Mathilda Nostitzová

Mathilda Nostitzová

Datum narození: 12. 6. 1936
Datum úmrtí: 20. 7. 2021
Místo narození: Zámek Planá
Profese: hraběnka, zakladatelka Nadačního fondu Mathilda
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Mathilda Nostitzová (†85), členka jednoho z nejznámějších českých šlechtických rodů, založila Nadační fond Mathilda, který se věnoval slabozrakým a nevidomým.

Její matka hraběnka Marie Sophie Brühl proslula jako německá koncertní pianistka. V roce 1948 byla rodina tehdy dvanáctileté Mathildy Nostitzové vyhnána z Československa.

Nostitzová byla i módní redaktorkou

Vystudovala hotelovou školu. V 18 letech začala Mathilda Nostitzová (celým jménem Mathidla Maria Anna Collette Carolina Margareta Maxmiliana, rozená komtesa Nostitzová-Rieneck, provdaná Quagliotti) pracovat ve francouzském hotelu, poté ve společnosti Lufthansa.

Psala pro týdeník Der Spiegel. Mathilda Nostitzová působila také jako módní redaktorka časopisu Constance.

Zámek Nostitzová zpět nedostala

V roce 1992 se Mathilda Nostitzová poprvé vrátil do Česka a našla rodinný zámek v Plané ve zdevastovaném stavu. Požádala o něj v restituci, ale nebyl jí vydán. Noví vlastníci ho nechali zchátrat. V listopadu 2017 zámek zachvátil požár, který zničil střechu.

V ČR Mathilda Nostitzová založila Nadační fond Mathilda, který se věnoval pomoci nevidomým a slabozrakým a zavedení efektivního modelu výcviku vodicích psů ve středisku v pražských Jinonicích.

Mathilda Nostitzová se ve 34 letech provdala za italského diplomata Maria Quagliottiho, jenž byl v letech 2006 až 2015 velvyslanec Maltézského řádu v Praze. Žili spolu mj. v Rakousku, ve Velké Britáii, v Norsku, na Islandu, v Japonsku či v Ománu.

Hraběnka Mathilda Nostitzová, nejstarší z pěti dětí hraběte Karla Nostitze, zemřela 20. července 2021 ve věku 85 let.

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Michaela Zemánková
Michaela Zemánková
zobrazit profil Michal Čapka
Michal Čapka
zobrazit profil Petr Brábník
Petr Brábník
zobrazit profil Samuel Saudek
Samuel Saudek
zobrazit profil Karolína Erbanová
Karolína Erbanová
zobrazit profil Magdaléna Sidonová
Magdaléna Sidonová