Ota Zaremba

Datum narození: 22.4.1957
Místo narození:  Havířov
Profese: vzpěrač
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Otevřeně se přiznává k tomu, že v době své největší slávy užíval doping. Vzpěrač a zlatý olmypionik Ota Zaremba tvrdí, že v té době nebyl jediný.

Narodil se v Havířově. Od mládí se Ota Zaremba věnuje vzpírání. Svůj největší úspěch slavil v roce 1980, kdy získal zlatou olympijskou medaili ve vzpírání, kategorie do 100 kg, na hrách v Moskvě. Tu bojkotovalo mnoho západních zemí, kvůli sovětské invazi do Afganistánu. Ten samý rok se Ota Zaremba stal Sportovcem roku 1980. Kvůli častým zraněním ale Ota Zaremba už nikdy nedosáhl takových úspěchů.

V polovině 80. let musel vzhledem k svým zraněním sportovní kariéru ukončit. Protože neměl žádné vzdělání zaměřené na sport, nedostal místo trenéra, a tak Ota Zaremba musel jít pracovat do dolu ve Stonavě. V roce 1989 se pustil do podnikání.

Otevřeně se přiznává k užívání anabolických steroidů, v době svého vítězství na olympijských hrách. Prý mu doktoři poradili, aby 20 dní před závody steroidy vyřadil, díky tomu byly testy na doping negativní. Dále Ota Zaremba tvrdí, že v té době dopovali všichni sportovci, dokonce na doporučení klubů. S touto kauzou byla spojována také bývalá koulařka Helena Fibingerová nebo běžkyně Jarmila Kratochvílová.

V roce 2010 vstoupil Ota Zaremba do ultrapravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a později vyhodil ze svého sportovní klubu všechny sportovce romského původu. Za tuto svou činnost byl kritizován českým svazem vzpírání i Českým olympijských výborem.