František Čuba

Datum narození: 23.1.1936
Místo narození: Zlínsko
Profese: bývalý šéf JZD Slušovice, politik
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Bývalý politik František Čuba, který proslul coby dlouholetý předseda JZD Slušovice, se po listopadu 1989 pustil i do politiky. Dokonce radil Miloši Zemanovi.

Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze Přes mnohé spory od poloviny 60. let 20. století František Čuba postupoval po žebříčku KSČ až do zemědělské komise ústředního výboru. Řadu let působil v České komisi pro vědeckotechnický a investiční rozvoj.

FRANTIŠEK ČUBA - ZÍSKAL ODCHODNÉ PŘES 300 TISÍC

V letech 1963 až 1990 byl František Čuba předsedou JZD Slušovice. Byl považován za člověka, který podnik změnil v gigant s obratem několika miliard korun. V mnohém jej srovnávali s veleúspěšným podnikatelem ze stejného regionu Tomášem Baťou.

Z funkce předsedy odstoupil v den projevu Václava Havla, který se konal na Václavském náměstí k výročí okupace v roce 1968 a v němž Františka Čubu nepřímo označil za mafiána.

V roce 1999 natočil Robert Sedláček dokumentární film František Čuba: Slušovický zazrak. V roce 2011 byl František Čuba při 750. výročí založení obce Slušovice oceněn jako nejvýznamnější člověk jejich historie.

Ostatně ocenění má více. V roce 1962 mu byla udělena Medaile za službu vlasti, v roce 1986 Řád práce a v roce 1989 titul hrdina socialistické práce. V říjnu 2013 ho prezident Miloš Zeman (jehož v prezidentské kampani František Čuba výrazně podporoval a jemuž poté začal dělat poradce) vyznamenal Medailí za zásluhy.

V krajských volbách 2012 František Čuba z posledního místa na kandidátce uspěl a stal se zastupitelem a radním pro oblast zemědělství. V předčasných volbách 2013 získal nejvyšší počet hlasů a byl zvolen poslancem.

Stejný úspěch František Čuba zaznamenal v senátních volbách 2014, kdy nahradil dlouholetou senátorku ČSSD a místopředsedkyni horní komory Alenu Gajdůškovou. V polovině roku 2016 jej postihly zdravotní problémy. Na post v horní komoře rezignoval až v únoru 2018, a to poté, co se v Senátu rok a půl neobjevil. 

O FRANTIŠKU ČUBOVI ČTĚTE ZDE>>

František Čuba je ženatý. S manželkou vychoval dceru a syna. 

 

Články o celebritě

Zemanovi na inauguraci přijde i Sobotka a Kalousek. Kdo naopak nedorazí? Zemanovi na inauguraci přijde i Sobotka a Kalousek. Kdo naopak nedorazí? Miloše Zemana čeká 8. března druhá inaugurace a budou u toho i dva lidé, kterými prezident z duše… číst článek
Čuba oficiálně skončil. Rezignaci poslal po asistentovi, chyběl 552 dní Čuba oficiálně skončil. Rezignaci poslal po asistentovi, chyběl 552 dní Středa byla poslední den, kdy mohl nejstarší senátor František Čuba (SPO) složit svůj mandát, pokud… číst článek
Kdo je vítězem senátních škatulat?: Čuba dostane přes čtvrt milionu! Kdo je vítězem senátních škatulat?: Čuba dostane přes čtvrt milionu! O jeden senátorský klub méně, menší plat pro jeho předsedu Jana Velebu (70, SPO) a tučné odstupné… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Pavel Studnička
Pavel Studnička
zobrazit profil Vít Kaňkovský
Vít Kaňkovský
zobrazit profil Karel IV.
Karel IV.
zobrazit profil Eva Kislingerová
Eva Kislingerová
zobrazit profil Miloslav Zeman
Miloslav Zeman
zobrazit profil Renata Chmelová
Renata Chmelová
zobrazit profil Josef Vacek
Josef Vacek
zobrazit profil Richard Falbr
Richard Falbr