Ivan Lendl | Celebwiki.cz

Ivan Lendl

Datum narození: 7.3.1960
Místo narození: Ostrava
Váha: 79 kg
Výška: 187 cm
Profese: bývalý tenista, trenér
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Ivan Lendl je bývalý profesionální tenista, někdejší světová jednička, úspěšný trenér, člen síně slávy a nejlepší český mužský tenista v historii.

Ivan Lendl je tenisový trenér a bývalý profesionální tenista, který reprezentoval Československo a po získání amerického občanství také Spojené státy. Do současnosti je nejlepším českým mužským tenistou historie. V 80. letech 20. století patřil mezi nejdominantnější tenisty a pobýval na špici světového tenisového žebříčku ATP až do začátku 90. let.

Ivan Lendl se stal profesionálem v roce 1978 a během své kariéry sbíral samé úspěchy. Světovou jedničkou se stal poprvé 28. února 1983 a na této pozici setrval celkem 270 týdnů (3. v pořadí za Petem Samprasem a Rogerem Federerem). Počtem 1 070 vítězných utkání dvouhry na okruhu ATP se v celkovém pořadí zařadil na druhé místo za Američana Jimmyho Connorse, který vyhrál 1 222 zápasů.

Ivan Lendl vyhrál na okruhu ATP 94 turnajů, z toho osmkrát triumfoval na těch grandslamových. Je dvojnásobným vítězem Australian Open (1989, 1990), trojnásobným vítězem French Open (1984, 1986, 1987) a US Open (1985, 1986, 1987). O kariérní Grand Slam ho ve finále Wimbledonu roku 1986 připravil nejdříve jeho velký rival Boris Becker a o rok později Pat Cash. S československou reprezentací získal v roce 1980 Davis cup. V roce 1986 emigroval do USA a v roce 1992 se stal americkým občanem.

Za svou kariéru odehrál Ivan Lendl 19 grandslamových finále, což byl rekord mezi muži až do roku 2009, kdy ho překonal Roger Federer. Dosáhl alespoň jednoho grandslamového finále během jedenácti let v řadě, rovněž rekord všech dob, který byl později vyrovnán Petem Samprasem. Kariéru ukončil v roce 1994. Jeho styl hry ovlivnil další generace tenistů. Dva roky trénoval skotského tenistu Andyho Murrayho, který pod ním získal zlato na LOH v Londýně a grandslamový titul, na který Lendl nikdy nedosáhl – Wimbledon.

Ivan Lendl se narodil v Ostravě tenistce Olze Lendlové, která byla na československém žebříčku nejvýše na 2. místě, a otci JUDr. Jiřímu Lendlovi, který se v roce 1990 stal prezidentem Československého tenisového svazu. V roce 1989 se oženil s Američankou Samanthou Frankelovou, se kterou má pět dcer. Lendl je také vášnivým hráčem golfu. Patří také mezi významné sběratele. V jeho kolekci najdeme díla českého malíře Alfonse Muchy. Vlastní jeho 116 plakátů, chybějí mu pouze tři. Dva jsou v muzeích, jeden nezvěstný. 

 

Články o celebritě

Berdychovo odcházení: US Open a konec? Vypadá to velmi reálně. Bohužel Berdychovo odcházení: US Open a konec? Vypadá to velmi reálně. Bohužel PŘÍMO Z LONDÝNA | Seděl v místnosti pro tiskové konference, jejíž zeď byla vyzdobena jeho fotografií.… číst článek
Zítra letím do Brna, myslel si utrápený Veselý. Pak skolil Lendlova učně Zítra letím do Brna, myslel si utrápený Veselý. Pak skolil Lendlova učně PŘÍMO Z LONDÝNA | Pětadvacetiletý Jiří Veselý si vyšlapal cestu přes tři vítězné kvalifikační zápasy… číst článek
Česká senzace! Vondroušová je ve finále, v Paříži otočila oba sety Česká senzace! Vondroušová je ve finále, v Paříži otočila oba sety Tohle nikdo před sledovaným turnajem netipoval, ale je to pravda! Devatenáctiletá česká tenistka… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Nikola  Sudová
Nikola Sudová
zobrazit profil Jan Kubičík
Jan Kubičík
zobrazit profil Marek Štěch
Marek Štěch
zobrazit profil Marcel Gecov
Marcel Gecov
zobrazit profil Marek Hamšík
Marek Hamšík
zobrazit profil Kristýna Fleissnerová
Kristýna Fleissnerová
zobrazit profil Adam Ptáčník
Adam Ptáčník
zobrazit profil Roman Hamrlík
Roman Hamrlík