Pavel Háša | Celebwiki.cz
Pavel Háša

Pavel Háša

Datum narození: 1.6.1929
Datum úmrtí: 5.8.2009
Místo narození: Praha
Profese: režisér, scenárista
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Pavel Háša za svůj život zrežíroval na osm desítek uměleckých děl, ať už šlo o divadlo či film. Z festivalu v Monte Carlu si dokonce přivezl cenu. Jeho žena Květa Fialová s ním byla až do jeho smrti.

Pavel Háša byl synem uměleckého podnikatele a finančního ředitele Osvobozeného divadla, ve kterém působila herecká dvojka Werich s Voskovcem. Pavel Háša nedokončil studium na Karlově univerzitě a odešel režírovat do zlínského Filmového studia Gottwaldov. Byl také u Krátkého filmu v Praze a deset let na volné noze. Pak pracoval v televizi a v dnešním Divadle Pod Palmovkou.

Mezi jeho nejznámější počiny patři divadelní Ostře sledované vlaky, Tři na lavičce, Bratři Karamazové, televizní Povídky malostranské, Pan Pickwick, Televarieté či dokumentární Lidice nebo Devět kapitol ze starého dějepisu.

Prvním celovečerním filmem byl Případ Daniela, který Pavel Háša natočil roku 1964. Šlo o rekonstrukci odhalení špionážní sítě Státní bezpečnosti. Sám na něj napsal scénář. Za snímek Svědkové obžaloby si zase odvezl v roce 1975 Stříbrnou nymfu z Mezinárodního televizního festivalu v Monte Carlu.

Pavel Háša se dvakrát oženil. První manželkou byla herečka Emma Černá, tou druhou divadelní a filmová diva Květa Fialová, která si zahrála i v některých jeho snímcích. Posledních deset let života trpěl Háša Alzheimerovou chorobou. Dožil se osmdesáti let.

 

Články o celebritě

Měsíc po smrti Fialové (†88): Rozhodnuto o pohřbení! Měsíc po smrti Fialové (†88): Rozhodnuto o pohřbení! Přestože Květa Fialová (†88) zemřela přesně před měsícem a dnem, pohřbena bude až příští rok! „Maminku… číst článek
Květa Fialová (†88): Majetek za 10 000 000 korun! Proč je dědičky nedostanou? Květa Fialová (†88): Majetek za 10 000 000 korun! Proč je dědičky nedostanou? Herečka Květa Fialová (†88), která 26. září zemřela, nashromáždila za 50 let nemovitosti za 10 000… číst článek
Vydra nechce Fialové (†88) splnit poslední přání! Nedal bych to, říká Vydra nechce Fialové (†88) splnit poslední přání! Nedal bych to, říká Květa Fialová (†88) měla jasnou představu o tom, jak by mělo vypadat poslední rozloučení s ní. Nechtěla… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Svatava Simonová
Svatava Simonová
zobrazit profil Vladimír  Morávek
Vladimír Morávek
zobrazit profil Woody Allen
Woody Allen
zobrazit profil Tomáš  Weinreb
Tomáš Weinreb
zobrazit profil Jan Schmidt
Jan Schmidt
zobrazit profil Olmo Omerzu
Olmo Omerzu
zobrazit profil Oliver Stone
Oliver Stone
zobrazit profil Biser Arichtev
Biser Arichtev