Terry Gilliam | Celebwiki.cz

Terry Gilliam

Datum narození: 22. 11. 1940
Místo narození: Minneapolis, Minnesota, USA
Profese: režisér, výtvarník
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Americký režisér Terry Gilliam, který je i uznávaným výtvarníkem, se proslavil Monty Pythonovovým létajícím cirkusem. Krom toho natočil řadu cenami ověnčených filmů.

Terence Vance Gilliam, známý pod jménem Terry Gilliam, vystudoval Occidental College. V roce 1967 odešel do Velké Británie, kde pracoval jako ilustrátor v časopise Mad Magazine. Své kresby, koláže a grafické nápady prezentoval také v televizní show.

TERRY GILLIAM HVĚZDOU MFF KARLOVY VARY

Jeho první snímek byl animovaný krátký film Storytime (1968), vytvořený v montyphytonovském duchu. Komediální seriál Monty Pythonův létající cirkus začal Terry Gilliam společně s kolegy režírovat roku 1969. Jako zdatný výtvarník se stal autorem animovaných pasáží jednotlivých dílů.

Natočil řadu celovečerních snímků s montyphytonovskou tématikou. První byl Monty Python a Svatý Grál (1975). Terry Gilliam režíroval i jiné filmy. Snímek Král rybář (1991) z pěti nominací na Oscara proměnil čtyři (hlavní herec, vedlejší herečka, scénář a hudba).

Jeho road movie Strach a hnus v Las Vegas (1998) s Johnny Deppem v hlavní roli získala Zlatou palmu v Cannes. Dobrodružná fantasy Kletba bratří Grimmů (2005) s Mattem Damonem a Heathem Ledgerem Terrymu Gilliamovi vynesla Zlatého lva za nejlepší film.

Hororový příběh Krajina přílivu (2005), jehož je také spoluautorem scénáře, byl oceněn na festivalu v San Sebasiánu. Dalšího Zlatého lva Terry Gilliam obdržel za sci-fi The Zero Theorem (2013). Režii i podíl na scénáři má také na dobrodružném snímku Muž, který zabil Dona Quijota (2018).

Terry Gilliam vydal své memoáry pod názvem Giliameska (2015).

O TERRYM GILLAMOVI ČTĚTE ZDE>>

Manželkou Terryho Gilliama se roku 1973 stala umělecká maskérka Maggie Weston, která je držitelkou Oscara. Režisér má tři děti. Amy Gilliam je filmová producentka, Harry Gilliam herec a Holly Gilliam herečka.

 

Další Filmaři

zobrazit profil Alice Nellis
Alice Nellis
zobrazit profil Svatava Simonová
Svatava Simonová
zobrazit profil Olga Menzelová-Kelymanová
Olga Menzelová-Kelymanová
zobrazit profil Otakar Vávra
Otakar Vávra
zobrazit profil Anna Kohoutová
Anna Kohoutová
zobrazit profil Theodora Remundová
Theodora Remundová