Václav Hampl

Václav Hampl

Datum narození: 1.7.1962
Místo narození: Praha
Profese: fyziolog, bývalý rektor UK
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Profesor Václav Hampl je český fyziolog a bývalý rektor Univerzity Karlovy v Praze. Je členem výboru Evropské univerzitní asociace. Byl předsedou České konference rektorů. Jako nestraník za KDU-ČSL a Stranu zelených se dostal v roce 2014 do Senátu.

Václav Hampl vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Mezi lety 1991 až 1996 pracoval na výzkumu plicních cév na lékařské fakultě University of Minnesota v USA. Od roku 2002 je profesorem fyziologie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2005 byl zvolen rektorem Univerzity Karlovy, když zvítězil ve volbě nad dvěma dalšími kandidáty, bývalými děkany, profesorem Štěpánem Svačinou a profesorem Michalem Andělem. Před vyhlášením voleb zastával funkci předsedy Akademického senátu Univerzity Karlovy. V průběhu rektorování v čele Univerzity Karlovy posbíral mnoho zkušeností, které ho vedly k rozhodnutí kandidovat do Senátu Parlamentu ČR.

V senátních volbách se v Praze utkalo 47 kandidátů. Největší konkurenční boj se odehrával na Praze 1, kde se utkalo 15 kandidátů. Vedle Hampla například Martin Bursík, sexuoložka Laura Janáčková, bývalá televizní hlasatelka Eva Jurinová, či ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz. Ty všechny bývalý rektor porazil, když ho téměř 70 % voličských hlasů poslalo do horní komory.

Václav Hampl proslul také nepříjemnými konflikty s některými politiky. Ty začaly zejména vleklým, ale nakonec úspěšným střetnutím s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem o budoucí podobu univerzitních nemocnic jako veřejně prospěšných institucí. Pokračovaly ostrým sporem s ministrem školství Pavlem Dobešem o reformu (jak říkali studenti, “deformu”) vysokého školství, která vyvrcholila až pádem ministra.

Václav Hampl se musel během svého postu v čele UK potýkat i s mnohem absurdnějšími problémy. Na akademické půdě čelil vlně nevole, která vznikla po oznámení chystané soutěže Miss Univerzity Karlovy.

Je ženatý a s manželkou Alicí, má tři děti.

 

Články o celebritě

Babiš o sporu s Italy: Sejdeme se po dovolené a přesvědčím je. Migranty řešil i v Senátu Babiš o sporu s Italy: Sejdeme se po dovolené a přesvědčím je. Migranty řešil i v Senátu „Milý Andreji, promluvme si.“ Že italský premiér Giuseppe Conte napsal svému českému protějšku, to… číst článek
„Nevrlý stařec“ Zeman to přehnal, říkají politici. Omlouvat se nebudu, trvá na svém prezident „Nevrlý stařec“ Zeman to přehnal, říkají politici. Omlouvat se nebudu, trvá na svém prezident Také české europoslance v Bruselu naštvala slova Miloše Zemana o Krymu, které prezident pronesl před… číst článek
Senátoři si „brousí zuby“ na protikuřácký zákon. Jaké chystají změny? Senátoři si „brousí zuby“ na protikuřácký zákon. Jaké chystají změny? Ani po odsouhlasení Sněmovnou nemá takzvaný protikuřácký zákon vyhráno. Norma má lidi v Česku chránit… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Martin Bursík
Martin Bursík
zobrazit profil Gustav Pilch
Gustav Pilch
zobrazit profil Jiří Dort
Jiří Dort
zobrazit profil Lucie Orgoníková
Lucie Orgoníková
zobrazit profil Pavel Blažek
Pavel Blažek
zobrazit profil Jaromír Kohlíček
Jaromír Kohlíček
zobrazit profil Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
zobrazit profil Si  Ťin-pching
Si Ťin-pching