Dušan Rapoš | Celebwiki.cz
Dušan Rapoš

Dušan Rapoš

Datum narození: 20. 6. 1953
Místo narození: Moravany
Profese: slovenský režisér, scenárista a hudební skladatel
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Dušan Rapoš je slovenský režisér, scenárista a hudební skladatel. Je známý díky úspěšné trilogii Fontána pro Zuzanu a dokumentu Karel Kryl – Kdo jsem.

Dušan Rapoš je známý slovenský režisér, scénárista, textař, hudební skladatel a manžel české herečky Evy Vejmělkové. Natočil úspěšnou slovenskou trilogii Fontána pro Zuzanu nebo psychologické drama ze života drogově závislých lidí Suzanne (1996). V obojím hrála hlavní roli jeho manželka. Dále natočil třeba dokumentární film Karel Kryl - Kdo jsem (1993) nebo komedii Utíkejme, už jde (1986), kde si zahráli třeba Zuzana Bydžovská, Milan Lasica nebo Jiří Menzel.

Dušan Rapoš vystudoval katedru žurnalistiky na Filosofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě a filmovou režii na bratislavské VŠMU. V době studií pracoval jako novinář a redaktor v rozhlasu. Od roku 1982 pracoval v zpravodajském filmu a věnoval se tvorbě týdenníků.

Dušan Rapoš se kromě práce ve filmu věnuje divadelní tvorbě, komponování hudby (např. balet Děti Titanicu) a textařství. V roce 1992 založil produkční společnost Welcome Film. V roce 2010 měla premiéru rocková opera Petr a Lucie, která vyzývá ke společnému zápasu lidí všech kontinentů proti mezinárodnímu terorismu.

Dušan Rapoš měl také problémy se zákonem. Byl obviněn z daňových úniků, měl připravit stát téměř o dva miliony. Rapoš svou chybu uznal, dle něj byl na vině finanční poradce, kterého si najal. Byl odsouzen na tři roky vězení s odkladem na pět let.

Dušan Rapoš je synem slovenského publicisty Vladimíra Rapoše. Z prvního manželství má dcery Katarínu a Dušanu, s herečkou Vejmělkovou má také dvě dcery, Taru a Ritu. Rapoš žije s rodinou poklidným životem v Havířově. 

 

Články o celebritě

Petr Rychlý tváří zbrusu nové politické strany! Způsobil poprask! Petr Rychlý tváří zbrusu nové politické strany! Způsobil poprask! Mimo televizní ateliéry mu dosud nikdo nevěřil. Až režisér Dušan Rapoš (66) oblékl Petra Rychlého (5... číst článek
Průšvih střídá úspěch! Škoda, že se toho osočovaný Gott nedožil Průšvih střídá úspěch! Škoda, že se toho osočovaný Gott nedožil Když vstoupila do kin pohádka režiséra Dušana Rapoše (66), v níž si střihl hlavní roli sám Karel Got... číst článek
Co to provedli Gottovi? Diváci se bouří proti pohádce Když draka bolí hlava! Proč mluvil slovensky? Co to provedli Gottovi? Diváci se bouří proti pohádce Když draka bolí hlava! Proč mluvil slovensky? Pohádka Když draka bolí hlava, která se stala posledním filmem nedávno zesnulého zpěváka Karla Gotta... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Petr Nikolaev
Petr Nikolaev
zobrazit profil Jan Nejedlý
Jan Nejedlý
zobrazit profil Terry Gilliam
Terry Gilliam
zobrazit profil David Mrnka
David Mrnka
zobrazit profil Ondřej Trojan
Ondřej Trojan
zobrazit profil Václav Kadrnka
Václav Kadrnka
zobrazit profil Robert Sedláček
Robert Sedláček
zobrazit profil Vladimír Drha
Vladimír Drha