Andy Murray

Datum narození: 15. 5. 1987
Místo narození: Glasgow, Skotsko
Váha: 84 kg
Výška: 190 cm
Profese: tenista
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Andy Murray je britský profesionální tenista, olympijský šampion a vítěz dvou Grand Slamů. Dva roky ho trénoval bývalý česko-americký tenista Ivan Lendl.

Andy Murray se narodil 15. května 1987 v Glasgow, ale vyrůstal v maloměstě Dunblane. Má o rok staršího bratra. Jeho matka Judy Murray je bývalá tenisová trenérka a kapitánka britského fedcupového družstva. Andyho přivedla k tenisu, když mu byly pouhé 3 roky. Navštěvoval místní školu, kde zažil tragickou událost. V roce 1996 spáchal 43letý muž ve škole v Dunblane masakr, při kterém zastřelil 16 prvňáčků a jednu učitelku. Murray potřeboval několik let, aby se s touto hrůznou zkušeností vypořádal.

Andy Murray je profesionálem od roku 2005 a nejvyššího umístění dosáhl 17. srpna 2009, kdy byl na 2. příčce. Je vítězem US Open (2012) a Wimbledonu (2013). Na Australian Open došel třikrát do finále, ale nikdy neuspěl. Dále získal zlato v singlu na LOH v Londýně (2012). Pětkrát odešel z grandslamového finále poražen, a to na US Open 2008, na Australian Open 201020112013 a ve Wimbledonu 2012. Z toho třikrát jej přehrál Roger Federer a dvakrát Novak Djokovič.

Andy Murray se pustil do překvapivé spolupráce s bývalým česko-americkým tenistou a vítězem Davis Cupu Ivanem Lendlem. Pod ním dokázal zvítězit ve Wimbledonu, což česká hvězda nikdy nedokázala. Dvojice se rozešla po dvou letech a nyní Murrayho trénuje někdejší světová jednička Amélie Mauresmo.

Andy Murray od roku 2006 udržuje vztah se stejně starou Kim Sears, dcerou anglického tenisového trenéra Nigela SearseŽijí spolu na usedlosti v hrabství Surrey poblíž LondýnaV roce 2013 obdržel Murray za své zásluhy o tenis ve Spojeném království Řád britského impéria.

 

Články o celebritě

Austrálie se bouří proti Djokovičovi. Není ale ve výjimce nevinně? Austrálie se bouří proti Djokovičovi. Není ale ve výjimce nevinně? V tenise jsou rovní a rovnější. Privilegia existují. I proto budí tolik vášní výjimka pro Novaka Djo... číst článek
Strach o Číňanku. Kvitová i hvězdy bijí na poplach, Murray zmínil Krejčíkovou Strach o Číňanku. Kvitová i hvězdy bijí na poplach, Murray zmínil Krejčíkovou Zmizení čínské tenistky Pcheng Šuaj rezonuje čím dál tím silněji světem sportu. Na její podporu se n... číst článek
Brit překvapil Indian Wells. Předčil velikány i po krádeži svých tenisek Brit překvapil Indian Wells. Předčil velikány i po krádeži svých tenisek Cestu k titulu označil za zázračnou. Prvním Britem, kterému se povedlo vyhrát štědře dotovaný turnaj... číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Stacy Keibler
Stacy Keibler
zobrazit profil Jiří Skalák
Jiří Skalák
zobrazit profil Markéta Sluková Nausch
Markéta Sluková Nausch
zobrazit profil Kateřina  Elhotová
Kateřina Elhotová
zobrazit profil Tomáš Zohorna
Tomáš Zohorna
zobrazit profil Andrea Drápalová
Andrea Drápalová
zobrazit profil Ondřej Pažout
Ondřej Pažout
zobrazit profil Karel Augusta
Karel Augusta