Josef Masopust

Datum narození: 9.2.1931
Místo narození: Střimice
Výška: 177 cm
Profese: bývalý fotbalista, trenér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Josef Masopust je bývalý český fotbalový záložník a trenér. Je držitelem Zlatého míče a ČMFS ho vyhlásil nejlepším českým fotbalistou posledních 50 let.

Josef Masopust se narodil 9. února 1931 v dnes již zaniklé obci Střimice u Mostu. Jeho fotbalová kariéra je neodmyslitelně spjata s pražskou Duklou, ale začínal ve 14 letech v mostecké mládeži. První zkušenosti v seniorském A Týmu nabral v Teplicích, kde hrál mezi roky 1950-52. Právě v roce 1952 přestoupil do pražské Dukly, kde se stal absolutní hvězdou a vydržel tam do roku 1968. Kariéru ukončil v roce 1970 v dresu belgického Crossing Club Schaerbeek.

Josef Masopust byl nepostradatelným článkem československé reprezentace. Z pozice středního záložníka tvořil hru a díky své technice byl nenahraditelným. V reprezentaci odehrál 63 zápasů a nastřílel 10 gólů. Vrcholem Masopustovy kariéry bylo finále mistrovství světa 1962, ve kterém vstřelil Brazilcům jediný a vedoucí gól Československa, které nakonec ale prohrálo 1:3.

Josef Masopust se krátce po skončení kariéry začal věnovat trénování. Začal v klubu Crossing, poté vedl brněnskou Zbrojovku, s kterou získal v roce 1978 titul, reprezentaci Československa, juniorku Indonésie nebo Děčín. 

Josef Masopust v roce 1962 obdržel významnou cenu Zlatý míč pro nejlepšího evropského fotbalistu, což kromě něho dokázal jen Pavel Nedvěd, Českomoravský fotbalový svaz ho vyhlásil Nejlepším českým fotbalistou posledních 50 let. V roce 2000 vyhrál anketu Česká fotbalová osobnost století, krátce poté jej odborníci zvolili Českým fotbalistou století a v roce 2014 byl uveden do Síně slávy deníku Sport. Pelé ho roku 2004 zařadil mezi 125 nejlepších žijících fotbalistů. Figuruje na seznamu UEFA Jubilee 52 Golden Players.

 

Články o celebritě

Manchester United v slzách. Před 60 lety mu nehoda vzala polovinu týmu Manchester United v slzách. Před 60 lety mu nehoda vzala polovinu týmu Fotbalová historie je plná velkých zápasů, krásných gólů a dojemných momentů. Jenže taky tu jsou… číst článek
Koller o Rosickém: Skvělá technika i charakter. Měli by ho dál zapojit Koller o Rosickém: Skvělá technika i charakter. Měli by ho dál zapojit Potkávali se v národním týmu, jedna ruka byli při společném působení i v Dortmundu, se kterým slavili… číst článek
Zemřel Josef Pešice (†67). Byl u titulů Brna a Slavie, vedl také reprezentaci Zemřel Josef Pešice (†67). Byl u titulů Brna a Slavie, vedl také reprezentaci Po boji s vážnou nemocí zemřel ve věku 67 let Josef Pešice. Do paměti fotbalových fanoušků se zapsal… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Kryštof Krýzl
Kryštof Krýzl
zobrazit profil Conor McGregor
Conor McGregor
zobrazit profil Petr Jaroš
Petr Jaroš
zobrazit profil Jiří Kalous
Jiří Kalous
zobrazit profil Martin Doktor
Martin Doktor
zobrazit profil Radim Vrbata
Radim Vrbata
zobrazit profil Zdeněk Bahenský
Zdeněk Bahenský
zobrazit profil František Rajtoral
František Rajtoral