Dušan Rapoš | Celebwiki.cz
Dušan Rapoš

Dušan Rapoš

Datum narození: 20.6.1953
Místo narození: Moravany
Profese: slovenský režisér, scenárista a hudební skladatel
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Dušan Rapoš je slovenský režisér, scenárista a hudební skladatel. Je známý díky úspěšné trilogii Fontána pro Zuzanu a dokumentu Karel Kryl – Kdo jsem.

Dušan Rapoš je známý slovenský režisér, scénárista, textař, hudební skladatel a manžel české herečky Evy Vejmělkové. Natočil úspěšnou slovenskou trilogii Fontána pro Zuzanu nebo psychologické drama ze života drogově závislých lidí Suzanne (1996). V obojím hrála hlavní roli jeho manželka. Dále natočil třeba dokumentární film Karel Kryl - Kdo jsem (1993) nebo komedii Utíkejme, už jde (1986), kde si zahráli třeba Zuzana Bydžovská, Milan Lasica nebo Jiří Menzel.

Dušan Rapoš vystudoval katedru žurnalistiky na Filosofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě a filmovou režii na bratislavské VŠMU. V době studií pracoval jako novinář a redaktor v rozhlasu. Od roku 1982 pracoval v zpravodajském filmu a věnoval se tvorbě týdenníků.

Dušan Rapoš se kromě práce ve filmu věnuje divadelní tvorbě, komponování hudby (např. balet Děti Titanicu) a textařství. V roce 1992 založil produkční společnost Welcome Film. V roce 2010 měla premiéru rocková opera Petr a Lucie, která vyzývá ke společnému zápasu lidí všech kontinentů proti mezinárodnímu terorismu.

Dušan Rapoš měl také problémy se zákonem. Byl obviněn z daňových úniků, měl připravit stát téměř o dva miliony. Rapoš svou chybu uznal, dle něj byl na vině finanční poradce, kterého si najal. Byl odsouzen na tři roky vězení s odkladem na pět let.

Dušan Rapoš je synem slovenského publicisty Vladimíra Rapoše. Z prvního manželství má dcery Katarínu a Dušanu, s herečkou Vejmělkovou má také dvě dcery, Taru a Ritu. Rapoš žije s rodinou poklidným životem v Havířově. 

 

Články o celebritě

Hvězda stříbrného plátna: Švanda, Pánbůh i Lucifer Hvězda stříbrného plátna: Švanda, Pánbůh i Lucifer Miloval film a filmaři měli rádi jeho! Věděli, že jim Karel Gott přivede… číst článek
Obrovský úspěch Karla Gotta: Čeká ho kšeft v cizině! Obrovský úspěch Karla Gotta: Čeká ho kšeft v cizině! Karel Gott (79) dostal předčasný dárek ke svým osmdesátým narozeninám. Pohádku Když draka bolí hlava,… číst článek
Slavík se nestačí divit: Gotta prodali do Číny! Slavík se nestačí divit: Gotta prodali do Číny! Tak v Číně Karel Gott (79) ještě nebyl! A pohádka Když draka bolí hlava, v níž Slavík coby herec… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Vít Olmer
Vít Olmer
zobrazit profil David Mrnka
David Mrnka
zobrazit profil Fero Fenič
Fero Fenič
zobrazit profil Martin Horský
Martin Horský
zobrazit profil Václav Křístek
Václav Křístek
zobrazit profil Jan Schmidt
Jan Schmidt
zobrazit profil Petr Weigl
Petr Weigl
zobrazit profil Jiří Strach
Jiří Strach