Dušan Rapoš | Celebwiki.cz
Dušan Rapoš

Dušan Rapoš

Datum narození: 20.6.1953
Místo narození: Moravany
Profese: slovenský režisér, scenárista a hudební skladatel
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Dušan Rapoš je slovenský režisér, scenárista a hudební skladatel. Je známý díky úspěšné trilogii Fontána pro Zuzanu a dokumentu Karel Kryl – Kdo jsem.

Dušan Rapoš je známý slovenský režisér, scénárista, textař, hudební skladatel a manžel české herečky Evy Vejmělkové. Natočil úspěšnou slovenskou trilogii Fontána pro Zuzanu nebo psychologické drama ze života drogově závislých lidí Suzanne (1996). V obojím hrála hlavní roli jeho manželka. Dále natočil třeba dokumentární film Karel Kryl - Kdo jsem (1993) nebo komedii Utíkejme, už jde (1986), kde si zahráli třeba Zuzana Bydžovská, Milan Lasica nebo Jiří Menzel.

Dušan Rapoš vystudoval katedru žurnalistiky na Filosofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě a filmovou režii na bratislavské VŠMU. V době studií pracoval jako novinář a redaktor v rozhlasu. Od roku 1982 pracoval v zpravodajském filmu a věnoval se tvorbě týdenníků.

Dušan Rapoš se kromě práce ve filmu věnuje divadelní tvorbě, komponování hudby (např. balet Děti Titanicu) a textařství. V roce 1992 založil produkční společnost Welcome Film. V roce 2010 měla premiéru rocková opera Petr a Lucie, která vyzývá ke společnému zápasu lidí všech kontinentů proti mezinárodnímu terorismu.

Dušan Rapoš měl také problémy se zákonem. Byl obviněn z daňových úniků, měl připravit stát téměř o dva miliony. Rapoš svou chybu uznal, dle něj byl na vině finanční poradce, kterého si najal. Byl odsouzen na tři roky vězení s odkladem na pět let.

Dušan Rapoš je synem slovenského publicisty Vladimíra Rapoše. Z prvního manželství má dcery Katarínu a Dušanu, s herečkou Vejmělkovou má také dvě dcery, Taru a Ritu. Rapoš žije s rodinou poklidným životem v Havířově. 

 

Články o celebritě

Režisér pohádky Když draka bolí hlava odtajnil: Gott si roli kováře vydupal! Režisér pohádky Když draka bolí hlava odtajnil: Gott si roli kováře vydupal! Řadu diváků, kteří se vypravili do kina na pohádku Když draka bolí hlava, asi překvapilo, když Karel… číst článek
Vejmělková: Prsa jí utíkala z výstřihu a Gott měl strach! Vejmělková: Prsa jí utíkala z výstřihu a Gott měl strach! Dělí je od sebe bezmála třicet let. V tom, co si vzít na premiéru filmové pohádky Když draka bolí… číst článek
Píšťalka z Básníků předvedla naditý výstřih! Vejmělková na padesát nevypadá Píšťalka z Básníků předvedla naditý výstřih! Vejmělková na padesát nevypadá Na premiéře Když draka bolí hlava se po dlouhé době objevila na veřejnosti Eva Vejmělková (49). Přestože… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Andrzej Wajda
Andrzej Wajda
zobrazit profil Adam Pitra
Adam Pitra
zobrazit profil Ondřej Trojan
Ondřej Trojan
zobrazit profil Oliver Stone
Oliver Stone
zobrazit profil Jakub Červenka
Jakub Červenka
zobrazit profil Lucie Radová
Lucie Radová
zobrazit profil David Ondříček
David Ondříček
zobrazit profil Marie Poledňáková
Marie Poledňáková