Marie Poledňáková

Datum narození: 7.9.1941
Místo narození: Strakonice
Profese: režisérka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Česká scenáristka, režisérka a mediální podnikatelka. Díky ní získala česká kinematografie hvězdy velkého formátu. Jejím největším objevem byl dětský herec Tomáš Holý.

Velmi úspěšná režisérka Marie Poledňáková se narodila ve Strakonicích roku 1941. Otec byl profesorem na univerzitě. Když byla malá, skoro celá její rodina musela emigrovat. V mládí pracovala jako dělnice v továrně a po absolvování střední školy šla studovat do Prahy Akademii muzických umění. V roce 1970 absolvovala magisterské studium.

MARIE POLEDŇÁKOVÁ PO MRTVICI

Marie Poledňáková je autorkou mnoha televizních filmů. Především šlo o žánr rodinné komedie, které pod její taktovkou sklízely veliké úspěchy. Z mnohých vzpomeňme například S tebou mě baví svět, která se stala nejúspěšnější komedií století, a Jak dostat tatínka do polepšovny.

Od roku 1961 až do roku 1983 pracovala v Československé televizi, zde nejprve 10 let jako asistentka režie, teprve potom jako scenáristka a režisérka. Od roku 1983 pracovala šest let jako režisérka Filmového studia Barrandov. V roce 1990 spoluzaložila akciovou společnost FTV Premiera, která získala první licenci pro soukromé televizní vysílání v Česku (nyní TV Prima). Po prodeji obchodního podílu v roce 1994 podniká v nakladatelství a vydavatelství Premiéra Studio.

V nedávných letech se vrátila k rodinným komediím a natočila Jak se krotí krokodýli. Jejím nejnovějším počinem je film Líbáš jako Bůh, kde si zahrály hvězdy domácí scény, jako například Oldřich Kaiser, Eva Holubová, Jiří Langmajer, Nela Boudová a další.

Marie byla vdaná, jejím manželem byl Ivan Poledňák, český muzikolog. Mají spolu jedno dítě – syna Petra Poledňáka.

V poslední době se věnuje charitě. Na slavnostním zahájení Kinobusu v roce 2014 vytáhla z peněženky deset tisíc korun a darovala je do kasičky. Mohla mít místo toho pěknou dovolenou u moře, věnovala je ale dětem.

 

Články o celebritě

13 tajemství slavných českých komedií: Plachta přebral milenku Burianovi! 13 tajemství slavných českých komedií: Plachta přebral milenku Burianovi! Hodiny smíchu ze všech stran! To servírují všechny televize během nadcházejících svátků. A protože… číst článek
Režisérka Poledňáková po mrtvici: Nemůže hýbat končetinami! Režisérka Poledňáková po mrtvici: Nemůže hýbat končetinami! Následky mrtvice, která v létě postihla Marii Poledňákovou (75), jsou fatální. Režisérce ochrnula… číst článek
Prožijte podzimní plískanice s dobrou knihou! Toto jsou novinky, které by vám neměly uniknout Prožijte podzimní plískanice s dobrou knihou! Toto jsou novinky, které by vám neměly uniknout Pošmourné počasí dovede pokazit náladu snad každému. Dlouhé chladné večery vás však nemusí nijak… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Karin Babinská
Karin Babinská
zobrazit profil Juraj Jakubisko
Juraj Jakubisko
zobrazit profil František Filip
František Filip
zobrazit profil Ben Falcone
Ben Falcone
zobrazit profil Jan Svěrák
Jan Svěrák
zobrazit profil Petr Jarchovský
Petr Jarchovský
zobrazit profil Vladimír Drha
Vladimír Drha
zobrazit profil Vladimír Michálek
Vladimír Michálek