Zdeněk Zelenka

Datum narození: 15.12.1954
Místo narození: Praha
Profese: scenárista, režisér, dramatik
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Zelenka je přední český režisér. Je znám především svou zálibou „šít role na míru“. A jak to vypadá? První obsazuje herce a pak vymýšlí dialogy.

Dalo by se říct, že Zdeněk Zelenka šel obdobnými kroky jako jeho o šest let mladší kolega Václav Marhoul. Oba vystudovali FAMU, oba spolupracovali s filmovými štáby Barrandova. Každý se ovšem chytl jiného žánru filmografie.

ZDENĚK ZELENKA - ROZHOVOR NAJDETE ZDE>>

Během 90. let 20. století byl Zdeněk Zelenka jedním z nejvytíženějších režisérů České televize. Vypracoval desítky inscenací nejrůznějších žánrů. Za všechny můžeme zmínit psychologické drama Lorna a Ted, tragikomedii Svědkyně, historický snímek Královský život otroka nebo frašku Brouk v hlavě.

Zdeněk Zelenka je známý především díky svým pohádkám. Ještě na Barrandově stihl natočit svůj filmový debut, pohádku Čarovné dědictví. Pak už následovaly pohádky jako Kouzla králů, kde se objevuje mladá Petra Tenorová, odvážný Martin Kraus nebo zákeřná Jitka Schneiderová či oblíbená pohádka z roku 2013 Duch nad zlato, kde ušil role na míru třeba pro Viktora Preisse či Jiřinu Bohdalovou.

Jiřina Bohdalová mu jako herečka velmi padla do noty. Ačkoli se někdy hádají, velmi často se objevuje v jeho pohádkách i komediích. Za všechny jmenujme třeba seriál Ach, ty vraždy! nebo pohádku Nesmrtelná teta. O samotné herečce pak natočil snímek Marek, Žofka a já.

O ZDEŇKU ZELENKOVI ČTĚTE ZDE>>

Kromě Jiřiny Bohdalové se mu stal inspirací Vlastimil Brodský (Hugo, já a múzy), Viktor Preiss (Moje malé starosti) či Vladimír Opletal (Štěstí pana kameramana). Jako scenárista zazářil hlavně při tvorbě filmů Filipa Renče: Rebelové, Hlídač č. 47 nebo Requiem pro panenku.

 

Články o celebritě

Režisér Zelenka hájí Kouzelníka Žita: To píšou bezcharakterní nuly! Režisér Zelenka hájí Kouzelníka Žita: To píšou bezcharakterní nuly! Slaví prvenství ve sledovanosti, ale u diváků propadla na poslední místo! Pohádka Kouzelník Žito,… číst článek
Nová pohádka rozdělila národ: Kouzelník Žito zaujal, ale vytočil diváky! Schytala to i Bohdalová Nová pohádka rozdělila národ: Kouzelník Žito zaujal, ale vytočil diváky! Schytala to i Bohdalová Česká televize již tradičně na Štědrý večer připravila novou vánoční pohádku, tentokrát si premiéru… číst článek
Štědrovečerní Kouzelník Žito Šafařík: V 11 odešel z domova, pak uklízel v Německu!  Štědrovečerní Kouzelník Žito Šafařík: V 11 odešel z domova, pak uklízel v Německu! Čtyřiadvacetiletý student Denis Šafařík získal se svou první filmovou rolí ten nejlukrativnější… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Jiří Chlumský
Jiří Chlumský
zobrazit profil Jan Němec
Jan Němec
zobrazit profil Milan Cieslar
Milan Cieslar
zobrazit profil Jiří Blažek
Jiří Blažek
zobrazit profil Drahomíra Vihanová
Drahomíra Vihanová
zobrazit profil Jaroslav Fuit
Jaroslav Fuit
zobrazit profil David Ondříček
David Ondříček
zobrazit profil Daniel Pánek
Daniel Pánek