Andy Murray

Datum narození: 15.5.1987
Místo narození: Glasgow, Skotsko
Váha: 84 kg
Výška: 190 cm
Profese: tenista
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Andy Murray je britský profesionální tenista, olympijský šampion a vítěz dvou Grand Slamů. Dva roky ho trénoval bývalý česko-americký tenista Ivan Lendl.

Andy Murray se narodil 15. května 1987 v Glasgow, ale vyrůstal v maloměstě Dunblane. Má o rok staršího bratra. Jeho matka Judy Murray je bývalá tenisová trenérka a kapitánka britského fedcupového družstva. Andyho přivedla k tenisu, když mu byly pouhé 3 roky. Navštěvoval místní školu, kde zažil tragickou událost. V roce 1996 spáchal 43letý muž ve škole v Dunblane masakr, při kterém zastřelil 16 prvňáčků a jednu učitelku. Murray potřeboval několik let, aby se s touto hrůznou zkušeností vypořádal.

Andy Murray je profesionálem od roku 2005 a nejvyššího umístění dosáhl 17. srpna 2009, kdy byl na 2. příčce. Je vítězem US Open (2012) a Wimbledonu (2013). Na Australian Open došel třikrát do finále, ale nikdy neuspěl. Dále získal zlato v singlu na LOH v Londýně (2012). Pětkrát odešel z grandslamového finále poražen, a to na US Open 2008, na Australian Open 201020112013 a ve Wimbledonu 2012. Z toho třikrát jej přehrál Roger Federer a dvakrát Novak Djokovič.

Andy Murray se pustil do překvapivé spolupráce s bývalým česko-americkým tenistou a vítězem Davis Cupu Ivanem Lendlem. Pod ním dokázal zvítězit ve Wimbledonu, což česká hvězda nikdy nedokázala. Dvojice se rozešla po dvou letech a nyní Murrayho trénuje někdejší světová jednička Amélie Mauresmo.

Andy Murray od roku 2006 udržuje vztah se stejně starou Kim Sears, dcerou anglického tenisového trenéra Nigela SearseŽijí spolu na usedlosti v hrabství Surrey poblíž LondýnaV roce 2013 obdržel Murray za své zásluhy o tenis ve Spojeném království Řád britského impéria.

 

Články o celebritě

Michael Jackson žije! Kdo to tvrdí? Dnes by slavil 60: Jaké jsou milníky jeho života? Michael Jackson žije! Kdo to tvrdí? Dnes by slavil 60: Jaké jsou milníky jeho života? Král popu Michael Jackson (†50), který zemřel v roce 2009, by 29. srpna oslavil šedesáté narozeniny.… číst článek
Chodit na trénink pořád pozdě? Ne, Zverev bude muset Lendla poslouchat Chodit na trénink pořád pozdě? Ne, Zverev bude muset Lendla poslouchat Čech z Floridy a syn ruských emigrantů narozený v Německu, i tak se dá hovořit o novém spojení Ivan Lendl… číst článek
Češi o revoluci v Davis Cupu: Hrůza, nepochopitelné, ztrácí to celé smysl Češi o revoluci v Davis Cupu: Hrůza, nepochopitelné, ztrácí to celé smysl Za hrůzu či nepochopitelnou věc označili bývalí čeští tenisté ve čtvrtek odsouhlasenou radikální… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Adam Václavík
Adam Václavík
zobrazit profil Petr Vakoč
Petr Vakoč
zobrazit profil Karel Piták
Karel Piták
zobrazit profil Radek Juška
Radek Juška
zobrazit profil Filip Nepejchal
Filip Nepejchal
zobrazit profil Jan Brabec
Jan Brabec
zobrazit profil Antonín Hájek
Antonín Hájek
zobrazit profil František Rajtoral
František Rajtoral