Dušan Rapoš | Celebwiki.cz
Dušan Rapoš

Dušan Rapoš

Datum narození: 20. 6. 1953
Místo narození: Moravany
Profese: slovenský režisér, scenárista a hudební skladatel
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Dušan Rapoš je slovenský režisér, scenárista a hudební skladatel. Je známý díky úspěšné trilogii Fontána pro Zuzanu a dokumentu Karel Kryl – Kdo jsem.

Dušan Rapoš je známý slovenský režisér, scénárista, textař, hudební skladatel a manžel české herečky Evy Vejmělkové. Natočil úspěšnou slovenskou trilogii Fontána pro Zuzanu nebo psychologické drama ze života drogově závislých lidí Suzanne (1996). V obojím hrála hlavní roli jeho manželka. Dále natočil třeba dokumentární film Karel Kryl - Kdo jsem (1993) nebo komedii Utíkejme, už jde (1986), kde si zahráli třeba Zuzana Bydžovská, Milan Lasica nebo Jiří Menzel.

Dušan Rapoš vystudoval katedru žurnalistiky na Filosofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě a filmovou režii na bratislavské VŠMU. V době studií pracoval jako novinář a redaktor v rozhlasu. Od roku 1982 pracoval v zpravodajském filmu a věnoval se tvorbě týdenníků.

Dušan Rapoš se kromě práce ve filmu věnuje divadelní tvorbě, komponování hudby (např. balet Děti Titanicu) a textařství. V roce 1992 založil produkční společnost Welcome Film. V roce 2010 měla premiéru rocková opera Petr a Lucie, která vyzývá ke společnému zápasu lidí všech kontinentů proti mezinárodnímu terorismu.

Dušan Rapoš měl také problémy se zákonem. Byl obviněn z daňových úniků, měl připravit stát téměř o dva miliony. Rapoš svou chybu uznal, dle něj byl na vině finanční poradce, kterého si najal. Byl odsouzen na tři roky vězení s odkladem na pět let.

Dušan Rapoš je synem slovenského publicisty Vladimíra Rapoše. Z prvního manželství má dcery Katarínu a Dušanu, s herečkou Vejmělkovou má také dvě dcery, Taru a Ritu. Rapoš žije s rodinou poklidným životem v Havířově. 

 

Články o celebritě

»Píšťalka« Eva Vejmělková (51) nestárne: Konečně prozradila, jak to dělá! Je v tom sex! »Píšťalka« Eva Vejmělková (51) nestárne: Konečně prozradila, jak to dělá! Je v tom sex! Na pražské premiéře filmu Ženská pomsta nemohla chybět autorka scénáře a jedna z hlavních hrdinek Ev... číst článek
Eva Vejmělková a její režisér: Třaskavá zpověď o nevěře! Eva Vejmělková a její režisér: Třaskavá zpověď o nevěře! V době, kdy se Eva Vejmělková a Dušan Rapoš dali dohromady, jen málokdo věřil, že jim vztah vydrží. ... číst článek
Ženská pomsta míří do kin: Místo u moře se točilo v Beskydech! Kvůli covidu Ženská pomsta míří do kin: Místo u moře se točilo v Beskydech! Kvůli covidu Koronavirus poznamenal i natáčení filmu Ženská pomsta, jenž právě ve čtvrtek vstupuje do kin. Místo ... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Otakar Vávra
Otakar Vávra
zobrazit profil Zdeněk Janáček
Zdeněk Janáček
zobrazit profil Jaroslav Brabec
Jaroslav Brabec
zobrazit profil Zdeněk Troška
Zdeněk Troška
zobrazit profil Omar Amanat
Omar Amanat
zobrazit profil Dušan Rapoš
Dušan Rapoš
zobrazit profil Quentin Tarantino
Quentin Tarantino