roce 1970 v dresu belgického Crossing Club Schaerbeek.

Josef Masopust byl nepostradatelným článkem československé reprezentace. Z pozice středního záložníka tvořil hru a díky své technice byl nenahraditelným. V reprezentaci odehrál 63 zápasů a nastřílel 10 gólů. Vrcholem Masopustovy kariéry bylo finále mistrovství světa 1962, ve kterém vstřelil Brazilcům jediný a vedoucí gól Československa, které nakonec ale prohrálo 1:3.

Josef Masopust se krátce po skončení kariéry začal věnovat trénování. Začal v klubu Crossing, poté vedl brněnskou Zbrojovku, s kterou získal v roce 1978 titul, reprezentaci Československa, juniorku Indonésie nebo Děčín. 

Josef Masopust v roce 1962 obdržel významnou cenu Zlatý míč pro nejlepšího evropského fotbalistu, což kromě něho dokázal jen Pavel Nedvěd, Českomoravský fotbalový svaz ho vyhlásil Nejlepším českým fotbalistou posledních 50 let. V roce 2000 vyhrál anketu Česká fotbalová osobnost století, krátce poté jej odborníci zvolili Českým fotbalistou století a v roce 2014 byl uveden do Síně slávy deníku Sport. Pelé ho roku 2004 zařadil mezi 125 nejlepších žijících fotbalistů. Figuruje na seznamu UEFA Jubilee 52 Golden Players.

 

Články o celebritě

Poborský by rád viděl Spartu v Lize mistrů. Vtipkoval i o svých vousech Poborský by rád viděl Spartu v Lize mistrů. Vtipkoval i o svých vousech Je zdravý a opět sportuje, to je zásadní. Bývalý rekordman v počtu reprezentačních startů Karel Poborský… číst článek
Pohár Josefa Masopusta? Jsem překvapený, jakou má úroveň, těší bývalého sudího Grégra Pohár Josefa Masopusta? Jsem překvapený, jakou má úroveň, těší bývalého sudího Grégra Jeho verdiktům se podřizovali mistři světa Argentinec Diego Maradona či Ital Giusseppe Bergomi, hvizd… číst článek
Anketa Zlatý míč FIFA se rozdělí. Opět se budou udělovat dvě ceny Anketa Zlatý míč FIFA se rozdělí. Opět se budou udělovat dvě ceny Po šesti letech končí společná anketa Mezinárodní fotbalové federace a časopisu France Football s… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Jakub Kornfeil
Jakub Kornfeil
zobrazit profil Barbora Seemanová
Barbora Seemanová
zobrazit profil Rocío  Oliva
Rocío Oliva
zobrazit profil Joe Hart
Joe Hart
zobrazit profil Kateřina  Elhotová
Kateřina Elhotová
zobrazit profil Leoš Čermák
Leoš Čermák
zobrazit profil Michel Platini
Michel Platini
zobrazit profil Patrik Eliáš
Patrik Eliáš