Bořivoj Navrátil | Celebwiki.cz

Bořivoj Navrátil

Datum narození: 26. 9. 1933
Datum úmrtí: 31. 10. 2011
Místo narození: Kroměříž
Profese: herec
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Od patnácti mluvil sprostě. Povinně. Díky tomu se zbavil ráčkování a mohl hrát divadlo. Bořivoj Navrátil začínal v Jihlavě. Následně se dostal na pražskou národní scénu, po jejíchž prknech odkráčel nesčetně charakterních rolí. Zezačátku hrál milovníky a lékaře. Pak se oholil a stal se hereckým zloduchem. S tanečnicí Marií Steinovou měl syna Kryštofa.

Ve třech letech mu zemřela matka. O rok později spáchal otec sebevraždu. Rodinu pak našel Bořivoj Navrátil u své tety. Věděla, že chce hrát, ale pro jistotu ho poslala na obchodní akademii. Naučil se těsnopis a v psaní na stroji byl několikrát nejlepší v kraji.

Po absolvování brněnské JAMU se vydal do těšínského divadla. Následovala Opava a Ostrava, kde ho poznala i budoucí manželka Marie Steinová. Kvůli odloučení se s ním ale rozvedla. Na křídlech lásky v tragédii Romeo a Julie totiž odletěl do Národního divadla v Praze, kde ona žít kvůli práci nemohla.

Herec Bořivoj Navrátil si dále zahrál v dramatech Námluvy Pelopovy nebo Optimistická tragédie. Do alegorie bratří Čapků Ze života hmyzu si musel oholit hlavu. Vlasy už mu nedorostly a on tak získal originální lesk coby člověk i herec.

Z Národního nakonec po jednatřiceti letech Bořivoj Navrátil odešel. V Divadle Na zábradlí ztvárnil role v Rackovi nebo ve Služce. Do své smrti byl pak členem Divadelního spolku Kašpar. Dvacet let učil na Pražské konzervatoři a dva roku i na DAMU.

Do psychologického Ucha, kde zazářila Jiřina Bohdalová spolu s Radoslavem Brzobohatým, získal Navrátil jednu ze svých prvních filmových rolí. Následovaly Sestřičky nebo Pozor, vizita!. Knoflíky trhal Bořivoj Navrátil ladným pohybem v komedii Knoflíkáři. Své umění ukázal i v seriálu Návštěvníci nebo v nekonečné Ulici.

Sagarmatha, film o dobytí nejvyšší hory světa, se natáčel v nadmořské výšce 5400 metrů. Herec Bořivoj Navrátil dostal vysokohorskou nemoc a málem zemřel. Zotavil se a hrál dál. Na rakovinu tlustého střeva už ale nevyzrál. Podlehl v osmasedmdesáti letech.

 

Články o celebritě

Když StarDance ovládnou komici! Kdo pobavil nejvíc? Když StarDance ovládnou komici! Kdo pobavil nejvíc? Je to už podeváté, co v televizi běží taneční show StarDance a stejně jako v minulých řadách ani ten... číst článek
7 let od smrti Bořivoje Navrátila (†78) z Ulice a Návštěvníků: Sebevražda měsíc po svatbě! 7 let od smrti Bořivoje Navrátila (†78) z Ulice a Návštěvníků: Sebevražda měsíc po svatbě! Život milovaného herce a tváře seriálu Ulice Bořivoje Navrátila (†78) byl tragédiemi doslova prošpik... číst článek
Michal Jančařík urgentně na sále: BOJ O ŽIVOT! Dojemná slova táty Michal Jančařík urgentně na sále: BOJ O ŽIVOT! Dojemná slova táty Oblíbený zprávař musel znovu do špitálu, kde mu lékaři odebrali ledvinu. Jeho táta má k němu jen slo... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Ivanka Devátá
Ivanka Devátá
zobrazit profil Kevin  Costner
Kevin Costner
zobrazit profil Magdaléna Sidonová
Magdaléna Sidonová
zobrazit profil Adrien Brody
Adrien Brody
zobrazit profil Pavla Drtinová
Pavla Drtinová
zobrazit profil Kateřina Marie Fialová
Kateřina Marie Fialová
zobrazit profil Penélope Cruz
Penélope Cruz
zobrazit profil Roman Tomeš
Roman Tomeš