David Rath | Celebwiki.cz

David Rath

Datum narození: 25.12.1965
Místo narození: Praha
Profese: lékař, bývalý politik ČSSD

Související celebrity

Životopis

Lékař David Rath, někdejší středočeský hejtman a exposlanec za ČSSD, proslul svými potyčkami s kolegy i oponenty a korupční aférou kolem evropských dotací.

Otcem Davida Ratha byl pražský lékař prof. MUDr. Ratmír Rath, DrSc., vedený v Cibulkových seznamech StB jako důvěrník, agent a tajný spolupracovník pod krycím jménem Ras. David Rath šel v otcových šlépějích - stal se z něj lékař.

DAVID RATH - JAK ZAPERLIT

Svou politickou kariéru David Rath nastartoval v pravici (členem ODS byl v letech 1991 až 1994). Pak následovala SD-LSNS (1996 až 1997). V letech 2005 až 2006 zastával jako nestraník úřad ministra zdravotnictví ve vládě Jiřího Paroubka. V letech 2006 až 2013 byl poslancem zvoleným na kandidátce České strany sociálně demokratické, jejímž členem byl v letech 2006 až 2012; od roku 2012 působil jako bezpartijní.

ČSSD, stejně jako post středočeského hejtmana (listopad 2008 až květen 2012), musel David Rath opustit kvůli korupční aféře. Protikorupční policií byl 14. května 2012 zadržen s miliony v krabici od vína, obviněn a poslán do vazby, podobně jako několik jeho kolegů, přátel a obchodních partnerů středočeského hejtmanství.

Za korupci a manipulaci s veřejnými zakázkami byl lékař a bývalý politik David Rath 23. července 2015 nepravomocně odsouzen k trestu odnětí svobody v délce 8,5 let vězení a propadnutí majetku v hodnotě téměř 22 milionů korun.

Po Miroslavu Sládkovi se David Rath stal historicky druhým českým poslancem vazebně stíhaným během výkonu mandátu. Za pobytu v base nelenil a zásoboval Sněmovnu návrhy zákonů a novelizací. Kromě svých tehdejších kolegů v dolní komoře pravidelně zaměstnával justici, které naposílal tolik stížností jako málokterý obviněný.

Po absolvování Fakulty všeobecného lékařství UK v Praze David Rath pracoval jako internista v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, později na jednotce intenzivní péče ve FN Motol. Byl šéflékařem záchranné služby Asociace samaritánů ČR v Kralupech nad Vltavou. Působil na Interní klinice 2. lékařské fakulty UK jako odborný asistent.

V polovině 90. let 20. století David Rath spoluzakládal Lékařský odborový klub, jehož se stal předsedou, a poté byl v období 1998 až 2005 dvakrát zvolen do funkce prezidenta České lékařské komory.

Nejslavnější z potyček Davida Ratha - a ta obletěla celý svět - byl konflikt s Miroslavem Mackem, spoluzakladatelem ODS. Na valné hromadě České stomatologické komory se 20. května 2006 poprali a pozuráželi poté, co Miroslav Macek dal Davidu Rathovi pohlavek. Stomatolog svůj atak odůvodnil kolegovým výrokem, podle kterého si Miroslav Macek vzal svou ženu pro peníze.

Kromě četných textů určených Senátu a soudům David Rath již dříve zavítal i do jiných žánrů. V roce 2003 vydal povídkovou knihu Zápisky lékaře z pozdní noci. Před volbami 2006 to byly rozhovory, které s ním vedl Václav Budínský, a to s názvem David Rath nejen o sobě, medicíně a politice. Ve vazební věznici napsal knihu Přisedněte si, kterou vydala (říjen 2012) nakladatelka Petra Paroubková.

Před volbami 2018 David Rath vymyslel, jak by se mohl vyhnout vězení - rozhodl se kandidovat do horní komory. Šokoval výběrem obvodu č. 29 Litoměřice, kde mezi lety 2012 a 2013 v tamní vazební věznici strávil osmnáct měsíců. Nepostoupil ani do druhého kola.

Ve volbách do Evropského parlamentu 2019 se David Rath stal lídrem kandidátky strany Česká suverenita, před druhým Stanislavem Humlem, bývalým poslancem za ČSSD. 

O DAVIDU RATHOVI ČTĚTE ZDE>> 

Doktor David Rath má dva synyDavida s manželkou Evou, která je také lékařka, a Filipa s partnerou Renatou Horkou, jednatelkou farmaceutické firmy. Obě ženy žijí v Hostivici u Prahy. 

VŠE O VOLBÁCH DO EP 2019 NAJDETE ZDE>>

 

 

 

 

Články o celebritě

Rath chce „nakopat pr*ele“ úředníků z Bruselu. Zabojuje o europarlament Rath chce „nakopat pr*ele“ úředníků z Bruselu. Zabojuje o europarlament Letos v květnu budou v evropské sedmadvacítce, tedy patrně už bez Velké Británie, volby do Evropského… číst článek
Šéf Sněmovny cukroví jen ujídá. A za sprosťárny by mohli poslanci platit Šéf Sněmovny cukroví jen ujídá. A za sprosťárny by mohli poslanci platit Vypnout mikrofon, ale dokonce i strhnout pokutu z platu. Tak by se do budoucna mohly trestat sprosťárny,… číst článek
Černochův syn má nový flek: Exposlanec bude po úspěchu za ODS šéfem asociace poradců Černochův syn má nový flek: Exposlanec bude po úspěchu za ODS šéfem asociace poradců V čele České asociace společností finančního poradenství a zprostředkování (ČASF) koncem roku skončí… číst článek

Další Ostatní

zobrazit profil Jiří Holubář
Jiří Holubář
zobrazit profil Ivanka Trump
Ivanka Trump
zobrazit profil Ladislav Štaidl
Ladislav Štaidl
zobrazit profil Pavel Svoboda
Pavel Svoboda
zobrazit profil Karel Janeček
Karel Janeček
zobrazit profil Theodor Pištěk
Theodor Pištěk
zobrazit profil Andrea Pomeje
Andrea Pomeje