Zdeněk Zelenka

Datum narození: 15.12.1954
Místo narození: Praha
Profese: scenárista, režisér, dramatik
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Zelenka je přední český režisér. Je znám především svou zálibou „šít role na míru“. A jak to vypadá? První obsazuje herce a pak vymýšlí dialogy.

Dalo by se říct, že Zdeněk Zelenka šel obdobnými kroky jako jeho o šest let mladší kolega Václav Marhoul. Oba vystudovali FAMU, oba spolupracovali s filmovými štáby Barrandova. Každý se ovšem chytl jiného žánru filmografie.

ZDENĚK ZELENKA - ROZHOVOR NAJDETE ZDE>>

Během 90. let 20. století byl Zdeněk Zelenka jedním z nejvytíženějších režisérů České televize. Vypracoval desítky inscenací nejrůznějších žánrů. Za všechny můžeme zmínit psychologické drama Lorna a Ted, tragikomedii Svědkyně, historický snímek Královský život otroka nebo frašku Brouk v hlavě.

Zdeněk Zelenka je známý především díky svým pohádkám. Ještě na Barrandově stihl natočit svůj filmový debut, pohádku Čarovné dědictví. Pak už následovaly pohádky jako Kouzla králů, kde se objevuje mladá Petra Tenorová, odvážný Martin Kraus nebo zákeřná Jitka Schneiderová či oblíbená pohádka z roku 2013 Duch nad zlato, kde ušil role na míru třeba pro Viktora Preisse či Jiřinu Bohdalovou.

Jiřina Bohdalová mu jako herečka velmi padla do noty. Ačkoli se někdy hádají, velmi často se objevuje v jeho pohádkách i komediích. Za všechny jmenujme třeba seriál Ach, ty vraždy! nebo pohádku Nesmrtelná teta. O samotné herečce pak natočil snímek Marek, Žofka a já.

O ZDEŇKU ZELENKOVI ČTĚTE ZDE>>

Kromě Jiřiny Bohdalové se mu stal inspirací Vlastimil Brodský (Hugo, já a múzy), Viktor Preiss (Moje malé starosti) či Vladimír Opletal (Štěstí pana kameramana). Jako scenárista zazářil hlavně při tvorbě filmů Filipa Renče: Rebelové, Hlídač č. 47 nebo Requiem pro panenku.

 

Články o celebritě

Skandál padlé hvězdy Sparty: Dal dělo manželce před dětmi, až lehla na zem! Skandál padlé hvězdy Sparty: Dal dělo manželce před dětmi, až lehla na zem! Někdejší fotbalista Sparty Lukáš Zelenka (38) si zadělal na pořádný malér. Údajně v opilosti brutálně… číst článek
Skončil měsíc před premiérou! Rocker Pepa Vojtek odmítl hlavní roli v Zelenkově muzikálu Skončil měsíc před premiérou! Rocker Pepa Vojtek odmítl hlavní roli v Zelenkově muzikálu V připravovaném muzikálu režiséra Zdeňka Zelenky (63) Doktor Ox nebude Pepa Vojtek (53). Ještě v… číst článek
Dvorní režisér Bohdalové Zelenka: Tak nám shořela chaloupka! Dvorní režisér Bohdalové Zelenka: Tak nám shořela chaloupka! Režisér pohádek Nesmrtelná teta či Rumplcimprcampr Zdeněk Zelenka (63) se musel potýkat s velkým… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Biser Arichtev
Biser Arichtev
zobrazit profil Adrian Stojkov
Adrian Stojkov
zobrazit profil Lucie Konášová
Lucie Konášová
zobrazit profil Petr Kracík
Petr Kracík
zobrazit profil David Ondříček
David Ondříček
zobrazit profil Karel Janák
Karel Janák
zobrazit profil Juraj Nvota
Juraj Nvota
zobrazit profil Jozef Halász
Jozef Halász