Marie Poledňáková

Datum narození: 7.9.1941
Místo narození: Strakonice
Profese: režisérka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Česká scenáristka, režisérka a mediální podnikatelka. Díky ní získala česká kinematografie hvězdy velkého formátu. Jejím největším objevem byl dětský herec Tomáš Holý.

Velmi úspěšná režisérka Marie Poledňáková se narodila ve Strakonicích roku 1941. Otec byl profesorem na univerzitě. Když byla malá, skoro celá její rodina musela emigrovat. V mládí pracovala jako dělnice v továrně a po absolvování střední školy šla studovat do Prahy Akademii muzických umění. V roce 1970 absolvovala magisterské studium.

MARIE POLEDŇÁKOVÁ PO MRTVICI

Marie Poledňáková je autorkou mnoha televizních filmů. Především šlo o žánr rodinné komedie, které pod její taktovkou sklízely veliké úspěchy. Z mnohých vzpomeňme například S tebou mě baví svět, která se stala nejúspěšnější komedií století, a Jak dostat tatínka do polepšovny.

Od roku 1961 až do roku 1983 pracovala v Československé televizi, zde nejprve 10 let jako asistentka režie, teprve potom jako scenáristka a režisérka. Od roku 1983 pracovala šest let jako režisérka Filmového studia Barrandov. V roce 1990 spoluzaložila akciovou společnost FTV Premiera, která získala první licenci pro soukromé televizní vysílání v Česku (nyní TV Prima). Po prodeji obchodního podílu v roce 1994 podniká v nakladatelství a vydavatelství Premiéra Studio.

V nedávných letech se vrátila k rodinným komediím a natočila Jak se krotí krokodýli. Jejím nejnovějším počinem je film Líbáš jako Bůh, kde si zahrály hvězdy domácí scény, jako například Oldřich Kaiser, Eva Holubová, Jiří Langmajer, Nela Boudová a další.

Marie byla vdaná, jejím manželem byl Ivan Poledňák, český muzikolog. Mají spolu jedno dítě – syna Petra Poledňáka.

V poslední době se věnuje charitě. Na slavnostním zahájení Kinobusu v roce 2014 vytáhla z peněženky deset tisíc korun a darovala je do kasičky. Mohla mít místo toho pěknou dovolenou u moře, věnovala je ale dětem.

 

Články o celebritě

Jak se změnila místa z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny? Podívejte se! Jak se změnila místa z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny? Podívejte se! Milovníci českého filmu si jistě vybaví každý kout z prostředí, kde se natáčela komedie Jak dostat… číst článek
S tebou mě baví svět: Šulcová o zákulisí natáčení komedie století! S tebou mě baví svět: Šulcová o zákulisí natáčení komedie století! Tenhle biják, který byl vyhlášen Komedií století, znají diváci jistě už nazpaměť. A díky hercům se… číst článek
Režisérka Poledňáková 3 měsíce po mrtvici: Skončila na vozíku Režisérka Poledňáková 3 měsíce po mrtvici: Skončila na vozíku Po srdečním selhání přišla těžká mozková mrtvice, z jejíchž následků se ještě úplně nevzpamatovala.… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Warwick Davis
Warwick Davis
zobrazit profil Tim Burton
Tim Burton
zobrazit profil Jan Menšík
Jan Menšík
zobrazit profil Jiří Strach
Jiří Strach
zobrazit profil Ivan Hubač
Ivan Hubač
zobrazit profil Jaroslav Fuit
Jaroslav Fuit
zobrazit profil Luc Besson
Luc Besson
zobrazit profil Jiří Vejdělek
Jiří Vejdělek

Nejnovější profily celebrit