Anders Behring Breivik | Celebwiki.cz

Anders Behring Breivik

Datum narození: 13. 2. 1979
Místo narození: Oslo, Norsko
Znamení: Vodnář

Životopis

Anders Behring Breivik se změnil v masového vraha po té, co 22. července 2011 spáchal teroristický útok. Při něm zahynulo okolo 90 lidí. Téměř stovka byla zraněna. Muž s tváří anděla plánoval masakr několik let.

Syn bývalého norského diplomata Jense Breivika a zdravotní sestry Wenche Behringové působil na první pohled jako obyčejný chlapec. Od roku 1980, kdy se zvazek jeho rodičů rozpadl, žil pouze s matkou. Údajně se o politiku vůbec nezajímal. První zlom nastal až v šestnácti letech, kdy se přidal k mládežnické organizaci norské pravicové Pokrokové strany. Jeho názory se začaly radikalizovat. Postupem času kontaktoval ultrapravicové strany po celé Evropě, včetně srbských radikálů. Běloruský disident tvrdí, že Anders Breivik prošel i výcvikovým táborem.

Breivik celou hrůzu odstartoval mohutnou explozí ve vládní části v Oslu, kde nastražil bombu. Na ostrově Utoya bezhlavě střílel do dětí a mladých lidí. Zhruba 90 minut před masakrem rozeslal na 1003 mailových adres dokument 2083: European Declaration of Independence. Mezi obeslanými byli i čeští uživatelé. Anders Behring Breivik v manifestu kritizuje hlavně politiky členských zemí Evropské unie. Muslimy vnímá jako nástroj ke zničení evropských tradic a kultur.

Norští psychiatři se zprvu domnívali, že Breivik trpí paranoidní schizofrenií. To Breivik popíral. Soud se snažil přesvědčit, že je duševně naprosto v pořádku. Až v dubnu 2012 Agnar Aspass a Terje Torrisen zpochybnili původní diagnózu a Andrese Breivika označili jako nepříčetného. Tudíž mohl nést trestní odpovědnost.

Anders Behring Breivik byl odsouzen za vraždu a terorismus 24. srpna 2012. Trest s odnětím svobody 21 let si odpykává ve věznici Ila v Norsku. Po vynesení rozsudku prohlásil, že neuznává legitimitu soudu, tudíž se nebude odvolávat.

 

 

Články o celebritě

Masový vrah Breivik si stěžuje na věznici. Projednat jeho odvolání zamítli Masový vrah Breivik si stěžuje na věznici. Projednat jeho odvolání zamítli Norský nejvyšší soud se nebude zabývat odvoláním teroristy Anderse Behringa Breivika, který si stěžu... číst článek
Masový vrah Breivik se má ve vězení dobře. Norsko smetlo údajné porušování práv Masový vrah Breivik se má ve vězení dobře. Norsko smetlo údajné porušování práv Norsko neporušuje při věznění teroristy Anderse Behringa Breivika lidská práva. Uvedl to ve středu n... číst článek
Poprvé zabíjel ve dvanácti: Kolumbie zatkla vraha (17), má na svědomí až 30 lidí Poprvé zabíjel ve dvanácti: Kolumbie zatkla vraha (17), má na svědomí až 30 lidí Vraždit začal už jako dvanáctiletý kluk, po pěti letech má mladý gangster na kontě už třicet „zářezů... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Jennifer Aniston
Jennifer Aniston
zobrazit profil Valérie Zawadská
Valérie Zawadská
zobrazit profil Radek Balaš
Radek Balaš
zobrazit profil Jan Pokorný
Jan Pokorný
zobrazit profil Bára Štěpánová
Bára Štěpánová
zobrazit profil Amra Silajdžič
Amra Silajdžič
zobrazit profil František Švihlík
František Švihlík
zobrazit profil David Cameron
David Cameron