Vlastimil Třešňák

Datum narození: 26.4.1950
Profese: zpěvák, muzikant, spisovatel, malíř
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Vlastimil Třešňák je umělcem mnoha tváří. Ve všem, čemu se věnuje, vyniká jeho autorská tvorba. Je vynikajícím muzikantem, spisovatelem i malířem. Fotografuje a uvádí o sobě, že je také hasič, neříká už čeho. A s různými partnerkami zplodil čtyři děti.

Dětství Vlastimil Třešňák prožil v Karlíně, kde bydleli prarodiče. Formovala ho karlínská ulice 50. i 60. let 20. století, jaká už není. Naučila ho mistrně ovládat kytaru, foukací harmoniku i svůj hlas.

Už v 60. letech ho mezi sebe vzali písničkáři z volného sdružení Šafrán. Po roce 1968 se stále více střetal s tzv. normalizací. Mezi prvními podepsal Chartu 77. Hrál bytové divadlo u Vlasty Chramostové.

Zaměřila se na něj komunistická státní bezpečnost, a to v rámci akce Asanace. Poté, co ho fízl Josef Kafka při výslechu pálil hořícími zápalkami na rukou, přistoupil Vlastimil Třešňák v roce 1982 na emigraci. Josefu Kafkovi v roce 1999 soud za jeho počínání udělil desetiměsíční podmíněný trest.

Za svůj exil si Vlastimil Třešňák zvolil Švédsko, poté žil v Německu. V exilu vydal album Zeměměřič z vlastní pracovní zkušenosti. Mimo jiné se geodet Vlastimil Třešňák podílel na vyměřování pražského sídliště Černý Most. Album Zeměměřič dokázalo v Československu vyjádřit pocity celé generace.

Následovalo dalších pět řadových alb. Vlastimil Třešňák také psal romány, například To nejdůležitější o panu Moritzovi, a maloval obrazy. Po pádu komunismu se v roce 1995 vrátil do Prahy, nejprve jako cizinec s povolením k pobytu, později jako vlk samotář.

Dlouho koncertoval, od roku 2012 je Vlastimil Třešňák textařem kapely Alo Trio Band.  Vztahy se svými partnerkami řadí k volnosti hippies. Originalitu a rozhled nezapřou ani jeho už dospělé děti. Nejstarší syn Jakub Třešňák se pohybuje v byznysu. Petr Třešňák se jako novinář Respektu věnuje hlavně kultuře. Halka Třešňáková studovala u mima a pedagoga Ctibora Turby divadlo a je herečkou, nejmladší dcera se jmenuje Eli.