Josef Masopust

Datum narození: 9.2.1931
Místo narození: Střimice
Výška: 177 cm
Profese: bývalý fotbalista, trenér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Josef Masopust je bývalý český fotbalový záložník a trenér. Je držitelem Zlatého míče a ČMFS ho vyhlásil nejlepším českým fotbalistou posledních 50 let.

Josef Masopust se narodil 9. února 1931 v dnes již zaniklé obci Střimice u Mostu. Jeho fotbalová kariéra je neodmyslitelně spjata s pražskou Duklou, ale začínal ve 14 letech v mostecké mládeži. První zkušenosti v seniorském A Týmu nabral v Teplicích, kde hrál mezi roky 1950-52. Právě v roce 1952 přestoupil do pražské Dukly, kde se stal absolutní hvězdou a vydržel tam do roku 1968. Kariéru ukončil v roce 1970 v dresu belgického Crossing Club Schaerbeek.

Josef Masopust byl nepostradatelným článkem československé reprezentace. Z pozice středního záložníka tvořil hru a díky své technice byl nenahraditelným. V reprezentaci odehrál 63 zápasů a nastřílel 10 gólů. Vrcholem Masopustovy kariéry bylo finále mistrovství světa 1962, ve kterém vstřelil Brazilcům jediný a vedoucí gól Československa, které nakonec ale prohrálo 1:3.

Josef Masopust se krátce po skončení kariéry začal věnovat trénování. Začal v klubu Crossing, poté vedl brněnskou Zbrojovku, s kterou získal v roce 1978 titul, reprezentaci Československa, juniorku Indonésie nebo Děčín. 

Josef Masopust v roce 1962 obdržel významnou cenu Zlatý míč pro nejlepšího evropského fotbalistu, což kromě něho dokázal jen Pavel Nedvěd, Českomoravský fotbalový svaz ho vyhlásil Nejlepším českým fotbalistou posledních 50 let. V roce 2000 vyhrál anketu Česká fotbalová osobnost století, krátce poté jej odborníci zvolili Českým fotbalistou století a v roce 2014 byl uveden do Síně slávy deníku Sport. Pelé ho roku 2004 zařadil mezi 125 nejlepších žijících fotbalistů. Figuruje na seznamu UEFA Jubilee 52 Golden Players.

 

Články o celebritě

Pohár Josefa Masopusta? Jsem překvapený, jakou má úroveň, těší bývalého sudího Grégra Pohár Josefa Masopusta? Jsem překvapený, jakou má úroveň, těší bývalého sudího Grégra Jeho verdiktům se podřizovali mistři světa Argentinec Diego Maradona či Ital Giusseppe Bergomi, hvizd… číst článek
Anketa Zlatý míč FIFA se rozdělí. Opět se budou udělovat dvě ceny Anketa Zlatý míč FIFA se rozdělí. Opět se budou udělovat dvě ceny Po šesti letech končí společná anketa Mezinárodní fotbalové federace a časopisu France Football s… číst článek
Sport Magazín k EURO: Vše o českém týmu a Kadeřábek o přestupech Sport Magazín k EURO: Vše o českém týmu a Kadeřábek o přestupech Představení všech fotbalových reprezentantů pro EURO a bohatý servis k českému týmu na 56 stranách… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Jan Káňa
Jan Káňa
zobrazit profil Filip Jícha
Filip Jícha
zobrazit profil Vítězslav Gebas
Vítězslav Gebas
zobrazit profil Vladimír Vůjtek
Vladimír Vůjtek
zobrazit profil Radek Duda
Radek Duda
zobrazit profil Anežka  Drahotová
Anežka Drahotová
zobrazit profil Petr Koukal
Petr Koukal
zobrazit profil Jakub Kindl
Jakub Kindl