Jan Skopeček

Datum narození: 19. 9. 1925
Datum úmrtí: 27. 7. 2020
Místo narození: Litoměřice
Profese: herec, dramatik, textař
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Herec Jan Skopeček, mistr malých rolí, který se prosadil i jako dramatik a autor textů písní, dostal v říjnu 2017 od prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy.

Během 2. světové války byl Jan Skopeček vězněn nacisty v koncentračním táboře. Po osvobození působil v několika oblastních divadlech. Roku 1949 se stal jedním ze zakládajících členů libeňského Divadla pod Palmovkou, kde zakotvil.

JAN SKOPEČEK - ROZHOVOR NEJEN O TRASPORTU

Před kamerou, a to jak televizní, tak filmovou, ztvárnil víc než dvě stovky malých a epizodních rolí. Výjimkou je komediálních seriál Jaroslava Dietla Tři chlapi v chalupě (1962), které ztvárnili Lubomír Lipský, Jan Skopeček a Ladislav Trojan a na něj navazující filmy Tři chlapi v chalupě (1963) a Tři chlapi na cestách (1973) režiséra Oldřicha Lipského.

Kromě hraní se Jan Skopeček uplatnil jako dramatik a textař. Napsal šest divadelních her a několik rozhlasových dramatizací. Po sedmdesátce se začal věnovat psaní textům písní, které zhudebnil o dvě generace mladší muzikant David Laštovka. Vyšly na CD Skopečkoviny u příležitosti jeho devadesátin. Roku 2000 vydal paměti Jan Skopeček o sobě: (...jak jsem potkal slona).

O JANU SKOPEČKOVI ČTĚTE ZDE>>

V říjnu 2017 Jan Skopeček převzal z rukou prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy.

Jan Skopeček se roku 1949 oženil s herečkou Marií Tichánkovou, s níž měl dceru Marii. Manželství jim vydrželo až do její smrti. Marie Tichánková zemřela v lednu 2014.

Herec Jan Skopeček svou manželku následoval 27. července 2020. Bylo mu 94 let.

 

Články o celebritě

Reakce slavných na úmrtí Ladislava Trojana (†90): Ze tří chlapů v chalupě tu není už ani jeden! Reakce slavných na úmrtí Ladislava Trojana (†90): Ze tří chlapů v chalupě tu není už ani jeden! V neděli 18. prosince, kdy většina z nás slaví 4. adventní neděli, zasáhla Českou republiku velice s... číst článek
Belmondo (†88) krátce před smrtí: Stihl oslavit 18. narozeniny své čarokrásné dcery Stelly! Belmondo (†88) krátce před smrtí: Stihl oslavit 18. narozeniny své čarokrásné dcery Stelly! Francouzský herec Jean-Paul Belmondo (†88) byl ve stáří stále čilý. Ke dvěma potomkům ve středních l... číst článek
Rok po smrti Skopečka (†94): Rozprášili ho tam, kde randil s Tichánkovou (†93)! Rok po smrti Skopečka (†94): Rozprášili ho tam, kde randil s Tichánkovou (†93)! Nemá a ani nebude mít hrob! Jan Skopeček (†94), od jehož smrti uplynul rok, si přál být rozptýlen na... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Kateřina Ujfaluši
Kateřina Ujfaluši
zobrazit profil Jeanette Rosenbergová
Jeanette Rosenbergová
zobrazit profil Stella Zázvorková
Stella Zázvorková
zobrazit profil Veronika Kubařová
Veronika Kubařová
zobrazit profil Markéta Martiníková
Markéta Martiníková
zobrazit profil Vladimír Čech
Vladimír Čech
zobrazit profil Josef Alois Náhlovský
Josef Alois Náhlovský
zobrazit profil Deana Horváthová Jakubisková
Deana Horváthová Jakubisková