Michael Jackson

Datum narození: 29. 8. 1958
Datum úmrtí: 25. 6. 2009
Přezdívka: Král popu
Místo narození: Gary, Indiana
Výška: 175 cm
Profese: zpěvák, tanečník, skladatel, textař, choreograf, producent
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Michael Jackson, přezdívaný Král popu, byl hvězdou už od dětství. Legendárního zpěváka nezničily ani domněnky o zneužívání malých chlapců. A jeho odkaz žije dál.

Narodil se jako sedmé z devíti dětí a společně s některými z nich účinkoval v 60. letech 20. století v dětské kapele Jackson 5, kterou prý tvrdě trénoval jejich otec. V mnohých rozhovorech Michael Jackson mluvil o jeho agresivitě a drsné výchově. Skupina se proslavila v roce 1969 a rok nato vydala první LP. 

LEGENDÁRNÍ KRÁL POPU MICHAEL JACKSON

Jacksonova sláva raketově stoupala

Současně s působením v rodinné kapele zahájil Michael Jackson i sólovou kariéru, kterou odstartoval jeho první hit, balada Got To Be There v roce 1971.

Od roku 1977 spolupracoval Michael JacksonQuincy Jonesem, jedním z nejvlivnějších hudebních producentů. V tomto období vydal řadu hitů a jeho popularita raketově stoupala. V roce 1979 vyšlo úspěšné album Off The Wall, následované dalšími hity jako např. Rock With You (1980, 1. příčka v USA), One Day In Your Life (1981, 1. příčka v Anglii), The Girl Is Mine (1982, duet s Paulem McCartneym) Beat It (1983, kytarové sólo hraje Eddie Van Halen a ve videoklipu údajně účinkují skuteční gangsteři) a mnohé další.

Dvě alba ze spolupráce Jackson - Jones, Thriller a Bad, se dají považovat za absolutní špičku popového žánru. Thriller je dodnes výrazně nejprodávanějším albem všech dob a Bad je druhé po něm.

Michael Jackson se ženil dvakrát

V květnu 1994 se Michael Jackson oženil s Lisou Marií Presley, dcerou dalšího legendárního zpěváka Elvise Presleyho. Manželství ale moc dlouho nevydrželo a už v prosinci 1995 se pár odloučil a v lednu 1996 svazek skončil rozvodem.

Jeho druhá žena Debbie Rowe pracovala jako dermatologická asistentka. Seznámili se v 80. letech 20. století, když mu bylo diagnostikováno vitiligo. Oddáni byli 14. listopadu 1996 v Sydney. Krátce po svatbě se jim narodil syn Prince Michael Joseph Jackson a rok po něm přišla na svět dcera Paris Michael Katherine Jackson. Matka třetího dítěte Michaela Jacksona je neznámá.

Jacksonovo turné startovalo v Praze

V dalších albech se Michael Jackson od spolupráce s Quincy Jonesem odpoutal a začal do svých písní vkládat beatbox, kterým díky svému hlasovému nadání dokázal obsáhnout řadu doprovodných zvuků ke zpěvu. Později přidal ještě elektroniku.

Že dokáže vydat hity i bez Jonese Michael Jackson předvedl albem složeným ze dvou CD HIStory: Past, Present and Future - Book 1. Následovalo velké turné, které v roce 1996 startovalo dokonce v Praze. Bulvární média v té době hodně řešila Jacksonovo údajné zneužívání dětí, zejména chlapců, a tak byl koncert málem zrušen. To se naštěstí podařilo odvrátit, ale této nálepky se zpěvák už nikdy definitivně nezbavil.

Jackson - zneužívání dětí a drogy

Nějakou dobu nebylo o Michaelu Jacksonovi z kariérního hlediska více slyšet. V roce 1999 se rozvedl s Debbie Rowe a až v roce 2001 vydal album Invincible. Z alba vyšly tři singly a zase bylo chvíli ticho. Michael Jackson byl zproštěn obžaloby ohledně zneužívání dětí.

V roce 2008 vyšla reedice nejúspěšnějšího alba Thriller - Thriller 25. Ke konci jeho života se veškerý zájem médií točil hlavně kolem braní drog a dětí. Michael Jackson se ale nehodlal vzdát, žil v Las Vegas, točil novou desku a připravoval comeback.

Jacksona omylem zabil jeho lékař

Michael Jackson zemřel 25. června 2009 v Los Angeles v Kalifornii na selhání srdce. Jeho lékař Conrad Murray mu totiž neúmyslně podával špatný lék. Za to byl odsouzen na čtyři roky a přišel o lékařskou licenci.

Legendární zpěvák Michael Jackson byl již za svého života mnohými parodován a napodobován. Za všechny uveďme Pavla Lišku ve filmu Divoké včely (2001).

 

Další Zpěváci

zobrazit profil Petra Pudová
Petra Pudová
zobrazit profil zpěvačka Fergie
zpěvačka Fergie
zobrazit profil Marie Křížová
Marie Křížová
zobrazit profil Alan Bastien
Alan Bastien
zobrazit profil Kateřina Kněžíková
Kateřina Kněžíková
zobrazit profil Ondřej Hejma
Ondřej Hejma
zobrazit profil Viktor Sheen
Viktor Sheen
zobrazit profil Michal Malátný
Michal Malátný