Yoko Ono | Celebwiki.cz

Yoko Ono

Datum narození: 18.2.1933
Místo narození: Tokio
Profese: zpěvačka, výtvarná umělkyně
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Yoko Ono je výtvarná umělkyně známá hlavně díky manželství se členem skupiny Beatles Johnem Lennonem. Právě jí se dává vina za rozpad kapely.

Yoko Ono se narodila do bohaté japonské rodiny. Její otec byl vysoce postavený bankovní úředník, Yoko Ono ale jeho život nenásledovala. Naopak se stala kontroverzní postavou, která byla členem mnoha protestních hnutí.

Yoko Ono se brzy odstěhovala se svou rodinou do USA, aby se stejně rychle vrátila kvůli protijaponským náladám do své rodné země. Netrvalo dlouho a v Americe byla znovu. Právě v New Yorku se dostala poprvé do světa avantgardních umělců, který ji uchvátil.

Yoko Ono se již velmi mladá provdala za japonského umělce Tošiho, se kterým se ale poměrně rychle rozvedla. Stejně dopadlo její druhé manželství s americkým filmovým producentem Anthonym Coxem.

Dne 9. Listopadu 1966 potkala Yoko Ono osudovou lásku – člena slavné britské skupiny Beatles Johna Lennona. Japonská kráska zpěváka naprosto učarovala. Ten prohlásil, že až s ní poznal skutečnou lásku.

Společně nahrála dvojice Yoko Ono a John Lennon několik alb. Na obalu jednoho z nich se dokonce objevili oba nazí, proto se muselo prodávat v papírovém sáčku. Zároveň vzývali mír, pořádali mírové dýchánky a vedli nespoutaný život.

Velkým problémem ovšem bylo, když začal brát John Lennon svou lásku na nahrávání své kapely. Ostatním členům kapely se přítomnost Yoko Ono vůbec nelíbila. Nejvíce proti byl Paul McCartney, který se s Yoko Ono usmířil až po dlouhých letech! John Lennon se začal více soustředit na kariéru s Yoko Ono a slavní Beatles se v roce 1970 definitivně rozpadli. Hlavní vinu dávali fanoušci právě japonsko-americké umělkyni.

Po smrtelném atentátu na Johna Lennona zůstala Yoko Ono v jejich společném bytě. Na přelomu 80. a 90. let minulého století pak začala znovu tvořit a vystavovat své umělecké práce. V roce 2011 zahájila výstavu i na pražské Kampě.

 

Další Umělci

zobrazit profil Sabrina Harris
Sabrina Harris
zobrazit profil Vítězslav Štefl
Vítězslav Štefl
zobrazit profil Václav Kuneš
Václav Kuneš
zobrazit profil Andrea Tögel Kalivodová
Andrea Tögel Kalivodová
zobrazit profil Roman Pomajbo
Roman Pomajbo
zobrazit profil Hanno Brühl
Hanno Brühl
zobrazit profil Daniel Dangl
Daniel Dangl
zobrazit profil Dagmar Kludská
Dagmar Kludská