Marie Poledňáková

Datum narození: 7.9.1941
Místo narození: Strakonice
Profese: režisérka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Česká scenáristka, režisérka a mediální podnikatelka. Díky ní získala česká kinematografie hvězdy velkého formátu. Jejím největším objevem byl dětský herec Tomáš Holý.

Velmi úspěšná režisérka Marie Poledňáková se narodila ve Strakonicích roku 1941. Otec byl profesorem na univerzitě. Když byla malá, skoro celá její rodina musela emigrovat. V mládí pracovala jako dělnice v továrně a po absolvování střední školy šla studovat do Prahy Akademii muzických umění. V roce 1970 absolvovala magisterské studium.

MARIE POLEDŇÁKOVÁ PO MRTVICI

Marie Poledňáková je autorkou mnoha televizních filmů. Především šlo o žánr rodinné komedie, které pod její taktovkou sklízely veliké úspěchy. Z mnohých vzpomeňme například S tebou mě baví svět, která se stala nejúspěšnější komedií století, a Jak dostat tatínka do polepšovny.

Od roku 1961 až do roku 1983 pracovala v Československé televizi, zde nejprve 10 let jako asistentka režie, teprve potom jako scenáristka a režisérka. Od roku 1983 pracovala šest let jako režisérka Filmového studia Barrandov. V roce 1990 spoluzaložila akciovou společnost FTV Premiera, která získala první licenci pro soukromé televizní vysílání v Česku (nyní TV Prima). Po prodeji obchodního podílu v roce 1994 podniká v nakladatelství a vydavatelství Premiéra Studio.

V nedávných letech se vrátila k rodinným komediím a natočila Jak se krotí krokodýli. Jejím nejnovějším počinem je film Líbáš jako Bůh, kde si zahrály hvězdy domácí scény, jako například Oldřich Kaiser, Eva Holubová, Jiří Langmajer, Nela Boudová a další.

Marie byla vdaná, jejím manželem byl Ivan Poledňák, český muzikolog. Mají spolu jedno dítě – syna Petra Poledňáka.

V poslední době se věnuje charitě. Na slavnostním zahájení Kinobusu v roce 2014 vytáhla z peněženky deset tisíc korun a darovala je do kasičky. Mohla mít místo toho pěknou dovolenou u moře, věnovala je ale dětem.

 

Články o celebritě

Přes 20 českých pohádek s předabovanými herci: Princ v Popelce, Jasněnka i »netvor« Harapes! Přes 20 českých pohádek s předabovanými herci: Princ v Popelce, Jasněnka i »netvor« Harapes! Oblíbené pohádky, které máme rádi a už jsme je viděli nesčetněkrát. Přesto nás i po letech dokážou… číst článek
K nepoznání změněný Hynek Čermák: Chytil »rapla« na ledě! K nepoznání změněný Hynek Čermák: Chytil »rapla« na ledě! Pomsta režiséra? Představitel drsného detektiva Rapla Hynek Čermák (44) je v právě natáčeném filmu… číst článek
Hvězda S tebou mě baví svět po 35 letech: Postráneckého poznáte podle hrníčku! Hvězda S tebou mě baví svět po 35 letech: Postráneckého poznáte podle hrníčku! Kulicha vyměnil za klobouk, trochu se zakulatil, ale úsměv a zvyky má Václav Postránecký (74) pořád… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Petr Jákl
Petr Jákl
zobrazit profil Juraj Jakubisko
Juraj Jakubisko
zobrazit profil Jiří Soukup
Jiří Soukup
zobrazit profil Theodora Remundová
Theodora Remundová
zobrazit profil Václav Marhoul
Václav Marhoul
zobrazit profil Václav Křístek
Václav Křístek
zobrazit profil Sean Ellis
Sean Ellis
zobrazit profil Quentin Tarantino
Quentin Tarantino