Andy Murray

Datum narození: 15.5.1987
Místo narození: Glasgow, Skotsko
Váha: 84 kg
Výška: 190 cm
Profese: tenista
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Andy Murray je britský profesionální tenista, olympijský šampion a vítěz dvou Grand Slamů. Dva roky ho trénoval bývalý česko-americký tenista Ivan Lendl.

Andy Murray se narodil 15. května 1987 v Glasgow, ale vyrůstal v maloměstě Dunblane. Má o rok staršího bratra. Jeho matka Judy Murray je bývalá tenisová trenérka a kapitánka britského fedcupového družstva. Andyho přivedla k tenisu, když mu byly pouhé 3 roky. Navštěvoval místní školu, kde zažil tragickou událost. V roce 1996 spáchal 43letý muž ve škole v Dunblane masakr, při kterém zastřelil 16 prvňáčků a jednu učitelku. Murray potřeboval několik let, aby se s touto hrůznou zkušeností vypořádal.

Andy Murray je profesionálem od roku 2005 a nejvyššího umístění dosáhl 17. srpna 2009, kdy byl na 2. příčce. Je vítězem US Open (2012) a Wimbledonu (2013). Na Australian Open došel třikrát do finále, ale nikdy neuspěl. Dále získal zlato v singlu na LOH v Londýně (2012). Pětkrát odešel z grandslamového finále poražen, a to na US Open 2008, na Australian Open 201020112013 a ve Wimbledonu 2012. Z toho třikrát jej přehrál Roger Federer a dvakrát Novak Djokovič.

Andy Murray se pustil do překvapivé spolupráce s bývalým česko-americkým tenistou a vítězem Davis Cupu Ivanem Lendlem. Pod ním dokázal zvítězit ve Wimbledonu, což česká hvězda nikdy nedokázala. Dvojice se rozešla po dvou letech a nyní Murrayho trénuje někdejší světová jednička Amélie Mauresmo.

Andy Murray od roku 2006 udržuje vztah se stejně starou Kim Sears, dcerou anglického tenisového trenéra Nigela SearseŽijí spolu na usedlosti v hrabství Surrey poblíž LondýnaV roce 2013 obdržel Murray za své zásluhy o tenis ve Spojeném království Řád britského impéria.

 

Články o celebritě

Federer: Chci zpět největší soupeře. Věřím, že se do elity vrátí i Berdych Federer: Chci zpět největší soupeře. Věřím, že se do elity vrátí i Berdych Plán byl jasný. Završit fantastickou sezonu vítězstvím na Turnaji mistrů. Nevyšlo to. Roger Federer… číst článek
Podruhé konec. Murray se dohodl na ukončení spolupráce s Lendlem Podruhé konec. Murray se dohodl na ukončení spolupráce s Lendlem Britský tenista Andy Murray se dohodl na ukončení spolupráce s trenérem Ivanem Lendlem. Murray o… číst článek
Federer v kiltu, Murray jako zrzek. Tenisové hvězdy bavily fanoušky v exhibici Federer v kiltu, Murray jako zrzek. Tenisové hvězdy bavily fanoušky v exhibici Bývalá světová jednička Andy Murray si poprvé od Wimbledonu zahrál zápas. V úterní charitativní exhibici… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Michal Šlesingr
Michal Šlesingr
zobrazit profil Radek Štěpánek
Radek Štěpánek
zobrazit profil Marek Jankulovski
Marek Jankulovski
zobrazit profil Tomáš Řepka
Tomáš Řepka
zobrazit profil Michal Březina
Michal Březina
zobrazit profil Olga Šplíchalová
Olga Šplíchalová
zobrazit profil Michal  Balner
Michal Balner
zobrazit profil Paul Pogba
Paul Pogba