Andy Murray | Celebwiki.cz

Andy Murray

Datum narození: 15. 5. 1987
Místo narození: Glasgow, Skotsko
Váha: 84 kg
Výška: 190 cm
Profese: tenista
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Andy Murray je britský profesionální tenista, olympijský šampion a vítěz dvou Grand Slamů. Dva roky ho trénoval bývalý česko-americký tenista Ivan Lendl.

Andy Murray se narodil 15. května 1987 v Glasgow, ale vyrůstal v maloměstě Dunblane. Má o rok staršího bratra. Jeho matka Judy Murray je bývalá tenisová trenérka a kapitánka britského fedcupového družstva. Andyho přivedla k tenisu, když mu byly pouhé 3 roky. Navštěvoval místní školu, kde zažil tragickou událost. V roce 1996 spáchal 43letý muž ve škole v Dunblane masakr, při kterém zastřelil 16 prvňáčků a jednu učitelku. Murray potřeboval několik let, aby se s touto hrůznou zkušeností vypořádal.

Andy Murray je profesionálem od roku 2005 a nejvyššího umístění dosáhl 17. srpna 2009, kdy byl na 2. příčce. Je vítězem US Open (2012) a Wimbledonu (2013). Na Australian Open došel třikrát do finále, ale nikdy neuspěl. Dále získal zlato v singlu na LOH v Londýně (2012). Pětkrát odešel z grandslamového finále poražen, a to na US Open 2008, na Australian Open 201020112013 a ve Wimbledonu 2012. Z toho třikrát jej přehrál Roger Federer a dvakrát Novak Djokovič.

Andy Murray se pustil do překvapivé spolupráce s bývalým česko-americkým tenistou a vítězem Davis Cupu Ivanem Lendlem. Pod ním dokázal zvítězit ve Wimbledonu, což česká hvězda nikdy nedokázala. Dvojice se rozešla po dvou letech a nyní Murrayho trénuje někdejší světová jednička Amélie Mauresmo.

Andy Murray od roku 2006 udržuje vztah se stejně starou Kim Sears, dcerou anglického tenisového trenéra Nigela SearseŽijí spolu na usedlosti v hrabství Surrey poblíž LondýnaV roce 2013 obdržel Murray za své zásluhy o tenis ve Spojeném království Řád britského impéria.

 

Články o celebritě

Jak vznikly fotky z OH: Medaile pro Česko? Cinknutí, parádní odvaz i objetí Jak vznikly fotky z OH: Medaile pro Česko? Cinknutí, parádní odvaz i objetí Tohle byla úroda. Z letní olympiády v Londýně si čeští sportovci odvezli celkem 11 medailí (4 zlaté,... číst článek
Los Davis Cupu: Češi ve skupině s Francií a Velkou Británií Los Davis Cupu: Češi ve skupině s Francií a Velkou Británií Čeští tenisté se ve finálovém turnaji Davisova poháru utkají ve skupině C s Francií a Velkou Británi... číst článek
Plíšková má plán na Australian Open: Hodně věcí můžu dělat jinak a lépe Plíšková má plán na Australian Open: Hodně věcí můžu dělat jinak a lépe Není pochyb o tom, že má Karolína Plíšková schopnosti vyhrát grandslamový titul. Přesto téměř v osma... číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Juraj Valach
Juraj Valach
zobrazit profil Dagmar Damková
Dagmar Damková
zobrazit profil Mick Schumacher
Mick Schumacher
zobrazit profil Jaroslav Kulhavý
Jaroslav Kulhavý
zobrazit profil Lewis Hamilton
Lewis Hamilton
zobrazit profil Pavel Janeček
Pavel Janeček
zobrazit profil Jiřina Ptáčníková
Jiřina Ptáčníková
zobrazit profil Nicole Vaidišová Štěpánková
Nicole Vaidišová Štěpánková