Josef Masopust

Datum narození: 9.2.1931
Místo narození: Střimice
Výška: 177 cm
Profese: bývalý fotbalista, trenér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Josef Masopust je bývalý český fotbalový záložník a trenér. Je držitelem Zlatého míče a ČMFS ho vyhlásil nejlepším českým fotbalistou posledních 50 let.

Josef Masopust se narodil 9. února 1931 v dnes již zaniklé obci Střimice u Mostu. Jeho fotbalová kariéra je neodmyslitelně spjata s pražskou Duklou, ale začínal ve 14 letech v mostecké mládeži. První zkušenosti v seniorském A Týmu nabral v Teplicích, kde hrál mezi roky 1950-52. Právě v roce 1952 přestoupil do pražské Dukly, kde se stal absolutní hvězdou a vydržel tam do roku 1968. Kariéru ukončil v roce 1970 v dresu belgického Crossing Club Schaerbeek.

Josef Masopust byl nepostradatelným článkem československé reprezentace. Z pozice středního záložníka tvořil hru a díky své technice byl nenahraditelným. V reprezentaci odehrál 63 zápasů a nastřílel 10 gólů. Vrcholem Masopustovy kariéry bylo finále mistrovství světa 1962, ve kterém vstřelil Brazilcům jediný a vedoucí gól Československa, které nakonec ale prohrálo 1:3.

Josef Masopust se krátce po skončení kariéry začal věnovat trénování. Začal v klubu Crossing, poté vedl brněnskou Zbrojovku, s kterou získal v roce 1978 titul, reprezentaci Československa, juniorku Indonésie nebo Děčín. 

Josef Masopust v roce 1962 obdržel významnou cenu Zlatý míč pro nejlepšího evropského fotbalistu, což kromě něho dokázal jen Pavel Nedvěd, Českomoravský fotbalový svaz ho vyhlásil Nejlepším českým fotbalistou posledních 50 let. V roce 2000 vyhrál anketu Česká fotbalová osobnost století, krátce poté jej odborníci zvolili Českým fotbalistou století a v roce 2014 byl uveden do Síně slávy deníku Sport. Pelé ho roku 2004 zařadil mezi 125 nejlepších žijících fotbalistů. Figuruje na seznamu UEFA Jubilee 52 Golden Players.

 

Články o celebritě

Sport Magazín k EURO: Vše o českém týmu a Kadeřábek o přestupech Sport Magazín k EURO: Vše o českém týmu a Kadeřábek o přestupech Představení všech fotbalových reprezentantů pro EURO a bohatý servis k českému týmu na 56 stranách… číst článek
Josef Masopust hledí na mladé fotbalisty nebeským kukátkem Josef Masopust hledí na mladé fotbalisty nebeským kukátkem Na pražské Julisce začalo finále 5. ročníku turnaje středoškolských výběrů, oproti minulým letům… číst článek
Čech v Síni slávy deníku Sport: Na EURO chceme postoupit ze skupiny Čech v Síni slávy deníku Sport: Na EURO chceme postoupit ze skupiny Má za sebou první sezonu v Arsenalu, při níž vychytal nejvíc čistých kont ze všech brankářů v Premier… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Lucie Svěcená
Lucie Svěcená
zobrazit profil Lukáš Gdula
Lukáš Gdula
zobrazit profil Lukáš Filip
Lukáš Filip
zobrazit profil Jaroslav Šilhavý
Jaroslav Šilhavý
zobrazit profil Karel Brückner
Karel Brückner
zobrazit profil Jaroslav Hlinka
Jaroslav Hlinka
zobrazit profil Ondřej Vitásek
Ondřej Vitásek
zobrazit profil Martin Erat
Martin Erat