Marie Poledňáková

Datum narození: 7.9.1941
Místo narození: Strakonice
Profese: režisérka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Česká scenáristka, režisérka a mediální podnikatelka. Díky ní získala česká kinematografie hvězdy velkého formátu. Jejím největším objevem byl dětský herec Tomáš Holý.

Velmi úspěšná režisérka Marie Poledňáková se narodila ve Strakonicích roku 1941. Otec byl profesorem na univerzitě. Když byla malá, skoro celá její rodina musela emigrovat. V mládí pracovala jako dělnice v továrně a po absolvování střední školy šla studovat do Prahy Akademii muzických umění. V roce 1970 absolvovala magisterské studium.

MARIE POLEDŇÁKOVÁ PO MRTVICI

Marie Poledňáková je autorkou mnoha televizních filmů. Především šlo o žánr rodinné komedie, které pod její taktovkou sklízely veliké úspěchy. Z mnohých vzpomeňme například S tebou mě baví svět, která se stala nejúspěšnější komedií století, a Jak dostat tatínka do polepšovny.

Od roku 1961 až do roku 1983 pracovala v Československé televizi, zde nejprve 10 let jako asistentka režie, teprve potom jako scenáristka a režisérka. Od roku 1983 pracovala šest let jako režisérka Filmového studia Barrandov. V roce 1990 spoluzaložila akciovou společnost FTV Premiera, která získala první licenci pro soukromé televizní vysílání v Česku (nyní TV Prima). Po prodeji obchodního podílu v roce 1994 podniká v nakladatelství a vydavatelství Premiéra Studio.

V nedávných letech se vrátila k rodinným komediím a natočila Jak se krotí krokodýli. Jejím nejnovějším počinem je film Líbáš jako Bůh, kde si zahrály hvězdy domácí scény, jako například Oldřich Kaiser, Eva Holubová, Jiří Langmajer, Nela Boudová a další.

Marie byla vdaná, jejím manželem byl Ivan Poledňák, český muzikolog. Mají spolu jedno dítě – syna Petra Poledňáka.

V poslední době se věnuje charitě. Na slavnostním zahájení Kinobusu v roce 2014 vytáhla z peněženky deset tisíc korun a darovala je do kasičky. Mohla mít místo toho pěknou dovolenou u moře, věnovala je ale dětem.

 

Články o celebritě

Noční můra starých otců! Z Gottovy (78) Charlottky (12) udělali jeho vnučku Noční můra starých otců! Z Gottovy (78) Charlottky (12) udělali jeho vnučku Ve skutečnosti otec a dcera, na plátně ale ztvárňují dědečka a vnučku. Zpěvák Karel Gott (78) si… číst článek
Takhle kovář Gott hraje ve videoklipu! Pomáhá mu Charlottka Takhle kovář Gott hraje ve videoklipu! Pomáhá mu Charlottka  Světlo světa konečně spatřil videoklip k česko-slovenské pohádce Když draka bolí hlava. Vznikl na… číst článek
Režisérka Poledňáková dva roky po mrtvici: Stále nemůžu hýbat rukou! Režisérka Poledňáková dva roky po mrtvici: Stále nemůžu hýbat rukou! Před necelými dvěma lety postihla režisérku trháků S tebou mě baví svět nebo Líbáš jako bůh Marii… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil František Filip
František Filip
zobrazit profil Kateřina Bártů
Kateřina Bártů
zobrazit profil Vojtěch Moravec
Vojtěch Moravec
zobrazit profil Bohdan Sláma
Bohdan Sláma
zobrazit profil Jan Malíř
Jan Malíř
zobrazit profil Václav Křístek
Václav Křístek
zobrazit profil Oldřich Lipský
Oldřich Lipský
zobrazit profil Jaroslav Brabec
Jaroslav Brabec