Marie Míková

Datum narození: 28. 12. 1959
Přezdívka: Marka
Místo narození: České Budějovice
Profese: herečka, muzikantka, režisérka, scenáristka

Životopis

Herečka Marie Míková se ještě za svobodna jako Marie Horáková proslavila rolí Růženky v dnes již legendární pohádce Václava Vorlíčka Jak se Budí princezny.

Po absolvování režie a dramaturgie na loutkářské fakultě pražské DAMU Marie Horáková (provdaná Míková) působila v pražském loutkovém divadle Minor jako dramaturgyně, scenáristka a režisérka.

MARIE MÍKOVÁ - MENZEL JI CHTĚL DO VESNIČKY

Před filmovou kamerou se Marie Horáková poprvé objevila v komedii Oldřicha Lipského Slaměný klobouk (1971). Jednu z vedlejších postav ztvárnila v dramatu Karla Kachyni Robinsonka (1974).

Do její nejslavnější role - princezny Růženky - tehdy sedmnáctiletou Marii Horákovou obsadil režisér Václav Vorlíček. V dnes již legendární pohádce Jak se budí princezny (1977), která každoročně zdobí televizní vánoční nadílku, o ni soupeřili princové v podání Jana Hrušínského a Jana Krause.

Posléze se Marie Míková již žádné ústřední postavy nedočkala, ztvárnila jen několik epizodních rolí. Působila jako moderátorka v Rádiu Limonádový Joe, vrátila se k loutkoherectví a uplatnila se v dabingu. Založila občanské sdružení Loutky v nemocnici.

O MARII MÍKOVÉ ČTĚTE ZDE>>

S bývalým manželem, překladatelem a spisovatelem Tomášem Míkou, má Marie Míková tři syny a dceru.

 

Články o celebritě

Bohdalová a Stašová součástí rok plánované tajné akce: Finta se zásnubami! Bohdalová a Stašová součástí rok plánované tajné akce: Finta se zásnubami! Obrovskou radost a slzy dojetí si užily Jiřina Bohdalová (91) s dcerou Simonou Stašovou (67). Byly t... číst článek
Kostková o změnách StarDance: S Markem to víme od loňského roku Kostková o změnách StarDance: S Markem to víme od loňského roku „Myslím, že je velmi moudře zvolen termín vysílání na příští rok. A to z důvodu výročí 60 let od zah... číst článek
Herečka Simona Stašová: Táta si s mými manželi vždy rozuměl! Konečně už vím, jak chci žít Herečka Simona Stašová: Táta si s mými manželi vždy rozuměl! Konečně už vím, jak chci žít „To je roztomilá otázka,“ odpovídá herečka Simona Stašová (67) na dotaz, zda ještě někdy svým rodičů... číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Lenka Bílková
Lenka Bílková
zobrazit profil Lenka Nora Návorková
Lenka Nora Návorková
zobrazit profil Jakub Klimo
Jakub Klimo
zobrazit profil Géza Röhrig
Géza Röhrig
zobrazit profil Karel Štědrý
Karel Štědrý
zobrazit profil Josef Fousek
Josef Fousek
zobrazit profil Theodor Pištěk
Theodor Pištěk
zobrazit profil Zuzana Růžičková
Zuzana Růžičková