Jan Skopeček | Celebwiki.cz

Jan Skopeček

Datum narození: 19. 9. 1925
Datum úmrtí: 27. 7. 2020
Místo narození: Litoměřice
Profese: herec, dramatik, textař
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Herec Jan Skopeček, mistr malých rolí, který se prosadil i jako dramatik a autor textů písní, dostal v říjnu 2017 od prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy.

Během 2. světové války byl Jan Skopeček vězněn nacisty v koncentračním táboře. Po osvobození působil v několika oblastních divadlech. Roku 1949 se stal jedním ze zakládajících členů libeňského Divadla pod Palmovkou, kde zakotvil.

JAN SKOPEČEK - ROZHOVOR NEJEN O TRASPORTU

Před kamerou, a to jak televizní, tak filmovou, ztvárnil víc než dvě stovky malých a epizodních rolí. Výjimkou je komediálních seriál Jaroslava Dietla Tři chlapi v chalupě (1962), které ztvárnili Lubomír Lipský, Jan Skopeček a Ladislav Trojan a na něj navazující filmy Tři chlapi v chalupě (1963) a Tři chlapi na cestách (1973) režiséra Oldřicha Lipského.

Kromě hraní se Jan Skopeček uplatnil jako dramatik a textař. Napsal šest divadelních her a několik rozhlasových dramatizací. Po sedmdesátce se začal věnovat psaní textům písní, které zhudebnil o dvě generace mladší muzikant David Laštovka. Vyšly na CD Skopečkoviny u příležitosti jeho devadesátin. Roku 2000 vydal paměti Jan Skopeček o sobě: (...jak jsem potkal slona).

O JANU SKOPEČKOVI ČTĚTE ZDE>>

V říjnu 2017 Jan Skopeček převzal z rukou prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy.

Jan Skopeček se roku 1949 oženil s herečkou Marií Tichánkovou, s níž měl dceru Marii. Manželství jim vydrželo až do její smrti. Marie Tichánková zemřela v lednu 2014.

Herec Jan Skopeček svou manželku následoval 27. července 2020. Bylo mu 94 let.

 

Články o celebritě

Smutný osud tanečnice Horákové (†50): Syna Juráška měla neplánovaně ve 40, viděl její smrt! Smutný osud tanečnice Horákové (†50): Syna Juráška měla neplánovaně ve 40, viděl její smrt! Smrt tanečnice a dlouholeté přední sólistky baletu Laterny magiky Evy Horákové (†50), která podle vš... číst článek
Návrhářka Matragi v šoku: Exploze v Bejrútu jí zničila ateliér! A co švadlenky? Návrhářka Matragi v šoku: Exploze v Bejrútu jí zničila ateliér! A co švadlenky? Úterní gigantický výbuch v libanonské metropoli Bejrútu připravil o život desítky lidí, zranil tisíc... číst článek
Šéf veksláků z Bony a klid Josef Nedorost (†64): Bál se, že ho chtějí zabít! Šéf veksláků z Bony a klid Josef Nedorost (†64): Bál se, že ho chtějí zabít! Z veselého charismatického chlapa se stal podivín, měl stihomam, že ho někdo sleduje a chce zabít. V... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Ljuba Krbová
Ljuba Krbová
zobrazit profil Ondřej Veselý
Ondřej Veselý
zobrazit profil Zuzana Geislerová
Zuzana Geislerová
zobrazit profil Andrea Černá
Andrea Černá
zobrazit profil Jiřina Švorcová
Jiřina Švorcová
zobrazit profil Paris Wilton
Paris Wilton
zobrazit profil Petr Kotlár
Petr Kotlár