Helena Fibingerová | Celebwiki.cz

Helena Fibingerová

Datum narození: 13.7.1949
Místo narození:  Víceměřice
Váha: 95 kg
Profese: česká atletka, koulařka
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Legendární česká koulařka Helena Fibingerová, je úspěšnou českou atletkou, zároveň však je obviňována z toho, že v době svých největších úspěchů dopovala.

Helena Fibingerová začínala se lehkou atletikou již na základní škole. Její sousedka, taktéž atletka, jí přivedla do atletického oddílu v tehdejším Gottwaldově. Po skončení základní školy nastoupila Fibingerová na gymnázium ve Veselí nad Moravou a po večerech pokračovala v trénincích pod vedením trenéra Brabce. Po maturitě získala místo v účtárně Vítkovických železáren. Tam se i přestěhovala a nastoupila do klubu TJ VŽKG. Tam získala nového trenéra, atletického reprezentanta Jaroslava Šmída a začala závodit v kategorii žen.

Poprvé reprezentovala Československo ve svých 18 letech na závodech olympijských nadějí Družba v NDR. Tam se Helena Fibingerová umístila druhá a vytvořila osobní rekord 14,25 m. Tentýž rok nastoupila i poprvé za ženský národní tým ČSSR v Košicích, kde vyhrála a vylepila svůj rekord.

V závodech často zaostávala za svou krajankou Vladimírou Srbovou. Podařilo se jí ale překonat ji a nominovala se na mistrovství Evropy v Aténách 1969. Rok 1970 znamenal pro Helenu Fibingerovou zlomení českého rekordu výkonem 16,32 m. Tento rekord poté stále vylepšovala a tím si zajistila místo jedničky v reprezentačním koulařském týmu.

V roce 1972 na Zlaté tretře v Ostravě opět překonala svůj vlastní rekord, ale na olympijských hrách v Mnichově téhož roku se jí nepodařilo výsledek zopakovat a medaili nezískala. Ten samý rok začala studovat pedagogickou školu v Přerově, kterou roku 1975 úspěšně ukončila, jako tělovýchovná instruktorka.

O další dvě sezóny později překonala hranici platného světového halového rekordu na 20,36 m. Tehdejší halové mistrovství ve Švédsku vyhrála a svůj i světový rekord ještě posunula na 20,75 m. Na LOH v Montrealu 1976 získala Helena Fibingerová bronzovou medaili a s tím i státní vyznamenání Za vynikající práci.

Její nejdelší platný hod 22,50 m je stále nepřekonaným světovým rekordem. Kvůli těmto výkonům je ale Fibingerová spojována s užíváním dopingu v 80. letech. Po skončení aktivní kariéry se Helena Fibingerová stala podnikatelkou, fukcionáčkou Českého atletického svazu a místopředsedkyní rady České televize.

V roce 2013 prohrála soud s vydavatelstvím Ringier. Heleně Fibingerové vadilo spojování jejího jména s nehodou svého manžela Jaroslava Šmída, který usedl za volent opilý a usmrtil cyklistu. Její manžel dostal trest odnětí svobody na 3,5 roku. Kvůli zdravotnímu stavu si odseděl pouze půl roku. Pak díky amnestii Václava Klause byl očištěn úplně.

 

Články o celebritě

Šebrlemu i Železnému chtějí vzít rekordy! Je to guláš, zlobí se Šebrlemu i Železnému chtějí vzít rekordy! Je to guláš, zlobí se České atletické legendy nesouhlasí s návrhem Rady evropské atletické asociace EAA, která přišla s… číst článek
Revoluce v atletice? Je tu návrh, jak se zbavit podezřelých rekordů Revoluce v atletice? Je tu návrh, jak se zbavit podezřelých rekordů Evropská atletická asociace se chce zbavit rekordů, nad nimiž spočívá dopingové podezření. Její zvláštní… číst článek
Decastelo jako Helena Fibingerová: Evo, ten úbor není zrovna sexy! Decastelo jako Helena Fibingerová: Evo, ten úbor není zrovna sexy! Nesportuje, nemá na to nadání, a jak s klidem přiznává, je i lenoch. Přesto Eva Decastelo (37) dorazila… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Jamie Vardy
Jamie Vardy
zobrazit profil Filip Kuba
Filip Kuba
zobrazit profil Zbyněk Irgl
Zbyněk Irgl
zobrazit profil Milan Gulaš
Milan Gulaš
zobrazit profil Libor Kašík
Libor Kašík
zobrazit profil Josef Šural
Josef Šural
zobrazit profil Tomáš Wágner
Tomáš Wágner
zobrazit profil Martin Fassati
Martin Fassati