Olga Špátová

Datum narození: 6.3.1984
Místo narození: Praha
Profese: režisérka, kameramanka
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Olga Špátová je česká režisérka dokumentárních filmů. Jako kameramanka spolupracovala i s Olgou Sommerovou. Je partnerkou zpěvačky Anety Langerové.

Olga Špátová je česká dokumentaristka, pochází z filmařské rodiny, její otec byl filmový režisér Jan Špáta, matka Olga Sommerová je rovněž autorkou celé řady dokumentárních snímků. Bratr Jakub Sommer se taktéž věnuje filmové tvorbě.

Olga Špátová natočila několik krátkých hraných filmů, za které získala několik cen na amatérských i profesionálních festivalech doma i v zahraničí. O vztahu se svou matkou natočila film (Ne)cenzurované rozhovory (2005) a jednu ze dvou částí společného filmu Láska včera, dnes a zítra (2006).

Olga Špátová natočila v roce 2007 dokument o pražské písničkářce Radůze s názvem Půjdu, kam chci a televizní dokument o inscenaci jazzové opery Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka, kde zachytila práci zachytila práci režiséra Miloše Formana v Národním divadle při její realizaci.

Olga Špátová uvedla v roce 2009 v televizi dokument o Karlu Gottovi Fenomén Gott a v dubnu 2010 měl v kinech premiéru její film Oko nad Prahou o stavbě nové Národní knihovny od Jana Kaplického.

Od roku 2009 pracovala Olga Špátová na filmu Největší přání III, kterým navazuje na dvojici dokumentárních filmů svého otce z let 1964 a 1989, majících za úkol reflektovat názorový stav společnosti a jeho proměnu v čase. Film měl premiéru 20. září 2012.

Zatím posledním dokumentem Olgy Špátové je dílo nazvané Daleká cesta (2015). Vypráví v něm příběh Aleše Bárty, který od dětství miluje Afriku, a tak se rozhodl založit nemocnici v nejchudší části tohoto kontinentu.

Olga Špátová chodila s dirigentem Bohumilem Kulínským, poté byla pět let partnerkou úspěšné české zpěvačky, Anety Langerové. Svůj vztah přestaly skrývat v roce 2013

Olga Špátová a Aneta Langerová spolu v minulosti spolupracovaly na různých projektech. Špátová své expartnerce dokonce natočila klip k písni Tragédie u nás na vsi, která vyšla na albu Na Radosti (2014). Velká láska skončila v lednu 2017, kdy se dokumentaristka od zpěvačky odstěhovala.

 

Články o celebritě

Těhotná expřítelkyně Langerové: Vrkala se starším milencem, Sommerová dělala křoví Těhotná expřítelkyně Langerové: Vrkala se starším milencem, Sommerová dělala křoví Rodina pohromadě. Dokumentaristka Olga Sommerová (67) pozvala na premiéru svého nového dokumentu… číst článek
Exmilenka Langerové Špátová: Krutá zrada? Exmilenka Langerové Špátová: Krutá zrada? Mladá režisérka Olga Špátová, která několik let žila s Anetou Langerovou, zřejmě není zapřisáhlou… číst článek
Těhotná expřítelkyně Langerové Špátová (33): První fotky s milencem Malířem (67) Těhotná expřítelkyně Langerové Špátová (33): První fotky s milencem Malířem (67) Dokumentaristka Olga Špátová (33) přestala skrývat lásku ke svému o dost staršímu příteli Janu Malířovi… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Petr Kracík
Petr Kracík
zobrazit profil Robert Sedláček
Robert Sedláček
zobrazit profil Lucie Konášová
Lucie Konášová
zobrazit profil Olga Sommerová
Olga Sommerová
zobrazit profil David Ochman
David Ochman
zobrazit profil Jan Svěrák
Jan Svěrák
zobrazit profil Vít Olmer
Vít Olmer
zobrazit profil Omar  Amanat
Omar Amanat