Josef Abrhám

Datum narození: 14.12.1939
Místo narození: Zlín
Profese: herec
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Josef Abrhám je známý český filmový a televizní herec. Za film Šakalí léta dostal Českého lva, v devadesátých letech pak získal Cenu ministra kultury.

Filmový a televizní herec Josef Abrhám, známý jako doktor Blažej z oblíbeného seriálu Nemocnice na kraji města, se narodil do Protektorátu Čechy a Morava – značně nehezké doby a prostředí. Přesto se jeho život odehrává spíše veselejším stylem, stejně jako většina jeho filmových rolí.

Absolvent pražské DAMU Josef Abrhám, začínal jako herec v Divadle na Vinohradech a hostoval také na scéně Národního divadla. Do vznikajícího Činoherního klubu nastoupil po ukončení vojenské služby a stal se jeho důležitou součástí. Na dva roky přijal angažmá v Národním divadle, odkud ale vzápětí natrvalo odešel.

Hrál řadu výrazných rolí ve spoustě českých filmů jako byl například film Marečku, podejte mi pero!. Tato role byla základem pro obsazování do komických rolí, které ale dokázal Josef Abrhám zahrát s vlastním nezaměnitelným kouzlem, takže jeho charaktery neztrácely na důstojnosti.

Můžeme jmenovat filmy, které dnes patří téměř k české klasice jako je Vrchní, prchni! nebo Kulový blesk, Polská krev, Jak je důležité míti Filipa, Stůj, nebo se netrefím, Šakalí léta, a filmy z nedávné doby - Obsluhoval jsem anglického krále, Kráska v nesnázích a Odcházení.

Mezi zásadní role Josefa Abrháma patří seriálový doktor Blažej, kterého hrál v Nemocnici na kraji města. Dodnes je tento seriál považován za jeden z nejkvalitnějších počinů v tomto specifickém oboru, kterým je český televizní seriál, přestože se natáčel v době normalizace. Zde je třeba zmínit velkou zásluhu scénáře, který napsal Jaroslav Dietl.

Josef Abrhám byl oceněn Českým lvem za výkon ve filmu Šakalí léta. Kromě řady dalších ocenění mu byla v devadesátých letech udělena Cena ministra kultury.

V roce 1976 se jeho manželkou stala česká herečka Libuše Šafránková a o rok později se jim narodil syn Josef Abrhám mladší, který se živí jako scénárista a režisér. Rodinou filmařskou tradici chtěl ctít nejen svým povoláním, ale i za manželku si vzal režisérku- dokumentaristku Denisu Grimmovou, která mimochodem pochází z velmi zámožné rodiny. V roce 2013 se ale bohužel pár rozešel, což zarmoutilo celý zbytek rodiny. Zato Josef Abrhám st. se svou "Popelkou" tvoří harmonický vztah již téměř 40 let. Nyní pár prochází těžkým obdobím, protože Libušce byla diagnostikována rakovina plic.

 

Články o celebritě

Popelka Libuše Šafránková exkluzivně pro Blesk: Jestli jsem zdravá? To ví jen Bůh... Popelka Libuše Šafránková exkluzivně pro Blesk: Jestli jsem zdravá? To ví jen Bůh... Před více než dvěma roky kvůli nádoru podstoupila operaci plic. V poslední době se ale po Libuši… číst článek
Organizace Centrum rozvoje Česká Skalice: Obnovuje vilu z Havlova filmu Odcházení! Organizace Centrum rozvoje Česká Skalice: Obnovuje vilu z Havlova filmu Odcházení! Když vstoupíme dovnitř, dýchne na nás historie. Prvorepubliková Vila Čerych na Náchodsku málem zchátrala.… číst článek
Urbánková vzpomíná na Antichartu: Před podpisem mě zachránil porod Urbánková vzpomíná na Antichartu: Před podpisem mě zachránil porod Přesně 40 let uběhlo od doby, kdy byli naši umělci nuceni podepsat tzv. Antichartu. V opačném případě… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Magdaléna Borová
Magdaléna Borová
zobrazit profil Benedict Cumberbatch
Benedict Cumberbatch
zobrazit profil Kevin Spacey
Kevin Spacey
zobrazit profil Alexis Bledel
Alexis Bledel
zobrazit profil Jiří Ornest
Jiří Ornest
zobrazit profil Dita Hořínková
Dita Hořínková
zobrazit profil Pavel Šimčík
Pavel Šimčík
zobrazit profil Arnold Schwarzenegger
Arnold Schwarzenegger