Ivan Lendl | Celebwiki.cz

Ivan Lendl

Datum narození: 7. 3. 1960
Místo narození: Ostrava
Váha: 79 kg
Výška: 187 cm
Profese: bývalý tenista, trenér
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Ivan Lendl je bývalý profesionální tenista, někdejší světová jednička, úspěšný trenér, člen síně slávy a nejlepší český mužský tenista v historii.

Ivan Lendl je tenisový trenér a bývalý profesionální tenista, který reprezentoval Československo a po získání amerického občanství také Spojené státy. Do současnosti je nejlepším českým mužským tenistou historie. V 80. letech 20. století patřil mezi nejdominantnější tenisty a pobýval na špici světového tenisového žebříčku ATP až do začátku 90. let.

Ivan Lendl se stal profesionálem v roce 1978 a během své kariéry sbíral samé úspěchy. Světovou jedničkou se stal poprvé 28. února 1983 a na této pozici setrval celkem 270 týdnů (3. v pořadí za Petem Samprasem a Rogerem Federerem). Počtem 1 070 vítězných utkání dvouhry na okruhu ATP se v celkovém pořadí zařadil na druhé místo za Američana Jimmyho Connorse, který vyhrál 1 222 zápasů.

Ivan Lendl vyhrál na okruhu ATP 94 turnajů, z toho osmkrát triumfoval na těch grandslamových. Je dvojnásobným vítězem Australian Open (1989, 1990), trojnásobným vítězem French Open (1984, 1986, 1987) a US Open (1985, 1986, 1987). O kariérní Grand Slam ho ve finále Wimbledonu roku 1986 připravil nejdříve jeho velký rival Boris Becker a o rok později Pat Cash. S československou reprezentací získal v roce 1980 Davis cup. V roce 1986 emigroval do USA a v roce 1992 se stal americkým občanem.

Za svou kariéru odehrál Ivan Lendl 19 grandslamových finále, což byl rekord mezi muži až do roku 2009, kdy ho překonal Roger Federer. Dosáhl alespoň jednoho grandslamového finále během jedenácti let v řadě, rovněž rekord všech dob, který byl později vyrovnán Petem Samprasem. Kariéru ukončil v roce 1994. Jeho styl hry ovlivnil další generace tenistů. Dva roky trénoval skotského tenistu Andyho Murrayho, který pod ním získal zlato na LOH v Londýně a grandslamový titul, na který Lendl nikdy nedosáhl – Wimbledon.

Ivan Lendl se narodil v Ostravě tenistce Olze Lendlové, která byla na československém žebříčku nejvýše na 2. místě, a otci JUDr. Jiřímu Lendlovi, který se v roce 1990 stal prezidentem Československého tenisového svazu. V roce 1989 se oženil s Američankou Samanthou Frankelovou, se kterou má pět dcer. Lendl je také vášnivým hráčem golfu. Patří také mezi významné sběratele. V jeho kolekci najdeme díla českého malíře Alfonse Muchy. Vlastní jeho 116 plakátů, chybějí mu pouze tři. Dva jsou v muzeích, jeden nezvěstný. 

 

Články o celebritě

Plíšková má plán na Australian Open: Hodně věcí můžu dělat jinak a lépe Plíšková má plán na Australian Open: Hodně věcí můžu dělat jinak a lépe Není pochyb o tom, že má Karolína Plíšková schopnosti vyhrát grandslamový titul. Přesto téměř v osma... číst článek
Štěpánek poodkryl trenérské triky: Nejsem diktátor. Něco se očůrat nedá Štěpánek poodkryl trenérské triky: Nejsem diktátor. Něco se očůrat nedá V týmu Novaka Djokoviče vydržel jen čtyři měsíce. Když začal zvedat další eso tenisového světa Grigo... číst článek
Boj o trofej za výhru nad Lendlem. Becker splácí dluhy aukcí Boj o trofej za výhru nad Lendlem. Becker splácí dluhy aukcí Přes 750 tisíc eur (více než 19 milionů korun) vynesla dražba trofejí a osobních předmětů bývalého n... číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Rostislav Kadlec
Rostislav Kadlec
zobrazit profil Libor Došek
Libor Došek
zobrazit profil Tomáš Fleischmann
Tomáš Fleischmann
zobrazit profil Petra Hynčicová
Petra Hynčicová
zobrazit profil Karolína Grohová
Karolína Grohová
zobrazit profil Zdeněk Bahenský
Zdeněk Bahenský
zobrazit profil David Výborný
David Výborný