Dalibor Záruba | Celebwiki.cz
Dalibor Záruba

Dalibor Záruba

Datum narození: 18. 11. 1946
Datum úmrtí: 1. 12. 2018
Místo narození: Vratimov u Ostravy
Profese: režisér, spisovatel, scenárista, kameraman, sportovní komentátor
Znamení: Štír

Související celebrity

Životopis

Komentátor a režisér Dalibor Záruba se proslavil především v sportovní televizní žurnalistice. Natočil řadu dokumentů mj. o expedicích, které i sám absolvoval.

Po absolvování University Palackého v Olomouci Dalibor Záruba krátce učil na Střední průmyslové škole elektrotechnické ve Frenštátě pod Radhoštěm.

O DALIBORU ZÁRUBOVI ČTĚTE ZDE>>

Roku 1972 Dalibor Záruba působil coby redaktor Československé televize Ostrava a o šest let později začal pracovat také jako sportovní komentátor, kameraman, režisér, scenárista a moderátor televizních pořadů.

Posléze se Dalibor Záruba zaměřil především na sport. Specializoval se zejména na tenis, lyžování, fotbal a hokej.

Připravoval pořad Olympijské dojmy o účasti čs. sportovců na OH 1980 v Moskvě. Dalibor Záruba režíroval mj. dokument Devět sekund (1981) o světovém rekordu Romana Gronského, hendikepovaného plavce s amputovanou končetinou, za který dostal Cenu Josefa Laufra.

Točil také filmy o sportovních a expedičních výkonech, které i-2 sám absolvoval, např. dokument o 1. československé kanoistické expedici do peruánskych And Dialog s Velkým řečníkem nebo o výpravách k pramenům Amazonky.

Po Sametové revoluci, kdy se výběr televizních kanálu rozšířil o ty soukromé, Dalibor Záruba spolupracoval s Novou a Primou. Stál u zrodu české verze Eurosportu.

Dalibor Záruba zemřel 1. prosince 2018. Bylo mu 71 let.

 

Další Filmaři

zobrazit profil Jiří Macek
Jiří Macek
zobrazit profil Jan Hřebejk
Jan Hřebejk
zobrazit profil Otakar Vávra
Otakar Vávra
zobrazit profil Jan Prušinovský
Jan Prušinovský
zobrazit profil Biser Arichtev
Biser Arichtev
zobrazit profil Danny Moder
Danny Moder