Liběna Rochová

Datum narození: 21. 9. 1951
Místo narození: Brno
Profese: módní návrhářka, designérka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Módní návrhářka Liběna Rochová, se proslavila v jak Česku, tak v cizině oděvní tvorbou, kterou produkuje ve svém ateliéru Studiu LR.

Vystudovala střední školu textilní. Na módní scénu Liběna Rochová vstoupila v 80. letech 20. století. Formou přehlídek a výstav se nesčetněkrát prezentovala doma i za hranicemi. Později se stala vedoucí Ateliéru oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

LIBĚNA ROCHOVÁ UMÍ ŠATY Z PAPÍRU I ZE SKLA

Základem tvorby Liběny Rochové jsou tématické kolekce, v nichž nejlépe rozvíjí své kreativní přístupy k oděvu. Modely často doplňuje obuví vlastního designu a autorskými šperky vybraných umělců. V projektu Pocta sklu/Homage to Glass (2008) se dokonce sama ujala designu skleněných šperků.

V oděvních formách Liběny Rochové převládá plastičnost objemu, výrazná struktura povrchu a vazba s prostorem. Některá díla tak přerůstají v autonomní objekty, které autorka prezentuje formou výstavy nebo performance.

Kreativní zkušenosti Liběna Rochová uplatňuje u náročnějších společenských rób a toalet pro svou klientelu nebo soutěžící Miss ČR. Mezi celebrity, které mají v šatníku její toalety, patří mj. zpěvačky Lucie Bílá a Hana Hegerová. Návrhářka je autorkou řady divadelních a filmových kostýmů.

Oděvní designérku Liběnu Rochovou proslavila jak solitérní tvorba, klasické modely, tak inspirativní sezonní kolekce na hraně oděvní tvorby - umělecké objekty na tělo. Její prohlídky se líbily mj. v New Yorku, v Paříži či v Šanghaji.

Impulsy k novým modelům renomovaná módní návrhářka Liběna Rochová čerpá z běžného života i z originálních uměleckých děl, např. tvorby Milana Grygara.

Část kolekce s názvem Liběna Rochová - Partitury byla nominována na Designblok 2015 v kategorii Výjimečný počin a na Czech Grand Design v sekci Oděvní designér.

Ve svém ateliéru Studio LR, kde vznikla většina jejích děl, návrhářka Liběna Rochová dala příležitost mladým designérům předvést tvorbu na desítkách výstav.

O LIBĚNĚ ROCHOVÉ ČTĚTE ZDE>>

Liběna Rochová je vdaná. Má dceru a syna.

 

Články o celebritě

Odvážná první dáma české módy Liběna Rochová (71): Ukázala se v plavkách! Odvážná první dáma české módy Liběna Rochová (71): Ukázala se v plavkách! Tohle je tělo jako dělo! Módní návrhářka Liběna Rochová (71) se veřejnosti pochlubila svou výstavní ... číst článek
Operní diva Soňa Červená (†97): Pohřeb se psem u rakve Operní diva Soňa Červená (†97): Pohřeb se psem u rakve Nejen stovky lidí vyprovodily v Národním divadle herečku a operní pěvkyni Soňu Červenou (†97). Mezi ... číst článek
Střípky z pohřbu Soni Červené (†97): Pejsek u rakve i zvláštní pozdrav! Střípky z pohřbu Soni Červené (†97): Pejsek u rakve i zvláštní pozdrav! Důstojným programem s několika proslovy a dlouhým potleskem nad rakví se naše první scéna rozloučila... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Pavel Pafko
Pavel Pafko
zobrazit profil Eduard Hulicius
Eduard Hulicius
zobrazit profil Václav Budínský
Václav Budínský
zobrazit profil Šimon Bilina
Šimon Bilina
zobrazit profil Lucie Křížková
Lucie Křížková
zobrazit profil Zdeněk Dolanský
Zdeněk Dolanský
zobrazit profil Pavla  Beretová
Pavla Beretová
zobrazit profil Vojtěch Dyk
Vojtěch Dyk