Elvis Presley

Datum narození: 8. 1. 1935
Datum úmrtí: 16. 8. 1977
Místo narození: Tupel, USA
Výška: 182 cm
Profese: zpěvák, herec

Související celebrity

Životopis

Hvězda Krále rock’n’rollu patrně nikdy úplně nezhasne. Elvis Presley patří k nejlepším a nejcharismatičtějším zpěvákům všech dob.

Elvis Aaron Presley se narodil na jihu USA křesťanským rodičům. Jeho otec, Vernon Presley, střídal jen špatně placené pozice a matka Gladys Love zase tíhla k alkoholismu, takže rodina třela bídu s nouzí a nikdy neměla moc peněz. Presley se původně narodil z dvojčat, ale jeho o půl hodinu starší bratr Jesse Garon se narodil mrtvý. Jaký by asi svět byl se dvěma Elvisy? To už se nikdy nedozvíme a Elvis Aaron byl vychováván jako jedináček. Údajně měl být typickým maminčiným chlapečkem. Rodinná situace se ještě zhoršila, když musel Vernon za druhé světové války dokonce do vězení za padělání jakési směnky. Gladys se synem se musela vystěhovat z bytu pořízeného na splátky a cestovala po příbuzných. V té době se prý Elvis k matce nepřirozeně připoutal.

V deseti letech se Král rock’n’rollu účastnil první pěvecké soutěže. Rád říkal, že tuto soutěž vyhrál, ve skutečnosti ale vyhrál druhou cenu. Rok na to mu rodiče pořídili první kytaru a té už se Elvis nepustil. Přestože nikdy neuměl noty, hrál na kytaru i na klavír podle vlastního sluchu a šlo mu to velmi dobře. Soustředil se hlavně na bluesové a country skladby. Pak se rodina odstěhovala do Memphisu. V červnu 1953 ukončil Elvis Presley střední školu a nastoupil jako šofér u firmy Electric Co.

Králova kariéra se rozjela, když se rozhodl v srpnu 1953 ve studiu Sama Phillipse otestovat svůj hlas a nahrát desku.  Za první vydělané peníze koupil své matce růžový Cadillac. Ve studiu si jeho talentu všimla Samova sekretářka a Sam Phillips si s Elvisem Presleym plácl. Phillips v té době hledal „bělocha s černošským hlasem“ a Presley se mu velmi zamlouval, i když byl trochu stydlivý a dost nervózní. Mezi jeho první úspěšné singly patří například That’s Allright (Mama).

V roce 1955 přešel Elvis Presley k novému manažerovi jménem Tom Parker. Přešel zároveň i k velké nahrávací společnosti, RCA Records. V roce 1956 nazpíval pro tuto společnost první singl Heartbreak Hotel a konečně přišla větší sláva – rychle se prodalo přes milion kopií. Začal se také objevovat v televizi. Vystoupil ve slavné Ed Sullivan show, zaujal svými typickými tanečními pohyby a objevil se dokonce i ve filmech, většinou muzikálech (Love Me Tender, Jailhouse Rock, King Creole). Celkem natočil 24 celovečerních filmů, spokojen ale nebyl. Často šlo o „béčkové“ muzikály.

Na konci roku 1957 přišlo Elvisovi předvolání k nástupu na vojnu. Podařilo se ho sice odložit (takže mohl být dotočen film King Creole), ale narukovat musel. Byl poslán do západoněmeckého  Friedbergu, kde poznal svou budoucí manželku, Priscillu Ann Wagner (které tehdy bylo pouhých čtrnáct let). Po návratu se věnuje spíš pomalým baladám (za všechny píseň  It’s Now Or Never) a v televizi vystupuje s Frankem Sinatrou.

Na scéně se objevují Beatles a jiné velké hvězdy a Elvisova sláva začíná upadat, nehledě na to, že mocný rock’n’roll byl už na ústupu. Rozhodl se tedy naplánovat na rok 1968 velkolepý comeback. Po osmileté pauze vystupuje v televizi v pořadu ´68 Comeback Special a tento výstup je hodnocen jako Elvisův vůbec nejlepší. Začal znovu živě vystupovat, vydal nové písně a opět se stal miláčkem publika.

V roce 1973 se Elvis a Priscilla rozvádějí. Mají spolu jediné dítě, dceru Lisu Marii Presley a údajně se nestýkali už rok před tím, než oficiálně ohlásili rozchod. Ve své době patřili k velmi sledovaným a oblíbeným párům, Elvis ale nikdy nedokázal být Priscille věrný. Po rozvodu Presley přibírá na váze a užívá všelijaké léky, úspěch ho ale neopouští. Nahrává nové písně, živě vystupuje, dokonce mezi lety 1969 a 1977 účinkuje na 1094 zcela vyprodaných koncertech.  Stává se prvním umělcem v historii, který ve čtyřech po sobě jdoucích vystoupeních vyprodal celou Madison Square Garden v New Yorku. 16. srpna 1977 ho jeho druhá partnerka, snoubenka Ginger Alden nalezla na podlaze v koupelně jeho sídla Graceland mrtvého. Spekuluje se o předávkování drogami, oficiální příčina úmrtí však zní srdeční infarkt. Mnozí fanoušci byli jeho smrtí tak zdrceni, že dodnes zpěvákův skon popírají a vznášejí nejrůznější konspirační teorie. Například, že se někde ukrývá, nebo dokonce, že byl unesen mimozemšťany. Po Králově smrti se ze slavného sídla Graceland stalo muzeum a díky davům fanoušků je to druhá nejnavštěvovanější budova v USA po Bílém domě.

 

Články o celebritě

Málo známé fotky Slavíka Gotta (†80): Karel jako Elvis (†42)! Málo známé fotky Slavíka Gotta (†80): Karel jako Elvis (†42)! Miliony lidí po celém světě míří do kin na film Elvis. Na plakátu herec Austin Butler (30) coby Elvi... číst článek
Pohublý Tom Hanks šokoval na premiéře: Nekontrolovatelný třas rukou! Že by vážná nemoc?! Pohublý Tom Hanks šokoval na premiéře: Nekontrolovatelný třas rukou! Že by vážná nemoc?! Oblíbený hollywoodský herec Tom Hanks (65) pořádně vyděsil všechny své příznivce a fanoušky. Poté, c... číst článek
Svatební video Britney Spearsové (40): Kůň se zlatými podkovami a moře květin! Svatební video Britney Spearsové (40): Kůň se zlatými podkovami a moře květin! Popová princezna Britney Spearsová (40) řekla potřetí ANO příteli Samu Asgharihovi (28). Na svém Ins... číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Adam Levine
Adam Levine
zobrazit profil Věra Bílá
Věra Bílá
zobrazit profil Peter Cmorik
Peter Cmorik
zobrazit profil Hana Křížková
Hana Křížková
zobrazit profil Pavla Břínková
Pavla Břínková
zobrazit profil Petr Borkovec
Petr Borkovec
zobrazit profil Hana Zagorová
Hana Zagorová