František Čuba

Datum narození: 23.1.1936
Místo narození: Zlínsko
Profese: bývalý šéf JZD Slušovice, politik
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Bývalý politik František Čuba, který proslul coby dlouholetý předseda JZD Slušovice, se po listopadu 1989 pustil i do politiky. Dokonce radil Miloši Zemanovi.

Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze Přes mnohé spory od poloviny 60. let 20. století František Čuba postupoval po žebříčku KSČ až do zemědělské komise ústředního výboru. Řadu let působil v České komisi pro vědeckotechnický a investiční rozvoj.

FRANTIŠEK ČUBA - ZÍSKAL ODCHODNÉ PŘES 300 TISÍC

V letech 1963 až 1990 byl František Čuba předsedou JZD Slušovice. Byl považován za člověka, který podnik změnil v gigant s obratem několika miliard korun. V mnohém jej srovnávali s veleúspěšným podnikatelem ze stejného regionu Tomášem Baťou.

Z funkce předsedy odstoupil v den projevu Václava Havla, který se konal na Václavském náměstí k výročí okupace v roce 1968 a v němž Františka Čubu nepřímo označil za mafiána.

V roce 1999 natočil Robert Sedláček dokumentární film František Čuba: Slušovický zazrak. V roce 2011 byl František Čuba při 750. výročí založení obce Slušovice oceněn jako nejvýznamnější člověk jejich historie.

Ostatně ocenění má více. V roce 1962 mu byla udělena Medaile za službu vlasti, v roce 1986 Řád práce a v roce 1989 titul hrdina socialistické práce. V říjnu 2013 ho prezident Miloš Zeman (jehož v prezidentské kampani František Čuba výrazně podporoval a jemuž poté začal dělat poradce) vyznamenal Medailí za zásluhy.

V krajských volbách 2012 František Čuba z posledního místa na kandidátce uspěl a stal se zastupitelem a radním pro oblast zemědělství. V předčasných volbách 2013 získal nejvyšší počet hlasů a byl zvolen poslancem.

Stejný úspěch František Čuba zaznamenal v senátních volbách 2014, kdy nahradil dlouholetou senátorku ČSSD a místopředsedkyni horní komory Alenu Gajdůškovou. V polovině roku 2016 jej postihly zdravotní problémy. Na post v horní komoře rezignoval až v únoru 2018, a to poté, co se v Senátu rok a půl neobjevil. 

O FRANTIŠKU ČUBOVI ČTĚTE ZDE>>

František Čuba je ženatý. S manželkou vychoval dceru a syna. 

 

Články o celebritě

Veleba „ostrouhal“. Čubův nástupce se dal dohromady s Wagnerovou, vede je Láska Veleba „ostrouhal“. Čubův nástupce se dal dohromady s Wagnerovou, vede je Láska Senát má znovu šest klubů. Novou oficiální frakcí je Klub pro liberální demokracii - Senátor 21.… číst článek
O náhradníkovi za Čubu se rozhodne v druhém kole. Hlasovalo jen 16 % lidí O náhradníkovi za Čubu se rozhodne v druhém kole. Hlasovalo jen 16 % lidí Doplňovací volby do Senátu na Zlínsku poté, co na konci února skončil František Čuba (SPO) v prvním… číst článek
Piráti jednali s Hilšerem, o schůzku se hlásí Drahoš. Strany vábí kandidáty do Senátu Piráti jednali s Hilšerem, o schůzku se hlásí Drahoš. Strany vábí kandidáty do Senátu Po volbách do Sněmovny a volbách hlavy státu se pomalu blíží další volební klání. A strany se před… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Margaret Thatcher
Margaret Thatcher
zobrazit profil Jana Čunátová
Jana Čunátová
zobrazit profil Jiří Zimola
Jiří Zimola
zobrazit profil Michael Canov
Michael Canov
zobrazit profil Miroslav Toman
Miroslav Toman
zobrazit profil Jaroslav Faltýnek
Jaroslav Faltýnek
zobrazit profil Lubomír Metnar
Lubomír Metnar
zobrazit profil Ivan Gabal
Ivan Gabal