Agnieszka Holland | Celebwiki.cz

Agnieszka Holland

Datum narození: 28. 11. 1948
Místo narození: Varšava, Polsko
Profese: režisérka
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Polská filmová režisérka a scénáristka Agnieszka Holland studovala na pražské FAMU a točila i s DiCapriem. Podepsána je i pod dramatem Hořící keř.

Agniezska Holland je asi nejčastěji zmiňována v souvislosti s úspěšným Hořícím keřem, který získal 11 Českých lvů. Drama o upálení Jana Palacha podle scénáře Štěpána Hulíka režírovala právě tato světoznámá režisérka, která v době, o které film mluví, studovala na FAMU v Praze. Pochází ale z Polska, kde také začínala svou kariéru jako asistentka režie slavných polských režisérů Krzystofa Zanussiho a Andrzeja Wajdy. První samostatný film Agnieszky Holland se jmenoval Provinční herci a získal v roce 1980 Mezinárodní cenu poroty na festivalu v Cannes. Následovaly další dva filmy, Horečka a Osamělá žena, poté Agniezska emigrovala do Francie, kde se její talent rozvinul naplno.

Získala nespočet cen, jejím nejoceňovanějším počinem se stal film Evropa, Evropa o židovském mladíkovi, který za druhé světové války přesvědčí německého důstojníka, že je sám Němec, a tak je poslán na vojenskou akademii Hitlerjugend. Tento snímek byl nominován na Oscara pro nejlepší scénář. Téma holocaustu bylo režisérce velmi blízké z toho důvodu, že sama je zčásti původem Židovka, ačkoli byla vychována jako katolička.

Během své kariéry měla Agniezska Holland možnost režírovat i takové hvězdy jako Ed Harris a Diane Kruger při práci na filmu Ve Stínu Beethovena či dokonce Leonarda DiCapria ve filmu Úplné zatmění o prokletých básnících Verlainovi a Rimbaudovi. S českými a slovenskými herci spolupracovala kromě Hořícího keře i při tvorbě filmu Jánošík - Pravdivá historie, kde byl paradoxně do role největšího slovenského hrdiny Jánošíka obsazen Čech Václav Jiráček.

Manželem Agniezsky Holland je režisér Laco Adamik, spolu mají dceru Kasiu Adamik, která se taktéž živí jako režisérka, i když původně studovala komixové umění.  O životě Agniezsky byl natočen i celovečerní dokument Návrat Agnieszky H.                 

 

Články o celebritě

Představitel gaye Juraj Loj o sexu v Šarlatánovi: S Trojanem jsme to dělali přirozeně! Představitel gaye Juraj Loj o sexu v Šarlatánovi: S Trojanem jsme to dělali přirozeně! Příběh filmu Šarlatán je inspirován skutečným osudem léčitele Jana Mikoláška, jehož životním partner... číst článek
Vydařená premiéra Šarlatána: Vášnivá líbačka na schodech i rozevlátý Trojan! Vydařená premiéra Šarlatána: Vášnivá líbačka na schodech i rozevlátý Trojan! V pondělí večer se v pražské Lucerně uskutečnila koronavirovou epidemií odsunutá premiéra filmu Šarl... číst článek
Obvinění po 50 letech kvůli Palachovi: Zátopek byl zbabělec! Přišel s ním známý dramatik Obvinění po 50 letech kvůli Palachovi: Zátopek byl zbabělec! Přišel s ním známý dramatik Leží mu to stále v žaludku. Dramatik a spisovatel Pavel Kohout zavzpomínal na chvíli, kdy lidsky sel... číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Milan Cieslar
Milan Cieslar
zobrazit profil Pavel Čechák
Pavel Čechák
zobrazit profil Aleš Matějka
Aleš Matějka
zobrazit profil Jiří Strach
Jiří Strach
zobrazit profil Alice Nellis
Alice Nellis
zobrazit profil Jiří Soukup
Jiří Soukup
zobrazit profil David Ondříček
David Ondříček
zobrazit profil Barry Levinson
Barry Levinson