Dušan Rapoš | Celebwiki.cz
Dušan Rapoš

Dušan Rapoš

Datum narození: 20.6.1953
Místo narození: Moravany
Profese: slovenský režisér, scenárista a hudební skladatel
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Dušan Rapoš je slovenský režisér, scenárista a hudební skladatel. Je známý díky úspěšné trilogii Fontána pro Zuzanu a dokumentu Karel Kryl – Kdo jsem.

Dušan Rapoš je známý slovenský režisér, scénárista, textař, hudební skladatel a manžel české herečky Evy Vejmělkové. Natočil úspěšnou slovenskou trilogii Fontána pro Zuzanu nebo psychologické drama ze života drogově závislých lidí Suzanne (1996). V obojím hrála hlavní roli jeho manželka. Dále natočil třeba dokumentární film Karel Kryl - Kdo jsem (1993) nebo komedii Utíkejme, už jde (1986), kde si zahráli třeba Zuzana Bydžovská, Milan Lasica nebo Jiří Menzel.

Dušan Rapoš vystudoval katedru žurnalistiky na Filosofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě a filmovou režii na bratislavské VŠMU. V době studií pracoval jako novinář a redaktor v rozhlasu. Od roku 1982 pracoval v zpravodajském filmu a věnoval se tvorbě týdenníků.

Dušan Rapoš se kromě práce ve filmu věnuje divadelní tvorbě, komponování hudby (např. balet Děti Titanicu) a textařství. V roce 1992 založil produkční společnost Welcome Film. V roce 2010 měla premiéru rocková opera Petr a Lucie, která vyzývá ke společnému zápasu lidí všech kontinentů proti mezinárodnímu terorismu.

Dušan Rapoš měl také problémy se zákonem. Byl obviněn z daňových úniků, měl připravit stát téměř o dva miliony. Rapoš svou chybu uznal, dle něj byl na vině finanční poradce, kterého si najal. Byl odsouzen na tři roky vězení s odkladem na pět let.

Dušan Rapoš je synem slovenského publicisty Vladimíra Rapoše. Z prvního manželství má dcery Katarínu a Dušanu, s herečkou Vejmělkovou má také dvě dcery, Taru a Ritu. Rapoš žije s rodinou poklidným životem v Havířově. 

 

Články o celebritě

Co to provedli Gottovi? Diváci se bouří proti pohádce Když draka bolí hlava! Proč mluvil slovensky? Co to provedli Gottovi? Diváci se bouří proti pohádce Když draka bolí hlava! Proč mluvil slovensky? Pohádka Když draka bolí hlava, která se stala posledním filmem nedávno zesnulého zpěváka Karla Gotta… číst článek
Petr Rychlý alias Mázl z Ordinace: V 54 letech se dočkal snového poprvé! Petr Rychlý alias Mázl z Ordinace: V 54 letech se dočkal snového poprvé! Nekonečný seriál je pro něj zdrojem příjmů, ale i prokletím. Filmoví režiséři si ho zaškatulkovali… číst článek
Zamilovaná Bočanová (52) už lásku netají: Vášnivá líbačka s milencem! Zamilovaná Bočanová (52) už lásku netají: Vášnivá líbačka s milencem! Na červencové svatbě Adély Gondíkové (46) a Jiřího Langmajera (53) se herečka Mahulena Bočanová (52)… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Irena Pavlásková
Irena Pavlásková
zobrazit profil Lenka Kny
Lenka Kny
zobrazit profil Jan Moravec
Jan Moravec
zobrazit profil Filip Renč
Filip Renč
zobrazit profil Petr Oukropec
Petr Oukropec
zobrazit profil Hynek Bočan
Hynek Bočan
zobrazit profil Juraj Herz
Juraj Herz
zobrazit profil Václav Křístek
Václav Křístek