Prince (Rogers Nelson) | Celebwiki.cz

Prince (Rogers Nelson)

Datum narození: 7. 6. 1958
Datum úmrtí: 21. 4. 2016
Místo narození: Minneapolis, Minnesota, USA
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Sexsymbol Prince Rogers Nelson, americký zpěvák, multiinstrumentalista, textař, producent a podnikatel zemřel náhle 21. dubna 2016 v nedožitých 58 letech. Mrtvý byl nalezen ve svém nahrávacím studiu.

Bezprostředně před smrtí se Prince léčil z chřipky. Tamní šerif vyloučil jak sebevraždu, tak cizí zavinění jeho smrti. Příčinu úmrtí možná odhalí toxikologické testy udělané krátce před neveřejným zpopelněním zpěvákova těla. Prince byl závislý na lécích od doby, kdy u něj propukly chronické bolesti kloubů, kvůli nimž se na konci života neobešel bez hole. Operaci odmítl, protože jako stoupenec církve Svědků Jehovových nesměl podstoupit krevní transfuzi.

PRINCE – UPRACOVAL SE K SMRTI?

Talentovaný Prince pochází z hudebnické rodiny. V sedmi letech ovládl hru na klavír; ve 12 dokázal hrát na 25 hudebních nástrojů. Jmenujme například kytaru, baskytaru, klávesy, syntezátor, bicí či saxofon.

Na přelomu let 1977 a 1978 vyšla jeho první samostatná deska s názvem For You. Vše na ní si nahrál, napsal a zprodukoval sám. O rok později světlo světa spatřila deska s názvem Prince, která byl v jeho kariéře zlomovou - obsahuje první velký hit I wanna be your lover. V roce 1982 vydal se svou doprovodnou kapelou dvojalbum 1999 obsahující megahit Little red corvette.

V témže roce přišel do kin jeho snímek Purple rain, který získal Oscara za hudbu. Posléze vyšlo i stejnojmenné album s téměř devítiminutovou baladou Purple rain, za níž obdržel cenu Grammy a dosáhl vrcholu amerického žebříčku. Ve filmu se objevily i jeho další velké hity jako Let’s go crazy nebo When doves cry.

Krátce nato se začal věnovat i podnikání. Vytvořil gigantické nahrávací studio, kde pod pseudonymy komponoval hudbu i pro jiné interprety. V roce 1990 například zaujal svou skladbou Nothing Compares 2 U v podání irské zpěvačky Sinéad O'Connor.

V roce 1991 vydal desku Diamonds and pearls, jejíž singl Cream stanul na špice hitparád. V roce 2004 byl uveden do rock'n'rollové síně slávy. V témže roce vydal desku Musicology, která zaznamenala velký úspěch a stejně tak turné k tomuto albu, taktéž obdržel hned dvě Grammy. V roce 2006 vydal album 3121 s erotikou nabitým hitem Black sweat, druhým singlem je Fury. Album bylo komerčně ještě lepší než předchozí Musicology. Celkem Prince vydal na čtyři desítky desek a uspořádal asi 25 turné.

Jeho život však nebyl celý zalitý sluncem, jak by se mohlo zdát. V jeho devíti letech se rodiče rozvedli a záhy začaly jeho problémy s otčímem. Opakovaně utíkal z domova, bydlel i na ulici. V dospělosti jej zas tížily konflikty s nahrávacími společnostmi.

Ženatý byl Prince dvakrát (Mayte Garcia, 1996–2000, a Manuela Testolini, 2001–2006).

Přestože Prince již zemřel, díky svému dílu zůstane nesmrtelným. Znovu ožil v show Tvoje tvář má známý hlas TV Nova v podání zpěváka Adama Mišíka.

PRINCE - VŠE O HVĚZDĚ

 

Články o celebritě

Vítěz Tváře Cina: Nadšení střídají noční můry Vítěz Tváře Cina: Nadšení střídají noční můry Všichni, kteří sledovali Jana Cinu (30) v show Tvoje tvář má známý hlas, vědí, jaký je zpěvák a tane... číst článek
Michael Jackson žije! Kdo to tvrdí? Dnes by slavil 60: Jaké jsou milníky jeho života? Michael Jackson žije! Kdo to tvrdí? Dnes by slavil 60: Jaké jsou milníky jeho života? Král popu Michael Jackson (†50), který zemřel v roce 2009, by 29. srpna oslavil šedesáté narozeniny.... číst článek
Rodina zesnulého zpěváka Prince (†57): Viní jeho lékaře a žalují ho! Rodina zesnulého zpěváka Prince (†57): Viní jeho lékaře a žalují ho! Stejně jako tomu bylo v případě smrti krále popu Michaela Jacksona (†50), i rodina zpěváka Prince za... číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Michaela Pártlová
Michaela Pártlová
zobrazit profil Sandra (roz. Sandra Lauer)
Sandra (roz. Sandra Lauer)
zobrazit profil Marie Křížová
Marie Křížová
zobrazit profil Markéta Procházková
Markéta Procházková
zobrazit profil Markéta Konvičková
Markéta Konvičková
zobrazit profil Revolta (Marek Kaleta)
Revolta (Marek Kaleta)
zobrazit profil Tomáš Ortel
Tomáš Ortel
zobrazit profil Beyoncé Knowles-Carter
Beyoncé Knowles-Carter