Josef Abrhám

Datum narození: 14.12.1939
Místo narození: Zlín
Profese: herec
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Josef Abrhám je známý český filmový a televizní herec. Za film Šakalí léta dostal Českého lva, v devadesátých letech pak získal Cenu ministra kultury.

Filmový a televizní herec Josef Abrhám, známý jako doktor Blažej z oblíbeného seriálu Nemocnice na kraji města, se narodil do Protektorátu Čechy a Morava – značně nehezké doby a prostředí. Přesto se jeho život odehrává spíše veselejším stylem, stejně jako většina jeho filmových rolí.

Absolvent pražské DAMU Josef Abrhám, začínal jako herec v Divadle na Vinohradech a hostoval také na scéně Národního divadla. Do vznikajícího Činoherního klubu nastoupil po ukončení vojenské služby a stal se jeho důležitou součástí. Na dva roky přijal angažmá v Národním divadle, odkud ale vzápětí natrvalo odešel.

Hrál řadu výrazných rolí ve spoustě českých filmů jako byl například film Marečku, podejte mi pero!. Tato role byla základem pro obsazování do komických rolí, které ale dokázal Josef Abrhám zahrát s vlastním nezaměnitelným kouzlem, takže jeho charaktery neztrácely na důstojnosti.

Můžeme jmenovat filmy, které dnes patří téměř k české klasice jako je Vrchní, prchni! nebo Kulový blesk, Polská krev, Jak je důležité míti Filipa, Stůj, nebo se netrefím, Šakalí léta, a filmy z nedávné doby - Obsluhoval jsem anglického krále, Kráska v nesnázích a Odcházení.

Mezi zásadní role Josefa Abrháma patří seriálový doktor Blažej, kterého hrál v Nemocnici na kraji města. Dodnes je tento seriál považován za jeden z nejkvalitnějších počinů v tomto specifickém oboru, kterým je český televizní seriál, přestože se natáčel v době normalizace. Zde je třeba zmínit velkou zásluhu scénáře, který napsal Jaroslav Dietl.

Josef Abrhám byl oceněn Českým lvem za výkon ve filmu Šakalí léta. Kromě řady dalších ocenění mu byla v devadesátých letech udělena Cena ministra kultury.

V roce 1976 se jeho manželkou stala česká herečka Libuše Šafránková a o rok později se jim narodil syn Josef Abrhám mladší, který se živí jako scénárista a režisér. Rodinou filmařskou tradici chtěl ctít nejen svým povoláním, ale i za manželku si vzal režisérku- dokumentaristku Denisu Grimmovou, která mimochodem pochází z velmi zámožné rodiny. V roce 2013 se ale bohužel pár rozešel, což zarmoutilo celý zbytek rodiny. Zato Josef Abrhám st. se svou "Popelkou" tvoří harmonický vztah již téměř 40 let. Nyní pár prochází těžkým obdobím, protože Libušce byla diagnostikována rakovina plic.

 

Články o celebritě

Filmový »vrchní« Josef Abrhám (77) porušil dopravní předpisy: Prchal jako ve filmu Filmový »vrchní« Josef Abrhám (77) porušil dopravní předpisy: Prchal jako ve filmu Kdo by to do něj řekl. Když jde o parkování, jinak vždy zdvořilý Josef Abrhám (77) zapomíná na slušné… číst článek
Vzkaz Libušky Šafránkové pro čtenáře Blesku: Tohle vám máme vyřídit! Vzkaz Libušky Šafránkové pro čtenáře Blesku: Tohle vám máme vyřídit! Zdálo se, že před kamerou se už Libuše Šafránková (63) nikdy neobjeví. Nyní se ale v rozhovoru Blesku… číst článek
Šafránková aktuálně: Neví, zda to s Abrhámem zvládnou... Šafránková aktuálně: Neví, zda to s Abrhámem zvládnou... Po oblíbené herečce se doslova slehla zem. Že by to souviselo s jejím problematickým zdravotním stavem?… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Antonie Talacková
Antonie Talacková
zobrazit profil Sandra Pogodová
Sandra Pogodová
zobrazit profil Zdena Hadrbolcová
Zdena Hadrbolcová
zobrazit profil Juraj Ďurdiak
Juraj Ďurdiak
zobrazit profil Lenka Zahradnická
Lenka Zahradnická
zobrazit profil Melissa Rauch
Melissa Rauch
zobrazit profil Olga Schoberová
Olga Schoberová
zobrazit profil Simona Vrbická-Koptová
Simona Vrbická-Koptová